I když Jennifer Lopez překročila padesátku, na mole by se mezi mladými dívkami skvěle vyjímala. Nejen, že vypadá fantasticky, nebála se obléct podobně futuristický outfit. Bomber zdobilo více než 7000 vyšívaných růží, nechyběly krystaly. Zbytek modelu v tónu black and white efektně zdobila plastická aplikace na roláku. A nepřehlédnutelné byly samozřejmě brýle, ty svým těžším zpracováním trošku působily jako bronzové ozdůbky ze starého Egypta. Jennifer zkrátka umí. A Schiaparelli také.

Paris fashion week 2024 v duchu mimozemském

Brand se letos inspiroval budoucností i mimozemskými vlivy. Pamatujete, jak si v pořadech z minulého století představovali módu roku 2000? Byl to samý lesk, kov a alobal. V podstatě se ani moc nemýlili. Na přehlídce značky Schiaparelli to opravdu svítilo, nejen objektivy fotoaparátů házely blesky. Šaty obtěžkané třpytivými aplikacemi působily jako brnění, ve stejném duchu jedna z modelek nesla i jakési bionické miminko.

Značka Schiaparelli na pařížském týdnu módy dělala ramena

Velké téma. Móda ramenních vycpávek z let osmdesátých už tu nějakou dobu rezonuje. V Schiaparelli vymysleli rovnou celé ramenní konstrukce, které připomínají křídla nebo velké límce. I když se to zdá moc, stejně se líbivě zadíváte na ty propracované detaily, ať jde o výšivky, průstřihy nebo třásně, jež se v pohybu efektně vlní. Velká ramena hrála prim i u sak oblých tvarů, oversize v jiném pojetí.

Vzkaz z fashion weeku? Práce s plastičností

Zmínili jsme třásně. Nezbedné aplikace, které jsou jako živé. O to větší obdiv si v Schiaparelli zaslouží, že je dokázali tak umně zkrotit, dokonce z nich vytvarovat celé šaty. Dalším bodem plastičnosti jsou jakési výstupky. Připomínají tykadla mimozemšťanů, výběžky buněk, takže se sem prolíná i inspirace fascinující přírodou.

Vintage a budoucnost

Zmínili jsme klasické černé pouzdro vyvedené do moderní latexové podoby. Brokátové bombery s výraznými aplikacemi mohou rovněž evokovat doby dávné, klidně parádivou éru Ludvíka XIV. Jedny ze střízlivějších modelů, dlouhé šaty s efektní mašlí na sebe upozorňují alespoň tím, že ona aplikace nekonvenčně trčí do strany. Náznak, že móda nabírá nový směr? Spojení dob minulých a budoucnosti se Schiaparelli povedlo na jedničku.

Noblesní krajka i krásná labuť

Brand samozřejmě nadchl modely jako takovými. Když upustíme od kreativní práce s látkou, střihy a aplikacemi, všimněme si, že díky objemnějším rozměrům outfitů vynikne krása textilií jako taková. Krajková konstrukce upozorní na celý vzor, který většinou nevnímáme. Model, kdy je manekýna zahalená do jakéhosi péřového obalu, zase evokuje tajemnou labuť. Ačkoli se pracuje s moderními prvky, značka využila i umu starých postupů, jako jsou vintage výšivky. Práce s futuristickými aplikacemi poukazuje na to, kam se dají posouvat hranice módy. A je jasné, že v cíli zdaleka nejsme.  
 
Zdroj: iGlanc.cz, Schiaparelli, Instagram

Související články