S nástupem chladnějšího období se mohou majitelkám suché pokožky objevit potíže se šupinatěním kůže, především na nohou. Mám kamarádku, která se za své extrémně suché nohy tak stydí, že kvůli nim nejde nikam, kde by se musela svlékat, takže třeba masáže, wellness a sauna jsou pro ni úplné tabu. S humorem sobě vlastním říká, že má v botách s klesajícími teplotami vždycky nasněženo a je fakt, že stačí, aby si přejela dlaní po lýtku a suché šupinky se kolem ní vznášejí jako sněhové vločky. Dá se to řešit, jen vědět, jak na to.
Mazat, mazat, mazat
Suchá kůže na nohou vyžaduje velmi intenzivní péči v podobě vysoce hydratačních krémů nebo mastí. Dobrou volbou jsou krémy na nohy obsahující například ureu, ta ulevuje od nepříjemných projevů jako je svědění a napětí, které suchou pokožku provázejí. Vsadit můžete i na masti nebo krémy s obsahem glycerinu nebo lanolinu. Obě tyto ingredience pomáhají udržovat vlhkost v kůži a hlavně zabraňují jejímu dalšímu vysušování. Nanesení krému nejlépe večer před spaním a zabalení chodidel do bavlněných ponožek umožní hydratačním složkám, aby působily po celou noc. Ráno pak budete mít viditelně jemnější kůži. Mazání každopádně opakujte denně, zejména v zimních měsících, kdy je kůže náchylnější k vysušování. Nejlepší je mít krém na nohy stále poblíž postele, abyste na pravidelnou péči nezapomínali. Dělejte to skutečně denně a už do pár dnech uvidíte výsledky.
Domácí obroušení
Další věc, která vám může hodně pomoct, je pravidelná exfoliace, tedy odstranění odumřelých kožních buněk - tím se podporuje regenerace zdravé kůže. Speciálních peelingů na nohy existuje v obchodech celá řada, nicméně můžete si jednoduše vyrobit i domácí peeling. Jak na to? Smíchejte cukr (běžný bílý nebo třtinový), který působí jako přírodní exfoliant, s olivovým olejem, který dodává hydrataci. Tato směs by měla být aplikována na suché oblasti nohou, jako jsou paty a chodidla, klidně i lýtka, krouživými pohyby. Po exfoliaci je důležité nohy umýt vlažnou vodou a následně nanést hydratační krém na nohy, ideálně ten, co budete používat na denní péči. Tento postup můžete opakovat 2-3 krát týdně pro dosažení nejlepších výsledků.
Bazének pro nohy
Představte si, že přijdete večer domů z práce celí prochladlí a s touhou po zahřátí. V takovém případě bude skvělou volbou koupel nohou, ať už ve speciální vaničce, která funguje podobně jako vířivka, nebo vám postačí obyčejný lavor nebo kbelík. Taková koupel může být nejen relaxační zážitek, ale i velmi účinná procedúra pro léčbu suchých míst na nohou a dokonce i praskajících pat. Přidáním epsomské soli do teplé vody pomůžete kůži změknout a uvolnit napětí. Epsomská sůl obsahuje hořčík, který má přirozené relaxační a protizánětlivé účinky. Pro zvýšení hydratačního efektu je dobré přidat do vody pár kapek esenciálního oleje, například levandulového pro jeho uklidňující vlastnosti nebo tea tree oleje pro jeho antiseptické účinky. Po koupeli jemně odstraňte zrohovatělou kůži pomocí pilníku na nohy nebo pemzy, což pomůže odhalit hladší a zdravější vrstvu kůže.
Zdroj: iGlanc.cz, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oboru krása a zdraví