Zavinovací šaty - ideální pro všechny siluety

Zavinovací šaty, to jest módní klasika, jejíž historie sahá do 60. let. A i dnes jsou populární napříč oděvním průmyslem. Ne nadarmo tak patří mezi nezbytné kousky každého dámského šatníku. Zavinovací šaty jsou totiž nejen letitým fashion evergreenem, ale hlavně mají tu výhodu, že se řadí k praktickým a variabilním kouskům.

Ve všech délkách, předším však v té do poloviny lýtek neboli midi, nesou zavinovací šaty punc ryzí elegance. Můžete je vynést na pracovní schůzky či společenské akce, stejně jako na kafe s kamarádkou či procházku městem, ať už v našich končinách nebo u moře.

Zavinovací střih je ideální pro velká i menší prsa, sluší hubeným postavám i ženám kypřejších tvarů. Díky zdůrazněnému pasu podpoří ženskou siluetu, ale vykouzlí žádoucí křivky také dámám s chlapeckou postavou bez nápadného zaoblení. Zavinovací šaty přijdou vhod také těm, co příliš nenarostly do výšky. Jejich pojetí totiž opticky prodlouží siluetu.

Rada: Dbejte na materiál. Hedvábí působí luxusně, bavlna ležérně, mušelín bude ideální volbou pro teplé dny, umělý satén může působit lacinějším dojmem, bude přidávat figuře kilogramy navíc.

Pouzdrové šaty - sofistikovaný kousek v šatníku

Přednost pouzdrových šatů tkví v jejich schopnosti dokonale zdůraznit ženské křivky, ale i potlačit případné proporční neduhy v oblasti bříška a sedacích partií. Pokud chcete zazářit, vězte, že pouzdrové šaty jsou nejsofistikovanějším typem šatů vůbec. Přijdou vhod i tehdy, kdy zrovna máte den "nemám co na sebe".

Jde rovněž o design šatů, který sluší téměř všem typům postav. Ovšem nelze jim upřít fakt, že lépe padnou oblejším tvarům. Je to na úkor unikátního leč jednoduchého střihu, díky jehož přednostem dokáží vyplnit, co je potřeba. Pokud přeci jen toužíte po optickém zúžení, kromě tmavé barvy můžete využít i trik v podobě tmavších vsazených pruhů podél boků, světlejší středové části. Stejnou službu poskytne splývavý kardigan a sako.

Podle zvoleného materiálu můžete pouzdrové šaty obléci na společenskou akci či do běžného dne. Úpletové či elastické materiály jsou vhodné pro aktivity mimo pracovní život, pevnější tkanina se hodí spíše do uhlazeného formálního prostředí.

Maxi a midi šaty - komfortní a velmi šik

Do nutné výbavy nadčasových kousků patři překvapivě také maxi a midi šaty. Zachrání vás ve dnech, kdy nechcete vymýšlet outfit, ale toužíte vypadat skvěle a moderně, cítit se pohodlně. Ať zvolíte jakoukoliv barvu či vzor, většinou nešlápnete vedle. Jde totiž o nepřehlédnutelné modely na vlně současných trendů.

Maxi a midi šaty také mohou obléknout ženy všech postav. Ano, čtete správně. Ač se obvykle dlouhé délky nedoporučují pro dámy malého vzrůstu, když ovšem dodrží jistá pravidla, bez obav je "prckové" mohou vynést. Stačí jen myslet na nutnost podpatků, namísto rozevlátého bohémského střihu zvolit prosté pojetí ve střihu "tuba" bez zbytečných okázalých detailů. Určitě nebude na škodu ani rafinovaný rozparek.

Ať už se pyšníte jakýmkoliv typem siluety, u maxi a midi šatů, především těch hodně volných, vždy zvýrazněte pas. Tím docílíte proporční harmonie. Zvláště u dam s větší velikostí poprsí a sedacích partií, nebo těch, co jim chybí ženské tvary, je důraz na pas nutností. Jakmile šaty dostatečně nepřiznají střed těla, pak plnoštíhlá postava bude působit hodně široce, jako neforemná kredenc. Útlá figura se v nich zcela ztratí.

Tip: Ženám kypřejších tvarů sluší splývavé materiály a svislé drobné proužky. Zakázaný je naopak hluboký výstřih, holá záda, dva detaily, co na případná kila zbytečně upozorní.

Košilové šaty - do kanceláře i na pláž

Na první pohled se možná košilové šaty nezdají nikterak zajímavé, obvykle mohou budit až nudný konzervativní dojem. Opak je ale pravdou. Právě jejich zcela fádní vzhled je předurčuje k nespočtu variací, které s nimi můžete vykouzlit. V neposlední řadě jejich obvykle áčkový střih z nich dělá kousek padnoucí všem liniím, ať už jsou více či méně výrazné.

Když se zaměříme na samotný áčkový střih, ten je vhodnou volbou pro ženy, které chtějí skrýt širší boky či stehna. Vršek může být variabilní. Volit můžete upnutější nebo volnější zpracování, ovšem pozor na vybranou tkaninu. Pokud jste majitelkou kulatější postavy, pak pro vás jsou rozhodně lepší pevnější kvalitnější textury.

Pokud nahlédneme na variabilitu košilových šatů, tak ty lze zkombinovat napříč styly s různými oděvy. Mohou se nosit nejen coby šaty, ale i jako svršek k džínsům, coby maskovací kousek na plavky, k tolik ošemetným legínám. Zde nejlépe poslouží především prodloužená délka klasické košile. Ani u výběru obutí si nemusíte lámat hlavu. Můžete k nim vzít tenisky, balerínky, sandálky či opět trendy "koně". Zkrátka, ať už košilové šaty spojíte s jakýmkoliv stylem, oděvem, chybu jen těžko uděláte.

Jaký model šatů nosíte nejraději?

Zavinovací 19 %
Pouzdrové 19 %
Maxi a midi šaty 22 %
Košilové šaty 31 %
Žádné z uvedených možností 9 %

Zdroj: iGlanc.cz