Multižánrový fest1val v sobě snoubí několik odvětví umění – módu, architekturu, film i celkově design. Oblast Dolních Vítkovic je k této akci jako stvořená. Maximálně industriální prostor, kde čekáte, že potkáte horníky, jak půjdou zfárat doly, překvapí. Klasické montérky faračky tu během fashion sekce UNOS vystřídaly skvostné modely plné barev, precizních střihů a ojedinělých nápadů. Zejména práce se zdánlivě jednoduchými basic kousky se ukázala jako velmi kreativní a designéři ukázali, že s jedním kusem látky bez jakýchkoli přidaných doplňků lze vykouzlit ohromující model. Pojďme se mrknout na tři highlighty přehlídek: Borise Krále, NANICHE a nechyběla ani Farah Kima.

Boris Král a jeho barevná uniformita

Boris Kráľ dělá čest svému jménu, protože minimálně módě vévodí. Jeden z nejlepších československých designérů představil svoji premiérovou kolekci. To, co ve světě znamená haute couture, tedy vysoká krejčovina (pojem však až na výjimky, např. Versace, mohou využívat pouze pařížské módní domy), u nás zastupuje alta moda, které je Boris Kráľ představitelem. Jeho nová linie se nesla v duchu jisté okázalosti. Syté barvy Kráľ velmi působivě pároval. Na molu jsme mohli spatřit kontrast tyrkysu a fuchsiové, stejně tak designér využil efektu tónování, kdy například jedny šaty v barvě fialové umně doplnila růžová linka.

Velmi trendy jsou uniformy, tedy střihy sak s výraznými rameny, zdůrazněným pasem, nechybí například cigaretové kalhoty. „Kolekce byla značně inspirovaná samotnou lokací a její historií. Výrazné střihové prvky byly inspirované husarskými saky a jejich zdobením. Zámek kdysi patřil rodině Rothschildů a při navrhování jsem si představil, co by asi madame Rotschild nosila na zahradní večírky a formální večeře a audience,“ prozradil Boris, jak jej inspiroval Rothschildův zámeček právě ve Vítkovicích.

Klasika? Farah Kimia excelovala s precizní kůží a kožešinou

Farah Kimia patří mezi špičku designérů, kteří zasvětili svůj módní um kůži a kožešinám. Pokud tedy hledáte nějaký skvost do své šatny, oslovte… moment, tento um vás osloví sám… designéra, který má se zpracováním takových oděvů zkušenosti. Základním předpokladem je vědomí, že kůže i kožešina jsou natolik nosnými materiály, že není radno je doslova prznit přílišnou extravagancí. Zkoušet nastříhat kousky kůže, nesmyslně je vrstvit nebo do klasických textilií extrémně implementovat chlupaté sekce, se nevyplácí. Stačí pracovat s basic střihy. Takto popsané se může zdát konzervativní, jenže právě precizní tvary dodávají kůži a kožešinám punc dokonalosti i noblesy. Nemusíte ani divočet s barvami, ostatně kůže i kožešiny tu jsou proto, aby vhodně doplnily každý outfit, protože nejde o levnou záležitost.

Jaké jsou postřehy z kolekce Farah Kimia? Určitě se inspirujte tím, že kůže nemusí být pouze černá. Máme tendence sahat po univerzální barvě, ovšem taková bordó nebo i hnědá se skvěle styluje a je jiná. Nebojte se ani bílé, v pevné struktuře kůže vypadají skvěle kalhoty i kabáty. Zaměřte se i na detail, vzor černé kůže (klasické hadí nebo krokodýlí variace) vytváří jedinečnou strukturu. A co kožešina? Tyto kousky nemusí být beztvaré a huňaté, jak pamatujeme divoké přehozy s liščími pacičkami z dob minulých. Paleto se širšími rukávy, jemným chlupem, drobným stojáčkem a kaskádami ani nehyzdí figuru. Stříbrné lavírování celý dojem jen umocní.

Ách, NANICHE a dokonalá vzdušnost modelů

Pamatujete přání princezny se zlatou hvězdou na čele? Vysnila si troje krásné šaty, jejichž podobu popsala v naturálních fantaziích. „Z paprsků a mlhy musí mi je šíti, ať se na nich ještě ranní rosa třpytí. Ať je nastříhají z letní oblohy.“ Pohádkové šaty byly pěkné, avšak zosobnění těchto fantazií tak docela naplněno nebylo. Což je v pořádku pro efekt pohádky. Módní umění však umí zhmotnit tyto ideje. A opět k tomu stačí zdánlivě málo. Značka NANICHE naprosto uchvátila vzdušnými šaty, které se vlnily v rytmu zákonů přírody. Jemné hedvábí v blankytném odstínu házelo odlesky, vinulo se kolem těla modelky. Když kráčela, lehká textilie se čechrala jako vlny při přílivu.

Srdce princezny Lady by jistě zaplesalo, kdyby spatřila modré, šifonové šaty, jež skutečně připomínaly mlhu či oblaka. Lehounký materiál byl spojen v kaskády vertikálních kanýrků, které si žily vlastním, kmitajícím životem. Tuba podšití světlejší barvy umožnila další efekt, sklady kanýrů měnily sytost barvy, jak se vlnily. Vzdušný šifon hrál módní symfonii i v naturální tělové barvě. Stačí perfektní střih a nude nemusí být nudná. Tato móda se nosí s lehkostí. Zaostřeno na detail? Jemné plisování u šatů nebo třeba i kabel organických tvarů nás nadchlo. Mimochodem, postřeh na závěr, tato tvorba mi připomněla umělecké vyjádření designérky Šárky Šiškové, která je jedinou českou návrhářkou, zastoupenou ve stálých sbírkách newyorského Museum at the Fashion Institute of Technology.

Jaká fashion je vašemu módnímu srdci nejbližší?

info Hlasování bylo ukončeno.
Barvy a uniformy podle Borise Kráľe. 28 %
Nic nemá na kůži a kožešiny Farah Kimia. 22 %
Lehkost podle NANICHE miluju. 50 %
Hlasovalo: 18

Zdroj: iGlanc.cz, fest1val, Deník

Související články