Tyto tmavé skvrny se objevují na obličeji, rukou a dalších částech těla, a i když nejsou nebezpečné, mohou výrazně ovlivnit naše sebevědomí. Jde o tmavší nesouměrné oblasti na kůži, které vznikají kvůli nadměrné produkci melaninu, což je pigment, který dodává kůži barvu. Slunce, akné, jizvy, těhotenství nebo jiné hormonální změny mohou způsobit, že kůže začne melaninu produkovat více, což vede k výsevu těchto nevzhledných skvrn. Nejčastěji vznikají vlivem opalování, proto vás znovu nabádáme k důkladné ochraně. Pigmentové skvrny zbytečně přidávají roky, tak buďte v tomto ohledu striktní a chraňte svou pleť, jak nejlépe dovedete.
Efektivní složky v kosmetických přípravcích
Pokud chcete vzniklé flíčky řešit krémy, séry a dalšími kosmetickými produkty, koukejte po složkách, jako jsou kyselina azelaová, cysteaminový krém, vitamin C, hydrochinon, kortikosteroidy, kyselina kojová, retinoidy, arbutin, peelingy s kyselinou glykolovou, mequinol, niacinamid, N-acetylglukosamin nebo sója. Všechny tyto složky umí zesvětlit pokožku. Při výběru ale buďte opatrní a nastudujte si pravidla jejich používání. Nejlépe uděláte, když se poradíte se svým dermatologem nebo alespoň prověřenou a zkušenou kosmetičkou.
„Kyselina azelaová, niacinamid, vitamin C (kyselina L-askorbová), výtažek z lékořice a kyselina kojová – všechny tyto látky se ve vědeckých studiích zaměřují na produkci melaninu a zlepšují vzhled hyperpigmentace. Retinoidy mohou také inhibovat tvorbu melaninu, ale zároveň zvyšují buněčnou obměnu, což pomáhá urychlit úbytek pigmentu. Alfa-hydroxykyseliny, jako je kyselina glykolová, kyselina mléčná a kyselina mandlová, mohou působit na exfoliaci pokožky a zvyšovat buněčnou výměnu, což pomáhá zlepšit vzhled hyperpigmentace a celkově rozjasnit pleť," říká Dr. Jason.
Profesionální a domácí ošetření
Kromě lokálních přípravků mohou v boji proti hyperpigmentaci pomoci i některá ošetření, například lasery a LED terapie. „Mohou být velmi účinné při dosahování dlouhodobých výsledků," pokračuje doktorka Sabina. „LED terapie využívá různé vlnové délky světla, které proniká do pokožky a stimuluje buněčnou aktivitu, reguluje produkci melaninu, snižuje hyperpigmentaci a podporuje rovnoměrnější tón pleti v průběhu času. LED ošetření jsou obecně bezpečná, neinvazivní a vhodná i pro různé typy pleti." Zkusit můžte i IPL (intenzivní pulzní světlo) nebo frakční laserový resurfacing. Tato laserová energie je absorbování pigmentovými buňkami, což způsobí jejich rozpad a tělo je díky tomu přirozeně odstraní. Taková ošetření se ale nehodí pro všechny typy pleti, stojí dost peněz a aby byly výsledky dlouhodobé, je potřeba proceduru pravidelně opakovat.
Přírodní metody zesvětlení pleti
Další možností pak může být použití toho, co máme všichni doma, nebo jde o snadno dostupné produkty. Hyperpigmentaci tedy můžete léčit i doma. I když pravděpodobně nedocílíte tak spolehlivých výsledků, jako po dermatologickém ošetření, některé výzkumy naznačují, že jejich hlavní složky na pigmentaci kůže skutečně působí. Třeba takový jablečný ocet dokáže pigmentaci zesvětlit. Smíchejte stejné díly jablečného octa a vody, naneste na tmavé skvrny, nechte působit dvě až tři minuty, opláchněte vlažnou vodou a opakujte dvakrát denně pro dosažení požadovaných výsledků.
Podle studie z roku 2012 aloe vera obsahuje aloin, přírodní depigmentační sloučeninu, která prokazatelně zesvětluje pokožku a účinně funguje jako netoxický prostředek proti hyperpigmentaci. Aplikujte čistý gel z aloe vera na pigmentovaná místa před spaním, ráno opláchněte teplou vodou a opakujte denně, dokud se barva vaší pleti nezlepší.
Další výzkum naznačuje, že depigmentační účinky může mít i na pokožku aplikovaný extrakt ze zeleného čaje. Zkuste si ho pořídit a nebo prostě použijte sáčky zeleného čaje. Namočte sáček zeleného čaje na tři až pět minut do převařené vody, nechte ho vychladnout, potřete jím tmavé skvrny a opakujte dvakrát denně, dokud se nedostaví výsledky.
Někteří doporučují na pigmentové skvrny použít třeba i mléko (obsahuje kyselinu mléčnou), černý čaj, extrakt z lékořice nebo třeba extrakt z červené cibule (Allium cepa).
Zdroj: iGlanc.cz, Glamour.co.uk, Healthline.com, Medicalnewstoday.com