Mercedes-Benz Prague Fashion Week ovládli mladí lidé. Nechyběla extravagance, která citelně rezonovala i v mužských liniích, což jen odráží trendy společenské, kdy se více uvolňují možnosti přiznání identity sebe sama, a to i prostřednictvím oděvů. Pokud se podíváte na fantazie studentů uměleckých škol, musíte je brát trochu s rezervou, protože mladí lidé pracují i na základě uměleckého vyjádření módy jako takové. Až se budou živit vyloženě užitým uměním, přiblíží střihy více nositelnosti. Zkrátka, ti mladí z toho vyrostou. Snad nepřijdou ale o odvahu, která by se měla vycizelovat.  

Studenti z Liberce dělali ramena

Péřovka, kukla, palazzo kalhoty a hodně barev. Trendy dnešní doby předvedli studenti Technické univerzity v Liberci. Inkognito look v jejich podání hrál na catwalku prim. Objevila se i modelka v ultra maxi svetru, kdy měla růžovou pleteninu od chodidel až po hlavu, kterou maskovala ramenní konstrukce. Trošku naturální motiv z podmořského světa. Efektní byly i hořčicovo-cihlové šaty, na nichž se vyjímaly kombinace různých látek. Není divu, liberecká univerzita se kromě designu modelů věnuje i samotnému návrhářství textilií, tudíž stojí v počátku struktury materiálu.

Haló, tady medúza

Další výlet do hlubin mořských i fantazií mladých umělců mohla evokovat přehlídka mladých talentů z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pozornost upoutala modelka, která na molo vyšla ve zlatavé sukni, vrchní část těla pokrývala šedá aplikace, kdy látka zdobila i rukávy, takže se vám mohla vybavit medúza. Upřímně, na mysli mi vytanula i známá kreslená postavička z hudebního pořadu z 90. let. Stačilo už jen „připrav se, hrajem“. A móda, to je velká hra. I zde se objevila manekýna, která pomyslně dělala ramena. V tubě s dezénem podobnému minecraftu si vykračovala sebevědomě, že by ani ve společnosti nemusela omluvně říkat „s dovolením“. Tyto šaty samy budí respekt.

Vodítko z perel podle Vandy Jandy

Chanel na pražském fashion weeku? Nikoli. Vanda Janda předvedla linii, v níž se zrcadlily prvky známého francouzského módního domu. Krajky, kabátky ze specifického buklé, mašle a look, který je pro Chanel typický. A také sluší buď 50letým dámám nebo lolitkám. Přehlídka dotáhla do puntíku i styl noblesních paniček, mnohé modelky doprovázeli pudlíci (jak typické hýčkané plemeno spjaté s těmito ženami) kroceni na perlových vodítkách.

Koketování pánské módy s ženskostí

Molo v podání značky Arturo Obegero patřilo mužům, ovšem maskulinitu lehce vytlačily dámské vlivy. Kalhotový kostým se spadlými límci, transparentní rukavičky, takový outfit by uvítaly i dámy. Stejně tak look setu s krajkovým topem a řasením do podoby mašle na kalhotách. Zajímavý kontrast něžnosti s ostře řezanými rysy modela. Inkognito look hrál prim i u linie Vojtěcha Lopoura, který na molo vyslal i modela s maskou na obličeji a uniformě, kdy celkový look evokoval postavu z počítačové hry.

Související články

Odvážné hlediště

Na MBPFW extravagancí spíš hýřili sami hosté. Nepřehlédnutelné účesy, spousta chlupů, boty na platformě, efektní maskování, které občas stíralo rozdíly mezi pohlavími. I to však odráží dnešní dobu a móda je jednou z těch, na níž se trendy společenské ukazují nejvíce. Proč ne? I extravagance umí být působivá. Například zpěvačka Sharlota vyšla s partnerem na ni v celkem umírněném modelu. Hodně zapracovala černá, ale i tak šlo o velmi výrazný model, co se týká střihu a aplikací. A ty brýle s ostny? Wow! Možná v takovém duchu výraznosti bychom uvítali nevšední modely na molu.  

Zdroj: iGlanc.cz, Mercedes-Benz Prague Fashion Week