Značce Schiaparelli se mimořádně daří už od roku 2019, kdy se jejího vedení ujal americký návrhář Daniel Roseberry. Ten se rozhodl navázat na surrealistického ducha, ve kterém tvořila firma za dob své zakladatelky Elsy Schiaparelli ve třicátých letech. A daří se mu to více než dobře. Jeho kolekce Haute Couture pro jaro 2023 vyvolala vlnu emocí a živou debatu.

Zdroj: Youtube

Inspirace přírodou

Velká část kolekce byla silně ovlivněná přírodou a jejími divy a nejvíce pozornosti získala zvířata, která na své cestě Dante potkal. Leopard symbolizoval chtíč, lev pýchu, vlčice lakotu. Více než motiv kolekce se ale probíralo její provedení. Ačkoli většina módního světa považuje návrháře za génia, někteří zpochybňují způsob, jakým byla zvířata v kolekci vyobrazena. I když Daniel Roseberry hlásal, že je použito pouze syntetických materiálů, realistické zpracování hlav mnohým připomnělo trofejní lov zvěře.

Negativa versus pozitiva

„Na světě dnes žije pouze 20 000 lvů. Indie má ve své západní oblasti pouze 600 lvů asijských. Vlády tvrdě pracují na jejich ochraně. Kylie Jennerová, tohle není móda, ale těžká necitlivost vůči kriticky ohroženému zvířeti,“ zní další z komentářů na twitteru, které je reakcí na outfit, v němž přišla Kylie na přehlídku.

Kladně na kolekci naopak reagovala organizace Peta, která bojuje za práva a etické zacházení se zvířaty.

„Tyto inovativní trojrozměrné zvířecí hlavy ukazují, že kde je vůle, tam je i cesta – vzhled Kylie, Naomi a Iriny oslavuje krásu divokých zvířat a může být naopak kritikou trofejního lovu, při němž jsou lvi a vlci zabíjeni pro uspokojení lidského egoismu,“ řekla Ingrid Newkirk, prezidentka organizace.

ZDROJ: www.shiaparelli.com, www.irozhlas.cz, www.peta.org