Žena má doma v průměru čtyři podprsenky, z nichž je každá uzpůsobená pod konkrétní typ oblečení. Ale ve skutečnosti existuje tak šestnáct druhů podprsenek - braletka, push-upka, sportovní, bez ramínek, balkonetka, bez kostic… Nicméně mít doma od každé jednu je poněkud zbytečné. Stejně nejvíc záleží na tom, jaké oblečení dominuje našemu šatníku nebo co máme zkrátka v krvi.

Větší jsou lepší, říká se to

Každá dívka, která dosáhla plnoletosti v devadesátkách si jasně pamatuje nadvládu push-up podprsenky. Neznáme přesné statistiky, ale billboardy s Evou Herzigovou jak hlásá „Hello Boys” s ňadry pomalu až u brady tehdy nepochybně zapříčinily nejednu dopravní nehodu.

Obliba push-upky od té doby stále neklesá. Napříč celým světem zůstává nejoblíbenějším typem podprsenky. Dokáže pozvednout prsa a zároveň dohnat tam, kde příroda ubrala. Vybírat můžete s kosticemi i bez a zároveň si přizpůsobit objem výplně. A všechny víme, že některé dokážou opravdu hodně a velmi šikovně na pohled oklamat (a co teprve těch zklamaných a zmatených mužů).

Češky preferují pohodlí

Když se pod lupou podíváme na Češky, je zde patrná touha po eleganci. Stále pro nás však prim hraje pohodlí a praktičnost. „České ženy fandí hladkým podprsenkám, které jsou praktické pod každé oblečení, i tu nejhebčí blůzu. Mají také rády prádlo s praktickými vlastnostmi.” Těmi se rozumí například podprsenka s termoaktivní pěnou, která se přizpůsobí křivkám, popisuje Polina Polkovnikova za českého výrobce spodního prádla. Dále si prý potrpíme na podprsenky z prodyšného, lehkého a vzdušného materiálu. Zkrátka funkčnost je pro nás též hodně důležitá. V tom si zadáme hlavně s Maďarkami. Podobné preference se pak dají vysledovat i u žen na Slovensku a Slovinsku. Nicméně je na nich znát, že se o něco raději rozmazlují a třeba více než my tíhnou k nejrůznějším krajkám a výšivkám. Na Bulharky však nemají.

Bulharky sází na moment překvapení

Černooké balkánské ženy jsou veselé, jejich krása ne vždy standardní. V průběhu let nabírá vzhled nové generace stále více evropských prvků, ale vesměs jsou Bulharky proslulé svou jižní zářivou krásou - postava s bujnými boky, luxusní tmavé vlnité vlasy, snědá kůže. Za jejich dobrou pletí prý mimochodem stojí dobré klima, hodně slunce, ovoce a zeleniny. A také nízké ceny za kosmetické procedury.

V partnerském soužití pak razí heslo, že klíčem ke šťastnému vztahu je moment překvapení a spontánnost. Jednoho dne se třeba vrátíte domů a najdete v obýváku místo oříškové brunety jiskřivou blondýnku. Jinými slovy, s ženami v Bulharsku nuda není a stejně je na tom i jejich spodní prádlo. Vítězí výšivky, krajky a další dekorativní aplikace. Často ale sáhnou i po zmenšující podprsence, to mají společného s Rumunkami. Řekyně by se mohly jevit podobně, vzhledem k tomu, že se jedná o živý přímořský národ, ale naprosté pohodlí při nošení je pro ně zásadní.

Okouzlující dekolt chtějí v Polsku

„Polské zákaznice milují svůdné bardotky, což jsou podprsenky pojmenované po francouzské herecké ikoně Brigitte Bardot, která proslula okouzlujícím dekoltem. Možná je znáte také pod názvem balconette či half cup,” vysvětluje Polkovnikova. Hladká a nenápadná push-up nebo klasická krajková, vítězí obě varianty.

Příjemné na pohled i nošení

„V minulosti byly provedeny studie, které naznačovaly, že ženy, které nenosí podprsenky, jsou nějakým způsobem zdravější - to se nakonec ukázalo jako nepravdivé," říká doktorka Heather Richardson, která se ve své praxi v Beverly Hills specializuje na problematiku zdraví prsou, podle níž neexistuje ani žádný důkaz, že by bylo škodlivé spaní v podprsence. Nicméně kolik z nás po tom touží. V podprsenkách trávíme většinu dne, je úleva ji po příchodu domů v klidu zahodit.

Dá tedy rozum, že jsou mezi ženami obecně čím dál víc oblíbené nevyztužené modely, které dnes už dokáží poskytnout potřebnou oporu i komfort zároveň, jak pro malá, tak velká ňadra. Podprsenky bez kostic jsou mimochodem nejvíc populární na Ukrajině, v Chorvatsku a v již zmíněném Rumunsku, kde to však kompenzují na cestě do postele saténovým pyžamem s krajkou. „Zdá se, že čím blíž na východ, tím více ženy žádají krajky, milují push-up efekt a nebojí se ani barevného prádla,” uzavírá Polina Polkovnikova. Samozřejmě, že aby podprsenka plnila svou funkci opory správně a nestala se původcem zdravotních neduhů, je víc než důležité mít správnou velikost.

Zdroj: iGlanc.cz, Hidden Shell, Heather Richardson, Polina Polkovnikova

Související články