Není akné jako akné. Některé pupínky stačí zamaskovat korektorem a za pár dní jsou pryč, jiné nás dokážou potrápit celé týdny a zanechat na kůži stopy připomínající malé krátery. Důvodů, proč akné vzniká, není málo, a tak je někdy těžké odhalit skutečnou příčinu. Zatímco v období dospívání pleť „blázní“ kvůli přibývání růstového hormonu v těle, v dospělosti jsou podle anti-aging specialistky MUDr. Kateřiny Adamcové na vině například špatná životospráva, těhotenství, ale také stres, který významně ovlivňuje imunitní systém a tvoří hormonální nerovnováhu.

Dospělé ženy také často řeší tzv. cystické akné, které vzniká v důsledku vysazení hormonální antikoncepce. „Pupínky se v tomto případě tvoří v hlubších vrstvách kožní tkáně. Je to v podstatě malý absces neboli dutina vzniklá zánětem a vyplněná hnisem, který vznikne z důvodu ucpání a zanícení vývodu mazové žlázy,“ vysvětluje MUDr. Adamcová. Ať už bojujete s aknózní pletí z jakéhokoli důvodu, dělejte to efektivně a vyzkoušejte naše tipy. Cesta za zdravou pokožkou pak může být mnohem snazší a kratší.

Zdroj: Youtube

Jakmile se nám na tváři objeví pupínek, většinou se ho snažíme hned zamaskovat. To je v pořádku, ale ještě než to uděláte, umyjte si pečlivě ruce mýdlem, jinak vám bakterie z prstů udělají na zaníceném místě ještě větší paseku a prodlouží celkový čas hojení. Platí to i pro aplikaci pomocí různých korektorů ve formě tyčinky, protože tak jako tak si nanesenou vrstvu upravujeme na závěr rukama, aby působila co nejpřirozeněji. Nejlepší jsou lokální korektory s léčivými složkami např. v podobě extraktu z čajovníku (tea tree) nebo kyseliny salicylové, které mají antibakteriální účinek a napomáhají hojení pupínku. Při maskování akné tedy platí následující postup: umytýma rukama nejdřív ošetřete pupínky, pak naneste krycí make-up v odstínu své pleti a případné viditelné stopy akné ještě znovu „přeťupejte“ korektorem pomocí prstů.  

Poctivá hygiena

V péči o akné je zásadní udržovat pokožku čistou. Právě bakterie a nečistoty můžou proces hojení zhoršit a významně zpomalit. Při každodenní očistě proto vsaďte na dva kroky – čištění + odlíčení a tonizaci. Během noční regenerace vylučuje pokožka kožní maz, který je třeba odstranit. Tonizace pomocí pleťové vody, tonika nebo toneru pak odstraňuje zbytky po čisticím přípravku, osvěžují pleť a zároveň obnoví její přirozenou hodnotu pH. Aknózní pleť bývá mastná a vyhovují jí čisticí gely s obsahem alkoholu, které se ale naopak nehodí na suchou pokožku, ke které inklinujeme s vyšším věkem, a to i při akné. Pak je dobré čistit ji krémovým přípravkem s hydratačním účinkem. Dočištění pomocí tonizace je každopádně nezbytné pro všechny typy pleti, stejně jako hloubkově čistící masky.

Vyhněte se mačkání

I když je to někdy těžké, zkuste to vydržet a pupínky předčasně nemačkat. Nepřiměřený tlak na zánětlivé místo ničemu neprospěje, navíc všichni víme, jak obličej po takovém „zásahu“ vypadá. Prostě si počkejte. U běžných, ne tolik zanícených pupínků se vytvoří klasická bílá čepička, která jde vymáčknout celkem snadno. Vždy to však dělejte přes papírový ubrousek, nikdy ne holýma rukama a postižené místo nezapomeňte nakonec přetřít tonerem. U hloubkového akné se však hnis či čirá tekutina můžou „zapouzdřit“ a zůstat pod kůží, čímž vznikají menší či větší bouličky. Těch se zbavíte nejlépe s pomocí odborníka, který vám také poradí, jak se o tento typ akné starat a nabídne i další metody léčení. Efektivní je například laser, který navíc umí vyhladit i jizvičky po vyléčeném akné. 

Zdroj: časopis Glanc, MUDr. Kateřina Adamcová