Jednoho dne na sebe koukáte do zrcadla a pochvalujete si ty krásné pevné kontury, jemnou kůži a mladistvou jiskru. Načež se párkrát vyspíte a už sedíte u dermatologa, který vám v zrcátku ukazuje, na čem je potřeba zapracovat, co vytáhnout, vyžehlit. S přibývajícím věkem u mužů i žen začíná díky úbytku kolagenu viditelně stárnout pokožka. Dámy jsou ve větší nevýhodě, bohužel. U těch navíc ještě vlivem menopauzy dochází po padesátce i ke ztrátě estrogenu a pleť ztrácí na hydrataci a elasticitě.

Začněte se starat už ve 20

Prevence je klíčovou součástí k udržení zdravé a mladistvé pleti. Ve dvaceti vám toho hodně projde. Třebaže i když se špatně vyspíte, ráno vám splasknou otoky dřív, než si vyčistíte zuby. Netrápí vás vrásky, akné už se (většinou) od pubertálních let uklidnilo. Všechno je na svém místě. Ve dvaceti se stáří a všechny jeho problémy zdají být tak vzdálené. Nevidíme důvod, proč se tím teď zabývat, ale v tomto věku je péče o pleť jako investice do budoucnosti. Nevidíte výsledek hned, ale později se vám to vrátí. Nebo vám to vrazí facku.

  • Ve dvaceti dbejte hlavně na pravidelné čištění, používejte jemné přípravky, ať si neničíte přirozenou vrstvu, a odličujte se!
  • Používejte lehký hydratační krém, který bude vyhovovat vašemu typu pleti a pijte dostatek tekutin, protože hydratace zevnitř je nejúčinnější.
  • Nezapomínejte na používání SPF minimálně 30, na obličej nejlépe 50, tak pomáháte předcházet poškození pleti sluncem.
  • Veďte zdravý životní styl, přestože je to s dvacítkou často neslučitelné, ale nedostatek spánku, alkohol, cigarety, stres a nezdravé jídlo po nocích, to vše se nasčítá.

30 vs. 50

Ještě ve třiceti se dá z pohledu vrásek a stárnutí pleti něco dohnat, ale na pleti už je patrné, že se mění a motivace ”začít se o sebe starat” je rázem silnější. Začínáme vizuálně stárnout. „V těchto letech často ještě přetrvávají problémy s pozdní formou akné, pleť bývá často smíšená, se suššími a mastnějšími oblastmi. Dochází k tvorbě prvních vrásek, zejména kolem očí, na čele a mezi obočím,” říká vedoucí dermatolog Jan Kučera z estetické kliniky. Obnova buněk je pomalejší, kolagen pomalinku ubývá, otoky po ránu už tak snadno nemizí. Do hry přichází intenzivnější hydratace, první krémy na potlačení jemných linek a dost možná i oční krém. „V padesáti letech je pleť vlivem hormonálních změn spíše suchá, dehydratovaná. Ve větší míře se tvoří vrásky a záhyby v celém obličeji. Pokožka je povadlá, dochází k poklesu kontur a ztrátě objemu. Přibývají pigmentace, různé výrůstky na kůži nebo nerovnosti pleti,“ doplňuje MUDr. Kučera.

MUDr. Jan Kučera, Ph.D.

Je specialistou v oboru dermatovenerologie a držitelem licence České lékařské komory k výkonu funkce primáře dermatovenerologie. V současné době se věnuje především estetické dermatologii, aplikaci výplňových materiálů a neurotoxinů, laserové medicíně a miniinvazivním zákrokům.

Čas na zpověď ze hříchů přijde po 40. Tehdy se na pleti začínají výrazněji objevovat nejen genetické predispozice, co se týká vrásek, ale i naše dosavadní prohřešky, o nichž byla řeč na začátku - kouření, ponocování, nadměrné slunění, špatná péče, neodličování, proto nepodceňujte každodenní péči. Kromě čištění ráno a večer, hydratace a SPF, je dobré jednou týdně aplikovat pleťovou masku. Na noc je doporučené aplikovat výživnější krémy nebo séra s antioxidanty. Vhodné jsou i krémy s vitamínem C, E, retinolem, kyselinou hyaluronovou nebo glutationem, přičemž většího efektu docílíte aplikací těchto látek např. mezoterapeutickým ošetřením nebo mikroneedlingem.

Vítej, padesátko!

S padesátým rokem už je nezbytné k péči o pleť přistupovat promyšleně, s důrazem na intenzivní hydrataci, cílenou výživu a ochranu, aby zůstala co nejzdravější a zachovala si vitalitu. Pokožka po padesátce nevyhnutelně ztrácí pružnost a pevnost v důsledku produkce kolagenu a Elastinu, což vede k viditelnějším vráskám a povadlosti. „Po padesátce je důležitá hloubková hydratace, pouze krémy ale často nestačí. V tomto období jsou vhodná ošetření laserem či odstranění vrásek botulotoxinem. V případě vzniku hlubších vrásek, povadlosti kontur a ztráty objemu je nejefektivněji absolvovat dermokosmetické ošetření pleti, například injekční výplně kyselinou hyaluronovou nebo hydratující a vypínající elixír pro pleť v podobě Skinboosteru, kdy je možné řešit jak povrchové změny na pleti, tak doplnit ztracený objem a obnovit tvorbu kolagenu,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera.

V tomto věku je běžná i suchost a ztráta hydratace kvůli snížené produkci přirozených olejů pokožky, což má za následek její drsnější texturu. Pigmentové skvrny a nerovnoměrný tón pleti se častěji objevují kvůli akumulaci UV poškození a hormonálním změnám. Mohou se rozšířit póry, prohloubit vrásky a úbytek tukové vrstvy pod kůží mění kontury, což se projeví jako povislý obličej.

Pleť se stává citlivější

Kromě toho všeho bývá zralá pleť tenčí a citlivější, což ji činí náchylnější k poškození, zatímco zpomalená obnova buněk může způsobit, že pleť vypadá méně jasně a matně. Vlivem toho se vám klidně může stát, že dosud běžně používaná kosmetika přestane být vyhovující. Z toho důvodu je dobré:

  • Používat kvalitní hypoalergenní krémy dle typu kůže.
  • Vyhnout se příliš častému střídání kosmetických přípravku a neuváženému experimentování s dermokosmetikou.
  • Než použijete nový produkt na celý obličej, lepší ho předem několikrát otestovat v malém množství na místě, kde je jemná kůže (např. na vnitřní straně zápěstí).
  • Riziko představují i dlouho otevřené krémy po expiraci.
  • Kosmetické procedury provádějte pouze pod dohledem zkušeného odborníka, který garantuje použití certifikovaných kvalitních přípravku a přístrojů.

Zdroj: iGlanc.cz, Hindustan Times, Oprah Daily, MUDr. Jan Kučera, odborník z Perfect Clinic

Související články