Základní hodnoty, které ”quiet luxury” symbolizují jsou jednoduchá elegance, nadčasové střihy, kvalita a preciznost zpracování a úcta, kterou automaticky přijímáme s nošením daného kousku, protože jistojistě nebyl levný. To je i jeden z důvodů, proč se tichému luxusu předpovídala krátká trvanlivost. Bohatí (ne všichni samozřejmě) už se takto oblékali předtím a střední vrstva si tak drahé nákupy nemůže dovolit. Oblečení z levného fast fashion řetězce vám při bližším ohledání zkrátka stejnou parádu nikdy neudělá. Přesto existuje způsob, jak zařadit tichý luxus i do svého šatníku.
Tichý luxus je nápadně podobný pomalé módě
Pomalá móda, slow fashion, je protikladem rychlé módy, což jsou všechny ty běžné oděvní řetězce, které produkují více než padesát oděvních kolekcí ročně, abyste stále mohli nakupovat věci nové a ty staré vyhodit, protože na nové potřebujete ve skříni udělat místo. Většina takového oblečení stejně obvykle moc nevydrží. Mnohdy jsou to takové kousky na jedno použití, takže vám ani dlouho radost dělat nemůžou. A skončí v odpadu s tunami dalších. Pak je tu ona zmíněná pomalá móda, která klade důraz na kvalitu, udržitelnost a etiku, čímž se s quiet luxury doplňuje.
Mají po vás děti co dědit?
Na tomto příkladu se to dá krásně demonstrovat. Dříve bylo naprosto normální, že se vzácné kousky dědily z generace na generaci, z babičky na matku a dále na dceru. Co po vás děti zdědí dnes? Tričko za stovku nebo vytahaný umělý svetr? Asi těžko.
Tichý luxus aktuální trendy zase až tak nezajímají, protože je nadčasový. Nezajímá ho ani čas, protože mu svojí kvalitou odolá. Zaměřuje se na investice a trvalé hodnoty. Jde o kousky, které mají potenciál být s vámi dlouho a stát se klasikou. Jsou perfektně zpracované, a když po letech povolí šev, stále vám stojí za to, abyste jej nechali vyspravit, namísto koupení nového produktu.
Nenechte se zviklat rádoby levnými věcmi
Když nějaký kus hodně a dlouho nosíte, snižuje se tím tzv. cost per wear, tedy cena za jedno nošení. Takový potenciál má pro každého něco jiného, ale zpravidla to může být precizně šitý vlněný kabát, kašmírový svetr, elegantní kožená kabelka nebo jednoduchá bílá košile. Když si pak uvědomíte, jak dlouho už vám slouží a dělá radost (to je velmi důležité), najednou daná věc už není tak drahá. Ovšem jsou i výjimky potvrzující pravidlo. Sama mám v šatníku nějaké kousky z fast fashion řetězců, které překvapivě obstály v čase. Nebo pak můžete být ten případ, kdy máte tolik věcí, že je nestíháte nosit víckrát, a tím pádem ani obnosit. Pak se dostáváme k pořekadlu, že levná věc je vlastně drahá.
Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci
K módnímu kusu, na který si našetříte a koupili jste si ho proto, že vám opravdu v šatníku chyběl, si vybudujete vztah. Budete se o něj chtít s láskou starat, protože ho tak šíleně zbožňujete a cítíte se ”lepší” pokaždé, když si jej vezmete na sebe. Výjimečné kusy se dají objevit i na módních swapech a v second handech, kde nemáte nikdy předem jistotu, co si odnesete domů.
Ani drahé není zákonitě zárukou kvality. Je důležité nakupovat od firem, kde se vyšší cena promítne do způsobu, jakým byl daný kus vyrobený. V ideálním světě to znamená rovněž eticky a udržitelně. Mějte základní kousky, ty milujte a pak i vy budete schopní na skryté bohatství tichého luxusu dosáhnout.
Zdroj: iGlanc.cz, podcast Fashion Session, Slow Femme, Euro News