Kolagen je nerozspustná bílkovina, který se vyskytuje převážně ve vazivech, chrupavkách a kloubech lidí a živočichů. Je zodpovědný za to, že naše pleť je v mládí pružná, vlasy lesklé, nehty pevné. Jenže, jak stárneme, naše tělo ho produkuje čím dál méně, a po 40.narozeninách už se netvoří bohužel téměř vůbec. Náš obličej se najednou mění - kontury jsou povislé, vrásky častější a my začneme panikařit. Mládí je zkrátka pryč! Ano, můžeme se mazat drahými kosmetickými přípravky a sáhnout po potravinových doplňcích v naději, že to bude mít žádoucí efekt. Anebo se můžeme vydat přirozenou cestou a přijímat kolagen v každodenní stravě. Kde ho najít a jaké druhy kolagenu vlastně existují?
Proti vráskám i na klouby
Kolagen se rozděluje podle několika typů, nejdůležitější je kolagen typu I, II, III, IV, a V.
Nejrozšířenější je typ I, který představuje 90 % kolagenu v organismech, nachází se v pokožce, šlachách, kostech a zubech. Typ II se vyskytuje v chrupavkách a typ V zase tvoří cévní stěny.Jak už jsem zmínila, kolagen je super věc v anti agingu, protože pomáhá udržovat kůži její elasticitu, pevnost a hydrataci a mírní výskyt vrásek a jemných linek – naše pleť je pak krásně vypnutá, šťavnatá a působí mladistvě. Kolagen je ale důležitý i pro ochranu kloubů (ocení ho tak vyznavači sportů i vášniví turisté), podporuje zdravé a silné kosti a díky němu se naše vlasy a nehty netřepí. Svoji roli má také při hojení ran, které je díky němu rychlejší a v neposlední řadě podporuje zdravou střevní stěnu.
Masožravci mají výhodu
Protože kolagen je protein, který se vyskytuje přirozeně v tkáních živočichů, vegetariáni a vegani budou mít s jeho přijímáním trochu problém. V rostlinné stravě tuhle látku nenajdeme, některé potraviny rostlinného původu ale pomáhají produkovat více kolagenu v našem těle. Mezi jídlo stimulující produkci přirozeného kolagenu patří hlavně sója, červené ovoce, olivy, olejnatá semínka, fazole, zelí, nebo třeba avokádo.
Jestli patříte mezi „všežravce“ a maso vám nevadí, máte mnohem více možností, jak do sebe dostat větší množství kolagenu najednou. Nejlepší volbou jsou určitě silné masové vývary, do kterých přidáte morkové kosti. V zimě jsou ideální volbou, protože kromě kolagenu dodají i minerály a zahřejí. Až budete péct nedělní kuře s nádivkou, rozhodně nenechte skončit v koši šlachy a chrupavky, ale raději je z kostí pěkně ohlodejte – jsou přímo zásobárnou kolagenu! Další možností, která potěší milovníky gumových medvídků, je želatina, která se získává vařením hovězích a vepřových šlach a kostí, a právě barevné gumové bonbony ji obsahují.
Pokud zrovna nejste v dietě, klidně si občas dopřejte bez výčitek bůček – možná je tučný, ale zase uděláte dobrou službu svojí pleti, protože ve 100 gramech vepřového bůčku jsou asi 2 gramy kolagenu. Kromě masa se kolagen vyskytuje taky v mořských řasách a tučných mořských rybách, proto je na jídelníček zařaďte minimálně jednu do týdne. Často také zobejte lněná semínka, která tělu pomáhají vytvořit vlastní kolagen.
Kolagen ve formě prášku tělo dobře stráví
Pokud nemusíte maso a živočišné produkty, je na místě uvažovat o potravinovém doplňku s obsahem kolagenu. Jak dokazují studie, kolagen ve formě doplňku stravy skutečně pomáhá v boji proti stárnutí kůže a vráskám.
Klasický přírodní kolagen je hůře stravitelný, oproti tomu doplňky stravy bývají z kolagenu hydrolyzovaného (rozloženého na menší peptidy), což umožňuje jeho lepší vstřebávání. Výrobci doplňků používají nejčastěji technologii zvanou hydrolýza. Díky ní má kolagen jednodušší a pro tělo přijatelnější strukturu, kterou umí lépe využít - jedná se proto o nejefektivnější formu kolagenových suplementů. Jednoduše naberete lžičku kolagenu v prášku (prodává se v různých příchutích) a zamícháte ji ve sklenici vody, kterou vypijete. Na trhu dnes seženete velké množství vícesložkového kolagenu, který podporuje nejen krásu, ale i zdraví. Poraďte se v lékárně nebo si prostudujte popisky u produktů na e-shopech a vyberte ten, který je pro vás nejlepší. Někdo potřebuje doplnit více vitaminu C, jinému chybí určité minerály. Každopádně kombinace kolagenu a vitaminu C je vždycky dobrá volba, protože kolagen se díky němu lépe vstřebává a tělo ho tak využije na maximum.
„Kolagen ve formě peptidů se na 99% dostane všude, kde je ho nedostatek - do svalů, kloubů, pokožky, vlasů a nehtů. Podporuje produkci vlastního kolagenu v organismu, díky obohacení o kyselinu hyaluronovou, vitamin C, zinek nebo kyselinu listovou optimalizuje fungování imunitního systému,“ říká MUDr. Svetlana Šefčíková z Bellesa Piešťany, odborná konzultantka pro Pharma MKL.
Zdroje: iGlanc.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5793325/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8824545/ https://www.incacollagen.cz/blog/typy-kolagenu/