Komu se to nelíbí, ať hodí odpadkem
To byla show. Na letošním Milan Fashion Week létaly odpadky vzduchem natolik, že i čočky objektivů byly občas víc zaplácnuté například rozprsknutým rajčetem. Švédská designérka Beate Karlsson značky AVAVAV nechala publiku rozdat odpadky a sledující tak mohli ohodnotit každý model vhozením rozmáčknuté plechovky, umaštěným papírem, kafem nebo čímkoli jiným, pokud se jim daný kousek nelíbil. Nápad zajímavý, ale trochu alibistický, protože případný neúspěch kolekce nejvíc odnesly nebohé manekýnky. Je tedy pravda, že Beate na konci show šla s kůží na molo také a dostala do obličeje dortem. Klasický gag z filmů ale jistě bolí méně než plechová nádobka.
Látka? Vždyť lepicí páska je na vše!
Patříte také mezi ty kutily, kteří na vše rozbité vezmou lepicí pásku? Je to tedy trochu diagnóza, možná i jisté náboženství, protože snad jen víra může alespoň na chvíli udržet ty rozbité spoje. Nebo vnady. Designér Joel Alvarez na letošním New York Fashion Weeku popřel všechny krejčovské metody a rozhodl se modelky omotat právě lepicí páskou, některé dívky tejpoval dokonce na molu. A jelikož se s izolepou vždy zalepí jen to nejnutnější, zakrývaly jednotlivé pruhy pouze nutná, intimní místa manekýn různých postav a tvarů.
Kam s těmi šaty? Sukní vzhůru, na bok i vedle modelky
Brand Viktor & Rolf dělá krásné šaty. Jako pro princezny. Bohaté tylové sukně, korzety, pudrové barvy, z toho všeho romantika prýští. Jenže upoutat pozornost ve světě sice ošklivějších, ale extravagantních modelů je s takovými klasickými šaty složité. A tak se značka v minulém roce rozhodla dívky obléci nekonvenčně. Jeden model proto obrátila, takže se zdálo, že manekýně sukni zvedl vítr, až poté jste zjistili, že dekoltová část korzetu je v pase. Další šaty si nesla modelka v horizontální poloze, takže to vypadalo, že má spíš košťátko. Anebo si dívka vedla šaty rovnou vedle sebe.
To nám hlava (ne)bere
Před rokem catwalk pod taktovkou brandu Schiaparelli hodně rezonoval éterem. Na molo se dostala zvířata, která symbolizovala lidské vlastnosti. Leopard chtíč, vlčice lakotu, lev pýchu. Problémem bylo, že zvířata nebyla natištěná na outfitech, možná by i ten jistý kýčovitý vzor mnozí odpustili, než aby se dívali na až moc realistické vyobrazení hlav zvěře. Ty totiž vypadaly jako vypreparované trofeje, takže působily až děsivě. Ochráncům zvířat však brand vzkázal, že i ten poslední fousek nebo chloupek jsou umělé. Na druhou stranu však víme, že na jistou udržitelnost se v haute couture nehraje. Když se zpracuje jeden dražší kožich, je to lepší, než vyrobit tuny levné syntetiky.
Chobotničky z londýnského mola
Futuristické modely mixnuté s naturálními fantaziemi britského návrháře Jacka Irvinga na přehlídce brandu On/Off v rámci London Fashion Week 2022. Výsledek? Po molu se promenovaly figury připomínající vetřelce, pichlavé chobotničky, někomu vytanuly na mysli i molekuly virů. Kam se to dá nosit? Lady Gaga by vám poradila, právě ona se na společenských akcích několikrát mihla v Irvingových kouscích. Není divu, vždyť takové monster modely jsou jejím poznávacím znamením.
Dolaďte vše botami s chapadýlky
To jsou jehly! Ve skutečnosti jde o víc „jehel“, tedy spíš chapadýlek. Tyto chobotničkové boty vymyslel filipínský designér Kermit Tesoro pro výstavu High Heels - the high art of shoes, konané v Německu v roce 2017. Že se na tom nedá chodit, to pochopila i modelka, která v botě dokázala stát jen na pózování. I když někdo jiný by ji možná pokořil. Hádáte správně, pokud tipujete Lady Gagu, pro kterou Tesoro nějaké ty nositelnější jehly vytvořil. Nositelnější samozřejmě pro ni, na naše kočičí hlavy by to bylo rychle a zběsile hlavou dolů.
Hele, mám nové zuby!
Chápeme, zubaři stojí čím dál více, takže když vrazíte i statisíce do nového chrupu, je potřeba se tím pochlubit. Lucie Vincini během diplomových zkoušek na Royal College of Art v Londýně předvedla spíš doplňky pro efekt. Nástavce na ústa zčásti připomínaly nástroje pro zubaře nebo rituální africké roztahovače pusy.
Quasimóda pro pány
Muži občas dělají ramena, tak proč to nevyjádřit outfitem? Osmdesátky se periodicky vrací, takže se můžete inspirovat saky, které před pár lety vymyslel Thomas Browne. I když je pravda, že asi ne každý chce být dobrovolně Hrbáčem. Zde se ztrácí nejen krk, ale i hlava.
Zdroj: iGlanc.cz, New York Post, Dezeen, MM News