Jestli jsou oči oknem do duše, tak jejich okolí je přímou výkladní skříní našeho způsobu života. Oční okolí nám neodpustí žádné prohřešky a nelítostně je křičí do světa. Každý se někdy s opuchlýma očima probudíme. Obzvlášť pokud jsme si před usnutím pěkně poplakali. Pomocníky, kteří vám poskytnou první pomoc máme všichni doma po ruce. Ale ještě než si je představíme, zkuste se zamyslet, jestli byste oteklým očím nemohli pomoci změnou některých zvyků. Tady je přehled těch nejdůležitějších.
Nedostatek spánku
Špatný noční spánek nebo jeho nedostatek může způsobit, že vaše oči budou ráno oteklé, zvláště pokud se cítíte pod tlakem. „Když jste ve stresu, uvolňuje se hormon kortizol z nadledvinek a to mění rovnováhu solí v těle. Toto kolísání může způsobovat, zadržování vody a otékání, což se může projevit právě na očích,” vysvětluje pro magazín Women's Health dermatolog Mike Swann. Snažte se dodržet minimálně sedm hodin spánku každý den.
Slaná jídla
„Vysoký příjem soli způsobuje zadržování vody v ledvinách, což vede k otokům obecně. Kůže pod očima je velmi jemná a otoky jsou v této oblasti výraznější,“ vysvětluje dermatoložka Claire Wolinsky. Poznamenává také, že otok způsobený solí je nejvýraznější ráno a měl by se s postupem dne snižovat. Pokud se vám zdá, že nedokážete určit, co je příčinou vašich oteklých očí, zkuste schválně ubrat sůl na vašem jídelníčku a pozorovat, co se děje.
Perioda
Stejně jako máte během období menstruace pocit nafouklého břicha, můžete zároveň vnímat také otok kolem očí. “Během měsíčního cyklu mohou vaše oči zadržovat vodu kvůli vyšším hladinám hormonů,” říká dermatolog Mike Swann.
Alkohol
Alkohol může způsobit přesuny tekutin ve vašem těle a jejich „Účinky mohou ještě znásobovat sklony jíst během pití alkoholu slaná jídla,“ poznamenává docentka dermatologie Nöelle Sherber pro magazín Women's Health.
Lžičky
Oblíbený trik, jak pomoci našim očím splasknout zahrnuje jednoduchý kuchyňský nástroj: lžíce. Mějte dvě čisté polévkové lžičky přichystané v lednici nebo mrazáku. V případě potřeby je na pár minut přiložte na oči. Podle amerického dermatologa Roberta Finneyho to pomáhá zúžit cévy.
Okurky
Přikládání studených okurek na oteklé a unavené oči je oblíbená praxe a má to svůj důvod: funguje to. Chlazení oblasti kolem očí snižuje průtok krve, což zase pomáhá snížit otok kolem očí. Jakmile s okurkovou péčí skončíte, opláchněte oči ještě studenou vodou.
Čajové sáčky
Pomoci mohou také studené čajové sáčky, protože kofein může pomoci snížit průtok krve do pokožky a způsobit, že bude vypadat jasnější a pevnější. Uvařit si také můžete heřmánkový nebo mátový čaj a vylouhované sáčky dát přes noc do chladničky. Ráno je přiložte na pět minut na víčka.
Dostatek tekutin
Jedním ze základních způsobů, jak udržet otoky na uzdě je dodržovat pitný režim. "Když jste dehydrovaní, vaše tělo se snaží zadržet veškerou tekutinu, kterou může, což by mohlo přispět k otokům pod očima," vysvětluje dermatolog Finney pro web Byrdie.
Expertka na obličejovou jógu Danielle Collins zase ženám doporučuje jednoduché kroky, jak jemně promasírovat pleť v okolí očí, díky kterému se pokožka se lépe prokrví a okysličí.
Zdroj: iGlanc.cz, health.com, byrdie.com, womenshealthmag.com