Bakuchiol byl poprvé extrahován v roce 1966 ze semene rostliny Psoralea corylifolia. Název pak získal z pojmenování této rostliny v sanskrtu – bakuchi.

Díky svým mimořádným antioxidačním, antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem se bakuchiol osvědčil ájurvédským lékařům v Indii a Číně při léčení nemocí zejména onkologického charakteru. Až postupem času se na základě několika vědeckých studií podařilo objevit i jeho výjimečný účinek na zpomalení procesu stárnutí.

Zdroj: Youtube

Bakuchiol místo retinolu

Dlouhé roky byl za lídra v kosmetickém průmyslu v oblasti vyhlazování vrásek a zpomalování stárnutí retinol neboli syntetický derivát vitaminu A. Při aplikaci na pokožku totiž efektivně odstraňuje odumřelé kožní buňky, urychluje tvorbu těch nových, redukuje pigmentové skvrny, a hlavně stimuluje v pokožce proces tvorby kolagenu, jehož dostatek zajišťuje pružnou a hladkou pleť. Používání retinolu má ovšem svá úskalí, řada žen ho používá bez předchozí konzultace s odborníky, sáhne po příliš vysoké koncentraci, a může si tak způsobit výrazné zcitlivění pokožky, nepříjemné zarudnutí nebo narušení přirozené ochranné bariéry kůže. A právě to vám s bakuchiolem nehrozí.

Bakuchiol je vhodný i pro citlivou pleť

Bakuchiol, ačkoli není svým složením retinolu vůbec podobný, dokáže nejen to samé, ale oproti retinolu nezpůsobuje podráždění ani šupinatění pleti a bez nepříjemných účinků si s ním rozumí i ta nejcitlivější pleť. Také se ukázalo, že snižuje poškození kůže způsobené UV zářením a pomáhá léčit akné. Není tedy divu, že bakuchiol přidává do svých produktů čím dál víc kosmetických značek. Studie National Library of Medicine například prokázala, že bakuchiol na rozdíl od retinolu vykazoval mimo jiné i vysokou antioxidační účinnost. Dále účinně eliminuje známky stárnutí, zlepšuje elasticitu pleti, rozjasňuje ji a vyhlazuje jemné vrásky a linky. Viditelně také sjednocuje tón pleti, má protizánětlivé účinky a působí proti akné.

Ve formě séra i krému

Při výběru produktů obsahujících bakuchiol se nejčastěji setkáte s různými séry, ale i očními krémy nebo oleji. Čtěte složení (INCI) – čím výše je bakuchiol uvedený, tím vyšší množství ho produkt obsahuje. Vzhledem k tomu, že kožní buňky se obnovují po 28 dnech, nechte tuto novodobou účinnou látku, aby vám během alespoň čtyř týdnů ukázala, co umí. Ve většině případů se efekt bakuchiolu projeví na pleti již po týdnu.

Já sama používám bakuchiolové sérum už více než rok a na rozdíl od minulosti, kdy jsem experimentovala s retinolem, který mi přinesl vypnutou, ale sem tam začervenalou pleť, bakuchiol funguje na vyhlazení stejně, ale po podrážděné pleti není ani památky.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou zkušeností v oboru zdraví a krása

Související články