Zdroj: Youtube

V módním světě nalezneme hned několik evergreenů (stálic), které odolávají času, pořád se vyjímají na předních příčkách trendů. Jednou z nesmrtelných klasik je sako. Zprvu ryze pánský oděv našel své místo i v dámských šatnících. Jak plyne čas, přirozeně se mění jeho design, který podléhá aktuálnímu diktátu ”fashion person” udávající současné hity napříč textilním průmyslem. Ač v základu si sako svou podstatu stále zanechává, můžeme vidět oproti minulosti drobné změny. Dobrou zprávou je, že zpracování je dnes mnohem kvalitnější, lichotivější i pohodlnější.

Jaké sako je v kurzu?

Když nahlédneme pod pokličku momentálních trendů, pak jim dominují právě saka, a to hned v několika podobách. Velký boom opět zažívá rukopis módní legendy Coco Chanel. Tvídové kousky, nebo alespoň modely blízce se podobající, zdobné výrazné knoflíky, ryze ženský střih lichotící postavám, to je jeden ze stavebních pilířů módy. Pak je zde přesný opak sofistikované elegance, saka v oversize provedení. Ta se vyznačují volnějším střihem, prodlouženou délkou, takže moderní svršek působí spíše pánským dojmem.

Nesmíme zapomenout ani na blejzry. Jde o ležérnější variantu saka. Bývá volnějšího zpracování, má méně formální vzhled, může postrádat výrazné prvky tradičního saka, jako jsou dominantní klopy, knoflíky. Také materiály bývají jiné, splývavější, lehčí. Není ale výjimkou záměna těchto módních pojmů. Pod segmentem saka naleznete i blejzry a opačně. Ani s jedním modelem chybu určitě neuděláte. Přesto můžeme říci, že sako je oděvem dospělejším, dodávající nositelce sebejistý šmrnc.

Tip: Jestli máte v garderobě sako kratší délky, až příliš projmuté, těsně kopírující horní polovinu těla, pak jej nemusíte hned vyhazovat, i když je již za módním zenitem. Třeba jeho čas ještě nastane, trendy jsou nevyzpytatelné.

Jak si vybrat sako?

V jednotlivých kolekcích oděvních značek naleznete také celou škálu barev. Pro jarní a letní dny přijde vhod model nápadné barvy. Letos se těší oblibě růžová, trávově zelená, oranžová a žlutá. Lze zvolit i jeden z mnoha vzorů. Kostky jsou doménou spíše chladnějších dní, něžné květiny podpoří romantický jarní čas, pruhy mohou pomoci k optickému vylepšení siluety. Již zmíněný tvíd a jeho specifické zpracování vnese do outfitu notnou dávku ženskosti.

Tip: Za zmínku stojí oblíbené zdobné akcenty v podobě peříček. Jde o absolutní hit letošního roku. Nejčastěji působivý detail naleznete na konci rukávů saka. Co se týče okatých akcentů, o ty není nouze. Kromě peříček se objevují také různé nášivky a doplňky v podobě třpytivých broží.

Související články

V případě, že chcete sako spíše nevyčnívající, co se bude dobře nosit se vším, pak vybírejte to ve světlých neutrálních tónech. Přírodní barvy, například krémová, jsou in pro celý dlouhý rok. Příjemně rozzáří váš vzhled, a navíc se dají velice snadno kombinovat. Rozumí si jak se zemitými a pastelovými odstíny, tak s bílou či denimem. A samozřejmě je zde módní jistota, která sice nenadchne, ani neurazí, přesto ji lze považovat za nadčasovou klasiku hodící se pro všechny módní směry, barva černá.

Zohledněte tvary

Také tělesné proporce hrají při výběru důležitou roli. Dámám menšího vzrůstu sluší kratší délky, nejlépe končící nad zadečkem či v polovině sedacích partií. Postavu přesýpacích hodin vykouzlí model lehce projmutý. Rafinovaně potlačí nedostatky, upřednostní proporce, čímž dojde například k zúžení boků. Pokud potřebujete na oko ubrat celkově horní polovině těla, pak si pořiďte sako v tmavším odstínu, dobře padnoucího provedení. Oversize varianta vás zbytečně ještě více rozšíří.

Tip: Že už sako nedopnete? Nevadí! Jestliže podléhá aktuální modernosti, ponechte si ho. Noste ho rozepnuté, to je totiž IN.

Sako je vskutku variabilním svrškem. Bez nadsázky lze říci, že s ním chybu neuděláte, ať ho propojíte s jakýmkoliv topem. Hodí se na šaty, k sukním, palazzo i culotte nohavicím. V souladu s denimem pak vznikne souhra, co má jedinečné ležérní i elegantní kouzlo zároveň. Jakmile nastane chladnější čas, zkuste jej zakomponovat do kreace, která bude postavená v základu na kožených či koženkových kalhotách. Různorodost stylů má specifický leč vkusný punc. Jakmile k saku sladíte do stejného tónu i zbytek oděvu a doplňky, rázem získáte moderní monochromatický look.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články