Nová metoda péče o pleť skin cycling má jednoduchá pravidla. Spočívá v tom, že během čtyř dnů cyklicky střídáte na vaší pleti různé účinné látky. Proceduru představila doktorka Whitney Bowe, certifikovaná dermatoložka z New Yorku, kde jinde než na TikToku. Pozor! Tohle ale nemá být jen další nesmyslný trend – několik let praxe ho otestovalo a doporučuje ho celá řada dermatologů.

Jak skin cycling funguje?

Ve skin cycling režimu se během několika dní střídají fáze, kdy aplikujete produkty s aktivními látkami, a fáze, kdy necháváte pleť regenerovat bez zátěže. „Jedná se o čtyřdenní cyklování těchto skin care postupů: exfoliační noc, retinoidní noc, regenerační noc, regenerační noc, a takto stále dokola,“ vysvětluje doktorka Bowe, „díky těmto potřebným regeneračním nocím získáte maximum z účinných látek v přípravcích péče o pleť a zároveň minimalizujete podráždění.“

Doktorka Bowe se rozhodla vytvořit tuto strategickou rutinu pro své pacienty, kteří potřebovali rutinní péči o pleť zjednodušit, tak, aby zahrnovala všechny výhody plynoucí z používání exfoliantů a retinolu a zároveň zabránila zánětům a podráždění pleti. Tento přístup zajišťuje rovnováhu mezi účinnou péčí a přirozenou obnovou pokožky.

Skin cycling krok za krokem

Pokud si stále nejste jistí, jak na to, v praxi skin cycling znamená toto: První noc je žádoucí použít chemický peeling obsahujícího alfa-hydroxykyseliny (AHA – např. kyselinu glykolovou a mléčnou) nebo beta-hydroxykyseliny (BHA – např. kyselinu salicylovou) k odstranění vrchních vrstev odumřelé kůže. Druhou noc pak můžete věnovat použití retinoidního přípravku na bázi vitaminu A, jako je retinol nebo tretinoin, k léčbě akné a tmavých skvrn, zlepšení textury a/nebo prevenci stárnutí pleti. Sám retinol se nedoporučuje používat denně, proto v cyklu následují dvě noci, kdy si má vaše pleť odpočinout. Během třetí a čtvrté noci proto použijte jen jemný čisticí přípravek na obličej a hydratační krém.

Zdroj: Youtube

Mix & match

Svou cyklickou skin care rutinu si ale můžete upravit na míru. Například, když nechcete nebo nemůžete používat retinoidní produkty na pleť, můžete je jednoduše zaměnit podle potřeby. „Dalším skvělým produktem, který lze použít při skin cycling, může být mazání obličeje hutnou mastí, jelikož její každodenní používání může pleť ucpávat a způsobovat vyrážky,“ doporučila doktorka Mary Alice Mina, dermatoložka a moderátorka podcastu The Skin Real. Jiní namísto retinolu používají sérum nebo tonikum s vitaminem C, které s retinoidními produkty v žádném případě nesmíte míchat. Svou cycling rutinu by si měl každý uzpůsobit v závislosti na vlastních konkrétních potřebách a doporučeních svého dermatologa.

Benefity skin cyclingu

Koncept skin cyclingu umožňuje vyvážit dvě účinné, ale potenciálně velmi dráždivé složky. Střídavé používání exfoliantu a retinolu – a následné dvě noci regenerace – dávají pleti čas na vybudování tolerance a snižují možnost přehnaného používání. S tím obecně souhlasí i další dermatologové. Jak říká doktorka Mona Gohara, dermatoložka s certifikací z Connecticutu: „Soustředění se na jednu účinnou látku nebo proces v daném čase umožňuje dosáhnout maximálních výsledků a minimálního podráždění.“

Mezi největší benefity skin cyclingu tedy patří především ochrana kožní bariéry a prevence takzvaného "retinolového popálení", které způsobuje červenou, šupinatou pokožku s tendencí se loupat. Odpočinkové dny také udržují pokožku stále hydratovanou a nedochází k vysoušení pleti.

Zkuste ho také

Otázka za milion: Pro které typy pleti se tedy skin cycling nejvíce hodí? „Mastná nebo smíšená pleť by mohla mít z retinolu a exfoliantů prospěch,“ říká doktorka Gohara, „ale ti, kteří mají citlivější pleť, by měli tyto účinné látky vynechat.“ Proto odborníci radí se předně poradit se svým dermatologem, jelikož znalost složek, které vám budou nejlépe vyhovovat, je klíčová a závisí na konkrétním typu vaší pleti. Skin cycling však obecně umožní vaší pleti dýchat a docílíte díky němu zářivé, hladké a obnovené pleti s minimalizovanými známkami stárnutí, jako jsou jemné linky nebo ztráta elasticity pokožky.

Zdroje: