Začíná plesová sezóna. Jak by žena měla na takové společenské události vypadat?

Přiznám se, že plesové šaty řeším individuálně s klientkou. Snažím se jí poradit podle potřeby, typu postavy a podle akce, na kterou jde. Ale jsou tady samozřejmě jakože trendy. Poslední dobou se nám vrátily flitry v jakékoliv podobě. Buď matné nebo lesklé. Ale lepší je jednodušší typ šatů. Vrátila se jednoduchost a čistota, kdy by měl být střih jednoduchý a tvarovat postavu. Ať už jsou to ty flitrové šaty nebo korzetové, saténové či taftové. Ale za mě by měla převládat jednoduchost.

Zdroj: VLM

Hodně žen nosí na plesy i takzvané "nahé" šaty, kdy toho víc odkrývají, než zakrývají. Co si o tom myslíte?

Nejsem přívrženec těchto poloprůhledných nebo nahatých modelů. Samozřejmě něco jiného je módní přehlídka, kdy má modelka ideální postavu a návrhář si ji vybere, protože ho třeba i inspirovala. Ať už je to modelka, zpěvačka či herečka, která ho inspirovala na nějakém představení, tam je to něco jiného. Ale pokud jdete na ples nebo večírek, nejsem příznivcem nahatých věcí. Bohužel potkáváme i postavy, které zrovna nejsou ideální na tento typ nahatých šatů. Jsem pro jednoduchost a vybírání šatů podle typu ženy a její postavy. Aby to té ženě pomohlo, aby jí to ubralo kila.

Sice je ještě zima, ale vy už díky své profesi víte, co se bude na jaře nosit. Jaká bude vaše kolekce?

Je pravda, že už od prosince řeším kolekci jaro-léto. V mé kolekci nikdy nesmí chybět černá a bílá, to jsou mé základní barvy, ale teď tam přidávám i barevné pastely. Jsou tam odstíny od tělově pudrové až po meruňko-lososovou. Strašně záleží na podkladovém materiálu, na kterém to je. Jsou tam hodně lněné, bavlněné materiály nebo kombinace bavlny s hedvábím či namíchaný len. Určitě do toho přijde potisk, který vznikl s mým synem, jenž nakreslil zvířátka a postavičky. Prolíná se to od zimní kolekce do té jarní. Jen se bude měnit podklad materiálu, kdy pro zimu to bylo na saténu a pro jaro na jemné bavlně. Bude to lehké a vzdušné.

Mohou si takové trošku divoké vzory dovolit i dámy 50+?

Naše klientela, co chodí na butik, bych řekla, že je od 30 až 35 let. Chodí sem i ženy 50+, což je i moje věková kategorie, tak vždy říkám, že je zbytečné být přehnaně usedlá. Ta věková hranice, jak ženy vypadají, se pořád posouvá. Dnes ženy ve věku 40 či 50 let vypadají jako v době našich maminek či babiček na úrovni 30 let. Péče je jiná, ženy se o sebe víc starají a vypadají pořád dobře i v těch 50+. Nemám ráda škatulkování podle věkové kategorie. Když žena vypadá dobře, proč by si to nemohla dovolit.

Vy jste dvorní návrhářka topmodelky Terezy Maxové. Už ji máte v oku nebo za vámi Tereza chodí s různými nápady?

Mám ji v hlavě. Takže jsou určité věci, které když tvořím, tak tu Terezu někde vzadu v hlavě mám. Pak samozřejmě chodí sem do butiku sama. Není to tak, že by řekla, že by na tuto sezónu chtěla toto a toto, ale spíš se přijde podívat. To, co jí padne do oka, i to, co potřebuje podle sezóny, kam zrovna cestuje, tak si vybere.

Jak řešíte udržitelnost módy?

Návrháři a malé oděvní domy jsou udržitelné a ekologické už dlouhé roky. Vyrábíme to v malých sériích nebo velmi limitovaných počtech. Také se šije na konkrétní ženy. Pro mě bylo vždycky důležité zvolit kvalitní materiál, krejčovské zpracování a celý ten proces, aby ten oděv vydržel. Mám na to zpětné vazby. Klientky chodí a říkají, že jejich patnáctiletá dcera jim sahá do šatníku a nosí kabát či šaty ode mě. Ty věci žijí dál a není to tak, že by je klientka po roce či dvou vyhodila, a kupovala celý nový šatník. Proto doporučuji sahat po kvalitních kouscích a složit si základ šatníku, protože se k tomu můžete vracet.

Je nějaký druh oblečení, který byste nikdy nenavrhla?

Teď nemám nic konkrétního na mysli. Ale každý návrhář má svá oblíbená témata a věci, ke kterým se vrací, a zpracovává je ve svých kolekcích. Asi bych nikdy neudělala ty nahaté modely, jak jsme se na začátku bavily.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články