Jestli se někdy hodí použít klišé frázi ”rozmohl se nám tady takový nešvar”, pak právě teď. Ještě před pár dny jsem konsternovaně hleděla na trend v podobě wet pants. Džíny, které vypadají, jako byste se zrovna počůrali. Nebo jsem čtenářům psala o tipu, jak na dovolené vyřešit pomačkané oblečení z kufru, abyste se za sebe nemuseli stydět. Proč já si ale vůbec dělám starosti s tím, jak vypadáme, když je zmačkané oblečení v kurzu.

Zmačkané oblečení na přehlídkových molech

„Kup si žehličku.” Kdo tuhle větu při návštěvě rodičů nikdy neslyšel? Teď můžete konečně oponovat. Do kolekcí světových návrhářů se totiž poslední dobou vkrádají kousky ze speciálně pomačkaných látek.

Jde o halenky, košile, šaty či kalhotové kostýmy, ale i doplňky. V našem šatníku se čím dál častěji objevuje přírodní len, pro nějž jsou vrásky při nošení typické a svým způsobem mu dodávají punc nedbalé elegance, v jeho případě se však o žádný výstřelek nejedná, je to věc materiálu.

Dokonalé je zastaralé, ať žije oblečení se zmačkaným efektem

Raf Simons z italské značky Prada dva roky nazpět po přehlídce v rámci Paris Fashion Weeku řekl něco jako, že záhyby a vrásky mají ”kopírovat oblečení, které už má něco za sebou”. Gary Armstrong, stylista a módní ředitel sportovního a módního časopisu zase označil žehlení za ”ztrátu času” a jako nejlepší příklad uvádí značku dvojčat Mary-Kate a Ashley Olsen The Row. „Návrháři jako Tom Ford, kde je všechno super dokonalé, působí velmi zastarale.” Lidé se chtějí v oblečení cítit pohodlně, ne naškrobeně. Jinými slovy se postpandemický svět vydal od nablýskané dokonalosti k něčemu, co nezahrnuje žehličku.

Paní Prada, patronka zmačkané módy

Nejsou to však Olsen twins, které by na mačkanou módu měly patent. Za patronku pomačkaného oblečení totiž považujeme Miuccii Prada, italskou módní návrhářku, která efekt nežehlené elegance vnesla na přehlídkové molo už s kolekcí Miu Miu 1998. Téhle paní by asi těžko někdo řekl, že na její obsesi pro zmuchlané oblečení je něco v nepořádku. Navíc to tehdy bylo spíš více o námitkách proti tradičnímu očekávání od žen; žehlení, praní, vaření.

Na druhou stranu vhodně pomačkaný outfit je jistou známkou toho, že žena tyto kousky skutečně nosí, místo aby je opatrovala ve skleněné schránce jako v muzeu. Hranice mezi dosud nejlínějším trendem a stylem je ovšem velmi tenká a že to bylo na přehlídce ještě neznamená, že to nemá žádná pravidla.

Jako pravá Italka!

Jak už to ale bývá se všemi trendy. Vždy se najde někdo, kdo je tak úplně zcela nepochopil. Žehličkobijci pronikli i mimo přehlídková mola. Záměrně zmačkané oblečení se prodává na všech frontách. Slibují jedinečný kus, který by neměl chybět ve vašem šatníku. Pro ženu originální, chic a rafinovanou. Hlavně neotálejte, jdou totiž na dračku.

Přesto se v mnoha případech neubráníte pocitu, že to jen někdo opravdu zapomněl vyžehlit. Narazit na tuto módu můžete v běžné konfekci, na prodejních stránkách zapálených švadlenek a asi nejčastěji v malých obchůdkách, které se dle svých slov specializují na stylovou italskou módu. Náhoda? Nemyslím si.

Už máte doma mačkáče?

Speciální odnoží jsou kalhoty, které jsou tak nedbale elegantní, že vypadají, jako kdybyste zmokli a zapomněli je zmuchlané v kufru. Mají i svůj název, který nedává prostor pro jakékoliv spekulace. Jedná se o mačkané kalhoty, zkráceně mačkáče! Komu by to náhodou nebylo jasné, tak se nežehlí. Ačkoliv se jedná o elastický materiál, jsou schválně extrémně zmačkané. Zmačkáčované.

Když se vrátím zpět na začátek k počůraným džínům, prodat se dá úplně všechno, pokud to umíte svým nakupujícím správně podat. Nezáleží na tom, že módní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů světa. Že se ročně vyrobí tuny naprosto zbytečného oblečení, které končí na skládkách. Že co je teď trend, to už příští rok bude out. Vždycky budou existovat lidé, co tak nenávidí žehlení, že svou slabinu změní v kreativní sílu.

Zdroj: iGlanc.cz, The Guardian, Independent