K mladistvému vzhledu přispívá obecně zelenina a ovoce, což jsou antioxidační potraviny. Ty bychom měli konzumovat pravidelně nejméně dvakrát denně. „Vhodná je zelená a listová zelenina, která obsahuje antioxidant lutein. Například špenát, zelí nebo brokolice. Doporučuji zařadit do jídelníčku také sladké brambory batáty, jako vysoký zdroj betakarotenu. Z něj si tělo tvoří vitamin A, který pomáhá obnovovat pleť,“ vysvětluje health koučka Ing. Pavla Pešková Gazdíková.

Podceňované granátové jablko

„Z ovoce bych vyzdvihla granátové jablko, které je bohatým zdrojem vitaminu C. Vitamin C je vůbec nejsilnější antioxidant. Ale také goji, lesní borůvky, jahody a maliny. Naše tělo potřebuje antioxidanty a fytochemikálie, aby se bránilo volným radikálům. Volné radikály vznikají v lidském těle vlivem vnějších zdrojů, jako jsou stres, znečištění nebo UV záření. Mohou poškodit buňky a způsobit předčasné stárnutí. Proto je důležité konzumovat stravu bohatou na antioxidanty a fytochemikálie, které pomáhají neutralizovat volné radikály a chrání buňky před předčasným poškozením a rozpadem“, doplňuje Pavla Pešková Gazdíková.

A zase ten kolagen!

Kolagen zajišťuje pružnost a pevnost kůže. S přibývajícím věkem se tato schopnost snižuje. Pokud kolagen nedoplňujeme, pleť může být ochablá a povadlá. Důležité je zmínit, že kolagen je bílkovina. Health koučka tedy doporučuje zvýšit příjem bílkovin pravidelnou konzumací krůtího a kuřecího masa, sóji, luštěnin nebo tofu. Tyto potraviny jsou vzpruhou pro kůži.

Stejně, jako kolagen, jsou důležité pro kvalitu pleti zdravé tuky, tzn. omega 3 mastné kyseliny. Ty chrání buňky před zánětem, který může souviset s akné, ekzémem nebo lupénkou. Nejvhodnější jsou na talíři alespoň jednou týdně tučné mořské ryby jako losos, makrela nebo sardinky.

Pitný režim je elixírem mládí

„Pravda je, že pitný režim se na pleti projeví okamžitě", říká expertka, která hned doplňuje, jak hydratace našeho organismu funguje: „Voda přivádí k buňkám potřebné živiny a odvádí z těla toxiny. Nedostatek čisté vody vám vaše pleť zkrátka neodpustí. Projeví se v podobě vysušené pokožky, nateklých víček, kruhů pod očima nebo oteklého obličeje, a to jistě nechcete, protože kvůli tomu budete vypadat starší."

Strava má před krémy a séry přednost

„Mnoho žen podstupuje invazivní či neinvazivní zákroky, spoléhá se na omlazující séra a krémy, ale nic z toho nebude mít skutečný výsledný efekt bez kvalitní vnitřní výživy. Může to znít jako klišé, ale zdravý životní styl, kvalitní zdravá strava v kombinaci s kvalitní kosmetikou jsou za mne tou nejlepší cestou ke svěžímu a mladistvému vzhledu bez hlubokých vrásek," uzavírá Pavla Pešková Gazdíková.

Zdroj: iGlanc.cz, health koučka Ing. Pavla Pešková Gazdíková

Související články