Postupem času víc a víc věřím na jiné energie než ty započítané v inkasu. Zatímco dřív by mě řeči o energetickém působení nějakého předmětu nejspíš rozesmály a asi bych pochybovala o serióznosti toho, kdo je šíří, dnes jsem přesvědčená, že takové síly jsou nedílnou součástí našich životů. V kabelce například nosím růženín, který se považuje za kámen harmonie a lásky, jenž by měl mírnit stres, chránit svého nositele a zklidňovat. A je fakt, že když mám „nervy“, pomáhá mi držet ho v dlani a postupně se dostanu do klidu.
Ostatně už ve starověkém Egyptě, v Číně i Indii lidé přírodním kamenům přisuzovali nadpřirozené schopnosti, léčivou moc a využívali je při různých rituálech a obřadech. Kameny se nosily na těle, přidávaly se do nádob s rostlinnými oleji, aby se s nimi následně prováděly masáže, přidávaly se do hrobek na ochranu zemřelých… Ale ať už vy sami v účinky růženínu, křišťálu, ametystu, jadeitu, nefritu a spol. věříte, či nikoli, masáž pomocí kamenů vám přinese benefity v podobě příjemné relaxace, povzbuzení mikrocirkulace v pleti a při pravidelné péči i omlazujících účinků. Jen dejte pozor při nákupu, některé e-shopy nabízejí tyto masážní pomůcky z obyčejného skla, které vám žádný benefit navíc v podobě energie vycházející z přírodních kamenů neposkytnou. Nakupujte proto pouze certifikované produkty, v solidních kamenných prodejnách mívají k dispozici certifikáty.
Malý velký váleček
Asi nejznámější je použití polodrahokamů či minerálů na pleť v podobě masážního rolleru neboli válečku. Ten nejčastěji mívá na každém konci do hladka vybroušený přírodní kámen, se kterým si můžete „jezdit“ po pleti a přitom ji masírovat. Větší část je určena na čelo, obličej a krk, menší na oční okolí. Některé značky nabízejí i samostatné kameny zvané gua-sha, ty můžete používat stejně, jen bez rolovacího efektu. Každopádně nikdy nejezděte po tváři směrem dolů, není třeba podporovat pokles určitých partií obličeje, ale provádějte masáž pouze směrem nahoru nebo do stran. Návod, jak na to, najdete na obrázku níže - postupujte podle šipek. Kde začnete a kolik času masáži věnujete je plně ve vaší režii.
Váleček nebo gua-shu si můžete dát i do lednice – ochlazený kámen pleť krásně osvěží, vypne, stáhne póry a výborně funguje třeba na pytle nebo kruhy pod očima, napuchlou pleť a známky únavy obecně. Samozřejmě že roller i gua-sha se dá naopak i nahřát – v horké vodě nebo třeba na topení. V takovém případě teplo pokožku uvolní a póry se lehce zvětší, což je fajn třeba před aplikací pleťové masky nebo čisticího přípravku. A váleček či kámen můžete používat také při nanášení krému nebo pleťového oleje. Tahle obličejová masáž vám přivodí nadpozemský zážitek, zvlášť když můžete jen ležet a provádí vám ji někdo jiný. Třeba v kosmetických salonech je dnes používání masážních kamenů celkem běžnou záležitostí, která kosmetické ošetření posune minimálně o level výš, jak říkají nejen kosmetičky, ale i zákaznice.
Masáž obličeje, provádí-li se pravidelně a správně, má viditelné anti-age účinky. Doporučuji používat kamenný roller nebo gua-shu alespoň dvakrát týdně, třeba když si večer nanášíte krém, a jednotlivé tahy několikrát zopakovat. Trvá to jen chvilku a přitom to má velký efekt. Protože masážní pohyby válečku jsou nejen příjemné, ale podporují také mikrocirkulaci v pokožce, nedoporučuje se jejich používání pro silně aknózní, zánětlivou a velmi citlivou pleť se sklonem k začervenání, protože tím, jak se v kůži rozproudí lymfa a krev, může docházet ke zhoršení zmíněných potíží.
Kámen jako péče i šperk
S ametystem, růženínem a křišťálem pracuje i česká tvůrkyně přírodní kosmetiky Denisa Vlková. „Před pár lety mě napadlo vytvořit oleje, které by byly takovým malým pomocníkem při uvědomování si sebe sama. Dlouho předtím jsem krystaly používala při meditaci, a ač jsem původně k těmto věcem byla skeptická, energie vycházející z minerálů mě oslovila a nadchla,“ říká Denisa. Tehdy si řekla, že vlastnosti krystalů přenese i do rostlinných olejů.
„Moje první krystalové oleje se setkaly s velkým úspěchem, ať už u masérů, lidí, kteří praktikují meditaci, nebo zákazníků, kterým olejíček dělá prostě jen dobře a vlastně nevědí proč,“ popisuje tvůrkyně kosmetiky. Její produkty obsahují ve flakonu např. ametyst, jenž by měl navozovat pocit rovnováhy a podporovat porozumění, jiné oleje v sobě ukrývají křišťál či růženín a sympatické je, že po vypotřebování olejíčku vám přírodní kámen zůstane a můžete ho použít jako šperk. V balení totiž najdete přiloženou i šňůrku, na kterou se provrtaný kámen dá navléknout.
Zdroj: časopis Glanc, tvůrkyně kosmetiky Denisa Vlková