Na pigmentové skvrny zatím moc netrpím, ale dvě jsem si před pár lety přivezla z dovolené. Podcenila jsem slunce, nedostatečně se mazala a fleky byly na světě. Tedy na čele. Tehdy mi pomohla depigmentační kosmetika a pečlivé mazání ochrannými krémy – skvrny mi asi po roce zmizely. Od té doby krémy s UV filtry používám poctivě, UV záření je totiž hlavním viníkem hyperpigmentace, ke které jsou obecně náchylnější lidé, kteří se dobře opalují. Každopádně jen slunce za výskyt flíčků nemůže, svoji roli hrají i další faktory.
STOPY PO PARFÉMU
Podle dermatoložky Kateřiny Adamcové jsou za zvýšenou tvorbou kožního barviva melaninu zodpovědné i hormony. „Za posledních deset let pozoruji velký nárůst hyperpigmentací v souvislosti s užíváním hormonální antikoncepce. Zatímco dříve se pigmentové skvrny neboli melasma objevovaly většinou až po porodu, dnes je běžně vidím i u velmi mladých žen,“ konstatuje dermatoložka a dodává, že se v této souvislosti nevyplatí podceňovat doporučení a varování na příbalových letácích různých léků. „Jestliže je třeba u antibiotik psáno, že v průběhu jejich užívání nemáte chodit na slunce, berte to vážně. I to může způsobit skvrny. Pozor si ale dávejte i na některé bylinky, například na třezalku, která zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření,“ vysvětluje odbornice. Její slova potvrzuje i MUDr. Zuzana Macková, estetická dermatoložka: „Při užívání třezalky se můžeme snadněji spálit a tím zvýšit riziko vzniku pigmentových skvrn. Třezalka navíc ovlivňuje účinek řady léčiv, například některých antibiotik či léků na ředění krve, a snižuje účinek hormonální antikoncepce. Mimochodem, citlivost kůže neboli fotosenzibilitu způsobuje například i heřmánek.“ Zajímalo mě i to, jestli může tmavší skvrnu na kůži vytvořit parfém, protože jsem na vlastní oči na dekoltu jedné kamarádky viděla tmavou stopu od nastříkané toaletní vody. Přišlo mi to nepravděpodobné, ale dermatoložka Zuzana Macková mě vyvedla z omylu: „Některé složky kosmetiky jako éterické oleje nebo i vazelína mohou rozcitlivět pokožku a v kombinaci s UV zářením pak vyvolat pigmentace na kůži. Takže parfém, je-li aplikovaný bezprostředně před opalováním nebo pobytem na slunci, může skutečně zanechat na těle mapy,“ objasňuje dermatoložka a dodává, že nejlepší je aplikovat parfém raději na oblečení než na kůži.
PREVENCE PŘEDEVŠÍM
Na těle ovšem nejsou jen pigmentové flíčky, ale i pihy, různá mateřská znaménka… S tím souvisí otázka, jestli je zvýšená tvorba pigmentu čistě jen nepříjemnou estetickou záležitostí, nebo zda představuje nějaké riziko. „Hyperpigmentace není nebezpečná, ale pro laika může být někdy složité rozpoznat, zda se jedná o pouhou pigmentovou skvrnu, nebo jde už o nebezpečnou formu kožní rakoviny. Kdykoli pozorujete nový pigmentový projev na pokožce, který mění barvu, tvar a mění se v čase, je nejlepší navštívit lékaře,“ radí odbornice. Kožní melanom totiž může někdy vypadat jako plochá skvrnka hnědavé barvy, proto rozhodně nepodceňujte prevenci a jednou ročně si nechte pokožku vyšetřit dermatologem.
Podle odborníků je právě podzim na takovou kontrolu ideální období, protože vlivem UV záření se přes léto mohly různé kožní útvary či flíčky na těle změnit.
NEDOSTATEK PIGMENTU
Když jsem připravovala tenhle článek a mluvila o něm s kolegyní, zajímalo ji, jak je to s bílými pigmentovými skvrnami, které se jí na pleti začaly objevovat na prahu padesátky a trápí nejen ji, ale i její vrstevnice. Přiznám se, že jsem o světlých skvrnách neměla tušení, ale podle odbornice nejde o nic ojedinělého. „Na kůži někdy pozorujeme skvrnky, které jsou světlejší než okolní pokožka. Způsobuje je opačný problém – nedostatek kožního pigmentu. Často vznikají jako porucha jeho tvorby po odhojení kožních nemocí, tehdy jde o takzvané pozánětlivé hypopigmentace,“ vysvětluje dermatoložka Zuzana Macková. Podle ní můžeme takové flíčky pozorovat i při onemocnění vitiligo, kdy dochází ke ztrátě buněk tvořících kožní pigment. Nejste-li si jisti, co máte na kůži vy, raději zajděte za dermatologem, ať víte, na čem jste.
JAK SE ZBAVIT SKVRN?
Obecně platí, že čím hlouběji v pleti se pigment vytvoří, tím složitěji se ho budete zbavovat. Pokud se nachází blízko povrchu kůže, máte celkem slušnou šanci, že vám skvrny „vyzmizíkují“ speciální kosmetické přípravky ať už v podobě krému, séra, či speciální lokální tyčinky. Obě oslovené dermatoložky se shodují, že mezi účinné látky ovlivňující tvorbu kožního pigmentu patří třeba vitamin C, kyselina glykolová, niacinamid, zelený čaj a retinoidy. „Tyto látky umějí zasáhnout do chemické reakce, při které vzniká melanin. Buď zničí už hotový, takže jakoby ‚rozstřelí‘ stávající pigment, nebo zabrání jeho vzniku, což je výborná prevence,“ popisuje Kateřina Adamcová. Mnoho těchto ingrediencí má v kosmetice navíc i další pozitivní účinky, takže kromě hyperpigmentace můžete řešit i jiné potíže: třeba retinoidy cílí i na jemné vrásky, jizvičky na akné, kyselina glykolová umí pleť rozjasnit, vitamin C je zase silný antioxidant.
KDY VSADIT NA LASER
Jsou-li však pigmentové skvrny v hlubší vrstvě pokožky, což zjistí pouze dermatolog, je k jejich odstranění zapotřebí už silnější kalibr. „Pomůže například chemický peeling, kdy se pomocí aplikace nejčastěji ovocných kyselin odstraní vrstvy pokožky do určité hloubky. Pro maximální účinnost se provádí v sérii několika sezení. Vhodné je kombinovat ho s aplikací například kyseliny glykolové či askorbové s ohledem na charakter pigmentací pro nejlepší možný efekt,“ vysvětluje dermatoložka Zuzana Macková s tím, že velmi účinným nástrojem je také frakční resurfacing za pomoci CO2 laseru i ošetření pomocí mikrojehliček neboli moderní mezoterapie. „Zapotřebí je ale několik sezení a i po vymizení skvrn je nutné pečlivě dbát na prevenci kvůli zabránění opětovného vzniku skvrnek,“ uzavírá dermatoložka.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, dermatoložka Kateřina Adamcová, estetická dermatoložka MUDr. Zuzana Macková