Zatímco konkrétní módní trendy jsou nepředvídatelné, můžeme spekulovat o několika klíčových směrech, které by mohly ovlivnit módu budoucnosti. Podle umělé inteligence bude móda v roce 2050 pravděpodobně udávána zejména udržitelností, technologií a individualismem.

Udržitelná a ekologická móda

Udržitelnost je v módním průmyslu velké téma a čím dál více z nás si uvědomuje, že současný konzumní model je možná prospěšný pro velké firmy, ale to je asi tak všechno. Umělá inteligence nám předpovídá, že s rostoucím důrazem na ochranu životního prostředí se udržitelnost stane hlavním faktorem módy. Materiály budou ekologicky šetrné, recyklovatelné, biologicky rozložitelné a získávané z ekologicky šetrných zdrojů. Můžeme očekávat inovace, jako jsou například tkaniny vyrobené z mikroorganismů.

Svým způsobem už se na tom pracuje. Už jste slyšeli o QMILK? To je materiál, který se vyrábí z nepitelného mléka a dá se biologicky odbourat v kompostu za pár týdnů. Vlákno SeaCell je pro změnu z mořských řas, díky čemuž funguje jako štít proti slunečnímu záření.

Integrace technologií do oblečení

Elektronika se stane nositelnou, a to tím způsobem, že ji přímo integrujeme do svých oděvů. To umožní nejen monitoring zdravotního stavu, ale oblečení bude schopné reagovat na změny v prostředí, například změnou teploty nebo barvy, a dokonce podporovat virtuální a rozšířenou realitu. Tím se móda stane nejen projevem stylu, ale také funkčním nástrojem pro každodenní život.

Zní to jako daleká hudba budoucnosti, ale zase tak daleko není. Už teď existuje textilie zvaná ChroMorphous, která uživateli umožňuje měnit vzor či barvu pomocí aplikace v chytrém telefonu. Je to tkanina, co naprosto překonává naše dosavadní vnímání oděvu. Značka Wearable X už prodává legíny na jógu, které vás vibracemi upozorní, že máte nohu ve špatné poloze. Pak tu máme meta materiály, které jsou doslova vytržené ze sci-fi filmů. Když je vystavíte určité vlnové délce, dokážou být neviditelné. Představte si, že si díky tomu zmenšíte pas nebo pozadí. Hlavní využití však prozatím nachází hlavně ve vojenském sektoru.

Fúze kultur a historických období

Globální propojenost a přístup k archivům mohou vést k fúzi kulturních a historických módních vlivů, čímž vzniknou zcela nové styly, které kombinují prvky z celého světa a různých období historie. S důrazem na osobní vyjádření a pohodlí.

V popředí individualismus a osobnost jednotlivce

S rozvojem technologií, jako je 3D tisk a pokročilé textilní možnosti, budeme vytvářet oblečení, které dokonale odpovídá individuálním preferencím a potřebám. Lidé budou mít možnost se přímo podílet na designovém procesu, díky čemuž budou oděvy personalizované a unikátní. Tento trend povede k větší diverzitě v módním průmyslu a umožní vyjádřit jedinečnou entitu a preference na zcela nové úrovni.

Oblečení jako platforma pro interaktivitu a sociální propojení

Móda jako prostředek pro vyjádření názorů nebo dokonce platforma pro digitální interakci? I tak vidí AI budoucnost oblékání. Oblečení díky integrovaným technologiím umožní lidem vzájemně komunikovat nebo sdílet zážitky prostřednictvím outfitu. Opět se dostáváme k interaktivním materiálům, které jsou víc než jen o tom, co si oblečeme na sebe. Představte si oblečení, které by dokázalo skrze telefon přenést váš dotyk. Víte, co by to znamenalo pro vztahy na dálku? Hlavně s touto vizí už se věda a móda spojily a pracují na realizaci.

Zdroj: iGlanc.cz, Umělá inteligence Chat GPT, Fashion Session

Související články