Já jsem se tak šíleně moc styděla, když na dětském táboře jedna z dívek poukázala na moje chlupaté nohy. Nemohla jsem se dočkat, až přijedu domů a poprosím mámu o žiletku, která ze mě pár tahy udělá člověka. To ovšem bylo v době, kdy nám standardy krásy předepisovaly jedině hladce oholená těla. Teď už je to svým způsobem jedno, můžete být sebevědomá žena i v rouše chlupatém.

Ženy se neholí, je to chlupatá renesance

Na odstranění chloupků vynakládáme značné úsilí a peníze. Epilace by se doslova dala označit za způsob novodobého mučení. Nedivila bych se, kdyby pořekadlo „Pro krásu se musí trpět” vymyslel ten stejný člověk, který nám prodává depilační vosk! Ale co bychom pro tu krásu neudělaly. Navíc to přece dělají všechny. Nebo ne? Pokud jste i vy fanda holé kůže a nad ženským ochlupením se ušklíbáte odporem, asi je ten pravý čas přehodnotit svůj postoj.

Nadměrné ochlupení u žen vede k depresím

Esther Calixte-Bea si poprvé depilovala hrudník už v jedenácti letech. Právem se obávala, že by se jí spolužáci za kudrnaté chloupky na hrudi posmívali. Věděla, že je tu jisté stigma, proto se od té doby pravidelně holila a epilovala po celém těle. Nové chloupky jako by se jí vysmívaly pokaždé, když dorostly. „Začala jsem nenávidět své tělo,” svěřila se sedmadvacetiletá Calixte z Montrealu. Z neustálého holení už měla podrážděnou pokožku a dospělo to do té fáze, že aby se nemusela holit, přestala nosit určité oblečení, včetně plavek. Věděla, že takhle to dál nejde, takže začala místo na ochlupení pracovat na svém psychickém nastavení.

Proč se ženy holí?

„Jak je možné, že mi společnost říká, že bych neměla mít chloupky na těle, ale já si je odstraním a ony zase dorostou? Když je ženy nemají mít, tak proč se vrátí?” začala se Caliste ptát. Zajímavá myšlenka. Když pátrala více do hloubky v genech svých předků, zjistila, že rodina z otcovy strany pochází z kmene, kde měly ženy stejné ochlupení jako ona. Jenže v dobách její prababičky se takové ochlupení považovalo za krásné. Přesto nakonec odmítla nabízené léky proti růstu chloupků a namísto toho před pár lety zahájila svůj osobní projekt, který pojmenovala Lavender. V rámci něho začala propagovat své tělesné ochlupení jako naprosto normální věc.

Generace Z se neholí (ne všichni samozřejmě)

Miléniálové se prý poznají podle toho, že mají úzké džíny. Možná spějeme do doby, kdy nám starší generace bude připadat směšná, protože se holí. Nelze si nevšimnout, že roste počet hnutí, která zastávají přirozenou chlupatost. Hashtagy jako #bodyhairpositivity, #bodyhair, #womanwithbodyhair nebo #bodyhairdontcare se na sociálních sítích doslova rozrostly. A podle průzkumu z roku 2016 si téměř každá čtvrtá žena mladší 25 let přestala holit podpaží. To už je pár let, s příchodem hnutí Januhairy (Chlupatý leden) jich už pravděpodobně bude mnohem víc.

Když přirozenost, tak se vším všudy

Cílem trendu je poukázat na to, že i chlupatá žena je žena. Je to přirozené, protože tak se narodila, a teď je přece tak populární se vracet k přirozenosti. Myšlenka body hair positivity není o ”nesmíš se holit”. Klidně se dál holit můžete, ale proto, že chcete. Protože se vám to líbí a je vám to tak příjemné. A jestli už vás to nebaví, nechcete dál podstupovat ta muka nebo investovat další peníze, pak to nechte prostě růst.

Dopad celebrit na naši tělesnou image

Před pětadvaceti lety to byla Julia Roberts, která na červeném koberci ukázala neoholené podpaží. Ačkoliv neúmyslně, přesto to bylo revoluční. Když se podíváme blíž do současnosti, vzpomenout můžeme na chlupaté podpaží zpěvaček Madonny a Miley Cyrus. Krok učinila i nejedna módní značka, která použila ženy s přirozeným ochlupením ve svých kampaních. Nebo vždy kontroverzní značka American Apparel, nejednou zaskočila ochlupením v rámci prodeje, třeba když roce 2014 umístila na newyorskou pobočku figuríny s pubickým ochlupením. Nechceme spekulovat, ale nemůže to být důvod, proč o rok později vyhlásili bankrot?

Zpět k faktům. Modelka Emily Ratajkowski také v minulosti předvedla neoholené podpaží během sexy focení a musíme zmínit i Calitu Fire, která si na více platformách vydělává právě tím, že sdílí s předplatiteli své ochlupení. Za tisíce dolarů měsíčně, kdo by pak z chloupků neměl radost. Hnutí za ochlupení dorazilo samozřejmě i na TikTok a jestli je to na TikToku, už je to úplně všude. Takže, co vy si o tom myslíte: Holit, či neholit?

Fandíte trendu přirozeného ochlupení?

Ano, jsem rád(a), že se chlupy opět vrací do módy. 55 %
Absolutně ne. Vypadá to hrozně, ženy by se měly holit. 17 %
Ať si každý dělá co chce, ale já se budu holit dál. 28 %

Zdroj: iGlanc.cz, Today, Huff Post, Vox, NZ Herald, sociální sítě

Související články