Máloco dokáže snížit sebevědomí tak jako propocené oblečení. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že pocení je pro lidské tělo něco jako přirozená klimatizace, která plní velmi důležitou úlohu – reguluje tělesnou teplotu a díky tomu se můžeme věnovat fyzickým aktivitám a fungovat za tropických teplot. Naštěstí existuje řada způsobů, jak si udržet svěží pocit po celý den.
Deodorant versus antiperspirant
Vlhkým skvrnám na šatech a nepříjemnému odéru, který pocení doprovází, se můžete bránit několika způsoby. Možná si nejste tak docela jistí, zda při nákupu sáhnout po deodorantu, nebo antiperspirantu, přitom rozdíl je celkem značný. Deodorant, jejž pořídíte nejčastěji ve formě spreje nebo roll-onu, ale i v podobě tuhého sticku či krému, obsahuje většinou alkohol a složky, které omezují tvorbu bakterií způsobujících zápach. Voňavé podpaží vám na pár hodin zajistí celkem obstojně, ale samotnému pocení zabránit nedokáže.
Na to je odborníkem právě antiperspirant (někdy se na výrobcích objevuje i označení antitranspirant). Ten totiž obsahuje antiperspirační složky, které omezují pocení a udrží vás tak v suchu. Složení antiperspirantů se však u jednotlivých výrobců liší, buď co se týče efektivity zabránění pocení, nebo v poskytnuté péči a vůni. Jisté však je, že jejich efekt by měl vydržet po celý den, u některých přípravků až 72 hodin.
Kdy antiperspirant použít
Většina z nás nanáší antiperspiranty ráno jako součást každodenní hygieny, a tak možná někoho překvapí, že je dermatologové doporučují aplikovat před spaním, zvlášť když se v noci potíte. Kromě toho vám jeho účinné látky vydrží po celý další den. Občas se vyskytují námitky, že pokud pocení v podpaží zcela zastavíte, nežádoucí látky se budou hromadit v těle. Odborníci však tento mýtus opakovaně uvádějí na pravou míru. Říkají, že pokud pocení zastavíme lokálně v místech, kde se potit nechceme, tělo vyloučí pot z jiných partií těla. Zároveň funkcí potních žláz není odstraňování škodlivých látek. Od toho máme v těle játra a ledviny.
Moderní metody proti pocení
Člověk se samozřejmě potí i jinde než v podpaží, a obzvlášť v letních vedrech to může být pro řadu lidí dost nepříjemný problém. Pokud máte pocit, že vám nepomáhá ani běžný antiperspirant a že se potíte víc, než je běžné, může se jednat o hyperhidrózu neboli nadměrné pocení, kterým trpí 5–10 % populace. Ovšem dá se to řešit. Jednou z možností je třeba botulotoxin. Látka známá vyhlazováním vrásek si s hyperhidrózou dokáže také poradit, efekt vydrží 6–12 měsíců. Nadměrného pocení vás zbaví i metoda zvaná iontoforéza, které se přezdívá elektrický antiperspirant. Při ní pacient ponoří končetiny do vody, do které je elektrodami zaveden slabý elektrický proud ze speciálního přístroje, napájeného bateriemi. Výsledky jsou znát už jeden týden po aplikaci.
6 ZAJÍMAVOSTÍ O POCENÍ
- Za celý den vyprodukuje člověk zhruba 0,5 až 1 litr potu.
- Samotný sekret, který vychází z potních žláz, není nijak cítit. Nepříjemný odér vzniká kvůli bakteriím, jež se ve vlhkých místech množí a živí se na potu, a produkují tak zapáchající metabolity (látky).
- V přírodních materiálech se potíme méně než v syntetických.
- Na přirozený pach pokožky má vliv i náš jídelníček. Například česnek, kari nebo cibule výrazně ovlivňují, jak budeme okolí „vonět“.
- Po celém těle je rovnoměrně rozloženo až pět milionů potních žláz, ženy jich mají méně než muži.
- Hlavní složkou potu je voda (až 99 %), zbytek tvoří soli.
Zdroj: časopis Glanc