Když potkáte celebrity na ulici, možná si jich ani nevšimnete. Halí se do oversize modelů, sportovního oblečení s kapucí, nezbytností jsou velké sluneční brýle. Kanye West a Bianca Censori jsou naopak nepřehlédnutelní. Vlastně i jejich krytí upoutá pozornost. Kuklu v různém provedení jsme mohli vidět i u Kanyeho bývalé ženy Kim Kardashian. Její jméno se mimochodem skloňovalo v souvislosti s jedním z posledních modelů Bianky, jež si skoro odhalené tělo schovala za plyšovou bílou kočku. Mnozí se domnívají, že šlo o reakci na situaci, kdy byla Kim na „audienci“ u nejslavnější kočky světa, Choupette, miláčka Karla Lagerfelda. Micina totiž nevrněla blahem, spíš na Kim syčela.

Zdroj: Youtube

Jde o módu, nebo marketing?

Když se podíváme na extravagantní modely Kanyeho a jeho Bianky, můžeme si říct, že chtějí upoutat pozornost. Kanyeho titanová protéza vyšla v přepočtu na asi 19 550 000 korun. Ať jde o ni, nebo o oblečení, ani jedno nepůsobí zrovna pohodlně. Navíc sílí hlasy, že Kanye je tak trošku dominantní módní guru a Biance rozkazuje, co má nosit. Drobná Australanka je čím dál odhalenější a nepůsobí, že by se v jednotlivých outfitech cítila komfortně. Sama je však designérka a architektka a umělecký svět či jinakost v odívání jí tak nejsou cizí.

Móda podle Kanyeho

Raper je úspěšný nejen v hudebním průmyslu. Promlouvá i do módy a asi jeho nejúspěšnějším počinem jsou boty Yeezy, na nichž postupně spolupracoval dokonce se dvěma gigantickými sportovními brandy. Nejdříve s Nike, poté s Adidasem. Samozřejmě nejsou výjimkou kooperace slavných osobností s módní značkou, kdy si kousky, na nichž se celebrity většinu podílely tak z 20 %, mohou fanoušci pořídit za pár korun. Yeezy jsou však něco jiného. Jde o limitky, na trzích se pak přeprodávají ještě mnohem dráž. Kanye West umně využil exkluzivitu nabídky, protože nepotřebuje vydělávat miliony dolarů na jedné podružné aktivitě. Jen zvyšuje prestiž svého jména, když ukazuje, že i jím navržená linie nebude žádná lacinost. A po botách se zapráší i přesto, že jde často o extravagantní kousky.

Pamatujete, jak Kanye neuspěl?

West se v hudební branži pohybuje zhruba od poloviny 90. let, v roce 2005 začal jako mnoho jiných umělců koketovat s myšlenkou vlastní kolekce. Po pár letech jeho módní ambice ovšem zkrachovaly. Raper se však za nějakou dobu nadechl znovu, spustil výrobu právě Yeezy, posléze dokonce navrhl linii bot pro Louis Vuitton. Jeho jméno začalo něco znamenat i ve fashion. Raper hlásal, že ho móda zajímá oproti hlasům jeho kritiků. Své tehdejší lásce Kim prý v podstatě dělal stylistu. Nejinak tomu je i nyní, kdy je údajně rok už i jeho ženou právě designérka Bianca. Jelikož nejde o tak významnou celebritu jako Kim, je snadněji tvárná. Což je ideální marketingový nástroj.

Monetizace rodinného jmění

Kanye je sice stále vnímán jako osobnost ve sféře hudby, ovšem udávání módního směru jeho pozici ve světě showbyznysu jen umocňuje. I proto musí tak trochu provokovat. Vždyť nové módní trendy skoro vždy budí pozornost. I když zprávy v bulváru hlásají, že paparazzi načapali v Itálii Kanyeho a Bianku na tajné procházce v extravagantních modelech, nesmíme podlehnout iluzi, že takto skutečně chodí v civilu. Obehnáni zástupem bodyguardů přece sami vědí, že strhnou pozornost. A tento fokus lze šikovně využít k sebepropagaci. Díky tomu vzkvétá prodej Kanyeho hudby a módy, je větší zájem o spolupráci s ním, může si rovněž diktovat i částky za to, když se někde objeví. V neposlední řadě se polechtá i raperovo ego, když vidí, jak jej svět sleduje a následuje.    

Kontroverze Kanyeho Westa

Westovy úspěchy silně zasahují jeho kontroverzní přešlapy. Po sérii antisemitských výroků, s ním v roce 2022 ukončila spolupráci právě značka Adidas, ruce od něj daly pryč i Balenciaga (mimochodem, její ambasadorkou se nyní stala Kim Kardashian) nebo Gap. I když se West díky těmto propadům stal z miliardáře „pouze“ stamiliónovým milionářem, ve světě showbyznysu zatím není prokletý. Což je možná i trochu zvláštní, když si vezmeme nejeden přešlap a ukončení kooperací s tak významnými módními giganty. Podobné chování stálo nadaného návrháře Johna Galliana zářnou kariéru. Kanye navíc v posledních dnech opět pobouřil, když si oblékl tričko s tváří zpěváka Kristiana Varga Vikernese z norské blackmetalové skupiny Burzum. Ten je známým příznivcem neonacismu, v roce 1993 byl navíc odsouzen na 21 let odnětí svobody za vraždu kolegy. Kanye bruslí na hraně provokací. Stále budí pozornost a všimněte si, že se docela frekventovaně objevuje v médiích, ačkoli s Biankou skoro nikdy nepózovali na nějaké veřejné akci.
 
Zdroj: iGlanc.cz, Wikipedia, GQ, CNBC, The Guardian

Související články