Ne tak rychle. Možná jste totiž právě narazili na neočekávaného spojence. Mastná pleť přece nepotřebuje další vrstvu oleje, říkáte si. I já jsem si to dříve myslela, jelikož akné nade mnou vítězilo ještě ve třiceti, a když jsem jednou kamarádce nabídla na půjčení můj pleťový olej, až s odporem jej odmítla.

Olej: přítel, nebo nepřítel?

Při prvním setkání s pleťovými oleji je skepse na místě. Olej na akné, to jako vážně? Ale jakmile se do jejich tajů ponoříte hlouběji, zjistíte, že právě olej může být klíčem ke krásné a vyvážené pleti. Nadměrná mastnota poukazuje na nerovnováhu, a když pleť produkuje nadměrné množství mazu, snaží se tím cosi dohnat. Díky správnému pleťovému oleji jí můžete poskytnout to, co si žádá. Maz sám o sobě není tak špatný. V přiměřeném množství funguje jako kožní bariéra a pomáhá pleť hydratovat. Dostatek mazu je předpokladem zdravé pleti bez vrásek.

Není olej jako olej

S pojmy komedogenní a nekomedogenní se už zřejmě setkal každý, kdo řeší pupínky a tyto pojmy jsou zásadní i při výběru pleťového oleje. Ne všechny jsou vhodné, klíčem je zvolit lehký, nekomedogenní olej s protizánětlivými vlastnostmi.

Oleje se skládají z mastných kyselin. Výběr správného oleje pro vaši pleť by měl probíhat na základě porozumění tomu, jaké mastné kyseliny obsahuje.

  • Lehčí a sušší oleje jsou vhodné pro mastnou pleť, mají vyšší obsah kyseliny linolové (např. konopný, šípkový, hroznový, slunečnicový).
  • Těžší oleje jsou vhodné pro sušší pleť, obsahují více kyseliny olejové (např. olivový, řepkový, avokádový).

Nejen u olejů, ale i u ostatních látek, které se přidávají do kosmetiky, je možné sledovat pravděpodobnost, že způsobí ucpávání pórů. To pak hodnotíme na škále od 0 do 5, s tím že 0 neucpává póry a 5 je velmi pravděpodobně ucpe, čili nekomedogenní a komedogenní. Na pleť s akné byste si měli vybrat některý z olejů ve škále 0-2 a vyšším číslům se vyhýbat. Lepší přehled si uděláte díky tabulce.

OlejKomedogenníTyp pletiVlastnosti
Arganový0sucháproti akné a jizvám
Konopný0mastnáproti akné a jizvám
Saflorový0mastnáchladivý
Bambucké máslo0suchá
Slunečnicový0mastná
Z hroznových jader1mastnáchladivý, čistící
Z lískových oříšků1suchá
Nimbový1proti jizvám
Šípkový1mastná
Mandlový2smíšenázahřívací
Meruňková jádra2smíšenázahřívací
Brutnákový2mastná
Jojobový2mastnáchladivý, proti akné a jizvám
Olivový2suchá
Avokádo2sucháchladivý
Pupalkový2mastnáčistící, vyrovnává hormony, proti jizvám
Sezamový2smíšenázahřívací
Kokosový4sucházahřívací
Kakaové máslo4suchá
Lněný olej4
Z pšeničných klíčků5
Kokosové máslo4

Trio pleťových olejů na akné

Výběr olejů je opravdu široký, ale za nejlepší na aknózní pleť jsou považované tři:

Jojobový

Svojí strukturou je totiž nejvíce podobný přirozenému mazu pokožky. Je to vlastně tekutý vosk. Tím se stává vynikající v rámci hydratace pleti, aniž by způsoboval ucpání mazových žláz a další problémy spojené s akné. Za sebe ho můžu nejvíc doporučit, problémy s akné jsem řešila i kolem třicítky a jojobový olej mi hodně pomohl a krásně hojí jizvy po akné.

Arganový

Arganový olej má protizánětlivé vlastnosti a díky tomu pomáhá uklidnit podrážděnou pleť. Obsahuje také vitamíny a antioxidanty, které podpoří regeneraci pokožky. Můžete ho použít na celé tělo, i na vlasy. Je perfektní pro sušší pleť.

Konopný olej

Taktéž konopný olej má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snížit zánět spojený s akné. Díky svému bohatému obsahu esenciálních mastných kyselin a vitamínu E může konopný olej podporovat hydrataci a elasticitu pleti, zatímco redukuje začervenání a zánět.

Při výběru pleťového oleje dbejte na kvalitu. Měl by být 100%, za studena lisovaný, ideálně v bio kvalitě nebo certifikovaný. Správně zvolený olej poznáte podle toho, že se dobře vstřebá, na pleti vám nezůstane ”mastná vrstva”. Když se tak stane, vybrali jste zřejmě nevhodný.

TIP: Při svém prvním setkání s pleťovým olejem jsem dělala jednu zásadní chybu a určitě nejsem jediná. Olej není krém, nelze ho nanášet samotný na suchou kůži. Pokožka by měla být vlhká, ne mokrá. Osvědčilo se mi smíchat v dlani tři kapky jojobového oleje a vyživující hydratační lotion. Takto nanášet ráno a večer na vyčištěnou pleť.

Zdroj: iGlanc.cz, Ne-akné, autorka článku strávila hodně času bojem proti akné

Související články