Podívejte se s námi zblízka na návrháře, kteří ukořistili letošní CFDA Awards. Zaujali mnohým – nespoutanými rytmy karibské módy, drsným stylem mexické komunity z amerických ulic, zajímavými doplňky, které stojí jen pár tisíc, přičemž vypadají neskutečně luxusně, či kousky inspirovanými šedesátými a sedmdesátými léty východní Evropy.
Rachel Scott
Cenu pro nejlepší návrhářku ženského oblečení (Womanswear Designer of the Year) získala Rachel Scott. Ta mohutně čerpá svoji inspiraci z Karibiku, ostatně se narodila na Jamajce. Název její značky Diotima pak odkazuje na Platónovu knihu Symposion. Rachel Scott založila brand v roce 2021, ten v sobě kombinuje to nejlepší z newyorské a jamajské drzosti. Večerní šaty u ní pořídíte zhruba kolem třiceti tisíc korun, Scott při jejich výrobě často využívá nejrůznějších síťovin. Zajímavé topy se sexy průstřižky ale koupíte už za částky příjemnější, asi kolem osmi tisíc.
Willy Chavarria
Willy Chavarria vyhrál cenu pro nejlepšího návrháře pánské módy (American Menswear Designer of the Year). Zajímavostí je, že návrhář, který má zkušenosti i s brandem Calvin Klein, Yeezy Gap neb Hummel, začíná zabředávat i do umění odívání dam, jeden z jeho kousků vynesla například milovnice módy Julia Fox. Chavarria má irsko-mexické kořeny, do svých designů ale promítá hlavně inspiraci drsnou ulicí, nevyhýbá se nejrůznějším barevným potiskům a nápisům, zároveň tvoří i zajímavé siluety, kdy jeho střihy kalhot připomínají na první pohled až sukně.
Raul Lopez
Cenu za nejlepšího návrháře doplňků (Accesory Designer of the Year) si už podle očekávání odnesl Raul Lopez, o jeho značce Luar, kterou miluje i popová královna Madonna, jsme už ostatně psali. Kabelky jsou poměrně cenově dostupné, zakoupíte je už asi od šesti tisíc. Jsou oblíbené hlavně pro svá ikonická kulatá ucha. Za pozornost stojí i jejich dámské kravaty či kolekce hodinek a slunečních brýlí. Značka však nabízí i cenově dostupné oblečení zajímavých střihů. Na první pohled je zřejmé, že si Lopez rád hraje s geometrií a asymetrií.
Henry Zankov
Takovou obdobu našeho Objevu roku (Emerging Designer of the Year) ukořistil americký návrhář Henry Zankov. V návrhářově tvorbě se výrazně odráží jeho ruské kořeny, kdy mnohé modely přijdou lidem z bývalého východního bloku minimálně povědomé. Jsou ovšem plné barev, Zankov bere inspiraci z šedesátých a sedmdesátých let. Patrná je i jeho hravost a lehkost, se kterou kombinuje pánské i dámské elementy. Uvidíme, kam se budou dál návrhářovy kroky ubírat.
Zdroj: iGlanc.cz, Anna-Marie Donkor je módní redaktorka s mnohaletou zkušeností. Moderovala úspěšný módní podcast, kromě toho působila jako vizážistka a odborná recenzentka parfémů.