Diana Frances Spencer zanechala ve světě hlubokou stopu. Skrze svou nevinnou až téměř andělskou tvář dokázala půvabná plavovláska vždy rozdmýchat vlnu různých emocí. Byla to zkrátka skutečná žena s velkým Ž, na níž nelze zapomenout. Specifická osobnost první manželky nynějšího britského krále Karla III. se propsala také výrazným způsobem do jinak vrtkavého textilního průmyslu. Svého času patřila Lady Di k předním top ikonám určující fashion trendy, a to nejen v Anglii. To, že její kreace byly natolik silné a jedinečné, svědčí i fakt, že přes dlouhá léta, která uplynula od tragického skonu princezny, bývají oděvní počiny vynášené Dianou stále vyzdvihovány na módní piedestal.

Zdroj: Youtube

Zrodila se hvězda

Zprvu mladičká Diana plnila přísný oděvní diktát šlechty. Vynášela modely, které jsou pro princeznu patřičné. Spojení něžného vzhledu Diany a šatů v pastelových odstínech s nabíranými rukávy, kanýry, jinými zdobný prvky na notě melancholické romantiky, bylo sice slušivé, přesto později opustila od dívčího pojetí módy. Pravděpodobně se tak stalo na úkor vývoje osobnosti samotné princezny. Jak rostlo Dianino sebevědomí, kousky vyzařující naivitu nahrazovaly ty více odvážné. Zdůrazňovaly osobnost samotné královny lidských srdcí, jak se jí také říkalo.

Snad nikdy nikdo nezapomene na dramatický model černých koktejlek zdůrazňující štíhlé křivky princezny, mimo jiné přezdívané trefně "šaty pomsty". Diana je totiž vynesla těsně po provalení aférky manžela. Modrá jednoduchou róbu asymetrického střihu nebo perfektně sladěné kostýmky, Lady Di věděla, jak zapůsobit coby opravdová sebejistá dáma. Důmyslná rafinovat zrcadlící se v outfitech Diany, odhalená ramena či absence podprsenky, se ani za mák nelíbila zástupcům vyznávající tradiční královské hodnoty. Princezna bývala často kárána právě za nevhodné oblečení.

Žena mnoha tváří

Nadčasovost, minimalismus, sofistikovanost, ale také ležérnost, princezna z Walesu uměla bravurně kombinovat i neformální oblečení. Mezi její nejoblíbenější volnočasové modely patřily džínsy, především ty ze světlého denimu, plátěné nohavice, obyčejné svršky, bílé košile či trička, úplety a blejzry. S přísnou oděvní normou, která u dvora panuje, si ve “svém” osobním životě příliš těžkou hlavu nedělala. Zářným příkladem podtrhující osobitost, rebelského a lehce vzpurného ducha nositelky, je stylová kompozice oversize mikiny, upnutých cyklistických šortek, bílých tenisek, vyhrnutých ponožek aniž by šlo o tenisové utkání. A mimochodem, co je aktuálně na předních příčkách trendů? Vše výše zmíněné…

Lady Di navždy

Poctu Lady Di coby nejen módnímu symbolu napříč generacemi, vzdávají přední oděvní společnosti, ale také jednotlivci. Módní dům Dior je všem dobře znám, málokdo však ví, že v kolekci exkluzivního zboží naleznete stálici v podobě kabelky s názvem Lady Dior. Kabelka čtvercového designu s prošíváním doplněná o nápadné přívěsky blízce připomíná verzi speciálního zakázkového modelu, který v roce 1995 dostala Diana darem od tehdejší francouzské první dámy. Lady Dior stále patří k nejprodávanějšímu kouskům společnosti. Hold princezně průběžně vzdávají další návrháři. Jacquemus v roce 2017 představil halenku inspirovanou Dianiným modelem z roku 1993, pro Dianu charakteristické pastelové komplety “probudil” k životu talentovaný Virgil Abloh.

Pozornost si zaslouží také neméně oblíbená vévodkyně Catherine, manželka prince Williama, nejstaršího syna Diany. Sympatická brunetka se poměrně často inspiruje šatníkem své tchyně. Kate do společnosti vynáší nejen totožné modely, kostýmek s černými lemy, oranžový komplet v základu s černým rolákem, sako v působivé královské modři se zdobnými zlatými dvojřadými knoflíky, v nichž se taktéž v minulosti Lady Di ukázala. Vévodkyně vzdává hold Dianě taktéž prostřednictvím nejrůznější doplňků a autentických šperků.

Charakteristické módní prvky, které byly, jsou a budou spojeny s módou princezny Diany:

  • Velkolepé večerní šaty podporující elegantním způsobem ženskou sílu a důstojnost
  • Pouzdrové střihy šatů a sukní lichotící sošným křivkám princezny
  • Kostýmy, ať už v základu s kalhotami či sukní
  • Saka a blejzry
  • Neformální kreace v podobě džínů, svetrů a obyčejných triček přispěly k image blízké a přístupné osoby
  • Vzory v podobě větších puntíků, květin či kohoutí stopy
  • Pastelové tlumené tóny ovlivnily královskou garderobu především v 80. letech
  • Nejrůznější provedení klobouků. Ty bývaly výrazným prvkem Dianina “pracovního” stylu
  • Šperky nápadnějšího charakteru

Zdroj: iGlanc.cz

Související články