Snad ani kabelka Birkin nepředstavuje takový sběratelský klenot. Když ji hýčkáte, můžete ji nosit a v perfektním stavu ji lukrativně prodáte. Tenisky, to je ovšem jiná. Jich se raději ani nedotýkejte. Mají auru podobně jako známá kostičková stavebnice nebo figurky superhrdinů. Jakmile přeříznete pečeť v podobě lepenky na krabici, jako byste ušmikli notnou část ceny. Sbírání sneakers se stalo fenoménem. O tom svědčí i poslední „tenisková horečka“. Zlaté kecky, s nimiž přišel Donald Trump, se vyprodaly během pár hodin. Ačkoli stály bezmála 10 000 korun.

Zdroj: Youtube

Trumpova zlatíčka

Jde nepochybně o marketingový tah před blížícími se prezidentskými volbami v USA. Tým Donalda Trumpa na to šel chytře. Do prodeje poslal místo levných suvenýrů v podobě placek či kšiltovek (i když i na ně asi dojde) lukrativní módní artikl, jenž má sběratelský potenciál. Kotníkové sneakers ve zlatém hávu, opatřené americkou vlajkou a masivními písmeny T, jasně naznačují, k jaké události se vztahují. Můžeme ovšem odhadnout, že po exkluzivním páru sáhnou i nefanoušci Trumpa. Proč? Ten kdo rozumí sběratelství, ví, že má před sebou poměrně dostupný klenot.

Boty Never Surrender High-Tops se totiž vyrobily v sérii 1000 kusů, každý pár je očíslovaný, zároveň si každý ovšem může pořídit maximálně tři kousky a některé jsou Trumpem dokonce podepsané. Tento balíček benefitů sám o sobě odkazuje na exkluzivitu. A cena? 399 dolarů, což je v přepočtu asi 9 500 korun. Za tenisky to je hodně, ovšem investice jako taková není závratná. Stačí se mrknout, jak se jejich cena zvedla už nyní, kdy nejsou dostupné.

9000 dolarů za pár kecek

Obuv je údajně za pár hodin vyprodána. Jestli to je pravda, nebo ne, těžko říct, politické strategie musíme brát s rezervou. V každém případě avízo o nedostupnosti Trumpových zlatých bot vyvolalo šílenství a majitelé několika kousků je nabízejí na aukcích i mnohonásobně dráž. Například byznysmen s luxusním zbožím Roman Sharf koupil botky od prvního majitele již za 9000 dolarů, což je skoro půl milionu korun. Na to konto schytal kritiku, že podporuje Trumpovu kandidaturu. Sharf se však ohradil, že jeho koupě neměla žádný politický motiv, prostě si pořídil sběratelský kousek.

Proč jsou sneakers tak lákavá investice?

Tým bývalého prezidenta USA vsadil na lukrativní módní prvek. Nic nemá tak sběratelskou hodnotu jako právě sneakers. Ani kabelky se s nimi nemohu srovnávat. Proč zrovna tyto sportovní boty mají tak výsadní postavení? Jde o souhru několika náhod. Tenisky představují poměrně tvárný módní prvek. Když si vezmete klasickou bílou kecku, můžete ji různě pomalovat, nabízí se bezpočet tvarů, lze vytvořit minimalistické kousky skoro ve tvaru balerín, vyrábí se i složité variace s nápletem do půli lýtek. Když firma nechá volnou ruku renomovanému umělci, ať už ze sféry výtvarné (např. boty zesnulého designéra Virgila Abloha mají velkou cenu) nebo pěvecké (ikonické jsou boty rapera Kanyeho Westa), hodnota kousku rapidně vzroste. Sneakers navíc představují signifikantní prvek rapové a hiphopové scény, kde bohatí umělci rádi dávají na odiv přepych.

Teniska jako taková představuje ideální umělecký objekt. Je vyrobena z pevných materiálů, takže se časem nezničí (pokud ji samozřejmě nepoužíváte) jako třeba bavlněné triko. Ikonické kousky si doma zkrátka jen vystavíte, však fungují spíš na bázi uměleckých objektů, podobně jako váza, obraz, soška apod. A až přijde čas, neporušenou krabici prodáte dál a získanou částku proměníte třeba v nové bydlení.

Jordanovy (ne)obyčejné streetwear

Kolaborace vždy fungují. Ačkoli je paradox, že když se spojí luxusní haute couture značka s běžným streetwearovým brandem a výsledné kousky stojí tolik jako zboží z luxusní linie, stejně se po nich zapráší. Například oblíbené Jordany z továrny Nike. Ty mají samy o sobě svůj příběh v podobě spojení s legendárním basketbalistou Michaelem Jordanem, jenž udělal obutí perfektní reklamu. Když se před pár lety značka spojila s módním domem Dior, tzv. sneakershead (sběratelé sneakers) neváhali dát i 8000 dolarů (asi 189 000 korun) za kotníkovky s ikonickou fajfkou v Dior dekoru.

Yeezy ohromil sportovní giganty

Tradičními úlovky sneakershead jsou i proslulé Yeezy, boty Kanyeho Westa, který momentálně vystupuje pod přezdívkou Ye. Yeezy původně navrhoval spolu s Nike, pak si plácl s Adidasem. Nyní kvůli jeho skandálům s ním však firma rozvázala spolupráci. I to však zhodnotilo boty, které běžně stávaly třeba 15 000 dolarů (asi 354 000 korun), našly se i mnohem dražší kousky v hodnotě desítek tisíc dolarů.

Tenisky, které se nenosí

Opomenout nemůžeme ani Nike Air Mag Back to the Future, futuristické boty, jež jsou poctou snímku Zpátky do minulosti. Jeden pár stál 60 000 dolarů (zhruba 1 400 000 korun) a vyšel nejprve v limitce 1500 kusů, poté ještě jednou v reedici v několika desítkách párů. Jedním se může pochlubit i raper Rytmus. I když je obul, zapózoval v nich, dokonce i natočil videoklip, odhadujeme, že na běžné nošení je nemá. A jaká je nejdražší kecka? Solid Gold OVO x Air Jordan. V nich ovšem neujdete ani krok. Klenot spolupráce rappera Drakea a Nike je skutečně zhotoven z luxusních materiálů, ze 24karátového zlata, váží 45 kilogramů a stojí skoro 2 000 000 dolarů (asi 47 200 000 korun).
 
Zdroj: iGlanc.cz, X, Luxe Digital, YouTube, Bussines Day

Související články