Piercingem se rozumí už i prosté propíchnutí ušní dírky, které s vámi nejspíš absolvovali rodiče ještě v době, kdy nemáte šanci si to pamatovat. Nicméně si pod pojmem piercing většina z nás představí spíš propichování méně obvyklých partií - nos, jazyk, obočí, pupík. Ke všemu se dostaneme, ale nejdřív zpátky ke kořenům.
Kultura a piercing
Troufám si říct, že za poslední roky už se v našich končinách piercing rozšířil i mezi normální a slušné lidi. Bez urážky, ale když jsem si na základní škole (ano, ještě mi nebylo 18) dala náušnici do rtu - a pak následovala ještě spousta dalších -, žilo hodně lidí v přesvědčení, že kroužky na těle jsou výsadou možná tak Křováků, hlupáků a kriminálních živlů. A když jsem si propíchla nosní přepážku (septum piercing), byla jsem tehdy za označkovanou (pardon) krávu. Dnes už piercingové ozdoby hrdě nosí kdejaká beauty blogerka, influencerka a celebrita. Můžete mít styl, dokonalý make up i kroužek v nose.
V moderní společnosti bychom asi těžko hledali v nošení náušnic hlubší symboliku, spíše doplňují náš vzhled, ale piercing jako takový má velmi dlouhou a fascinující historii. Ötzi, ta slavná přírodně zachovalá mumie, už ten měl propíchnuté uši.
V mnoha kulturách je piercing neodmyslitelnou součástí tradic, rituálů, často je spojený s duchovním životem a určením společenského statusu. Tlingité z jihovýchodu Aljašky jej spojují přímo s postavením jednotlivce ve společnosti. Více děr v uchu znamenalo, že osoba je členem bohaté vrstvy. Primitivní africké kmeny věřily, že uchem do těla vstupují démoni a náušnice je chrání. U eskymáckých národů byla náušnice ve rtu znakem dospělosti a jistě si vybavíte ženy z afrických kmenů, s destičkami ve rtu. Čím vyzdobenější labreta, tím větší šance dostat od ženicha více krav.
Zmínku o piercingu v nosu nalezneme dokonce v Bibli. Izák daroval své manželce Rebece zlatý kroužek zvaný ”shanf”. Mayové si propichovali jazyk v rámci rituálu, pomocí něhož mohli komunikovat s bohy a v Egyptě si údajně propichovaly bříška příslušnice šlechty. A víte, proč měli propíchané uši námořníci? Údajně nosili zlaté náušnice pro případ, že by nečekaně zemřeli (hlavně v zahraničí a na moři), prodejem šperků pak bylo možné uhradit náklady na pohřeb.
Jehlou nebo nastřelit?
Pokud uvažujete o nové ozdobě, právě teď na podzim je příhodná doba. Každé píchnutí je zásah do těla a vysoké teploty nebo koupání hojení nesvědčí. Celý proces z rukou odborníka je velmi čistý a rychlý. Dnes na vás nikdo nepoužije ostré kosti, kameny nebo rozžhavené dráty. Běžně se používá velmi ostrá jehla se zkoseným tvarem, přičemž je místo vpichu možné lokálně znecitlivět. Po propíchnutí se rovnou vkládá připravená náušnice. „Ta by měla být před vložením do čerstvě propíchnuté dírky naložena nejméně dvacet čtyři hodin v lihu,” radí Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky. Za propíchnutí ucha jehlou zaplatíte v rozmezí od 100 do 400 korun za jedno ucho.
Další oblíbenou možností je nastřelení speciální pistolí, do níž se vloží dočasná náušnice. „Tyto náušnice poté mohou po čtyřech až šesti týdnech po nastřelení vyměnit na předem zvolené, stálé náušnice,” říká Dominika Šťovíčková. Náušnice se doporučuje nechat si aplikovat u lékaře či ve speciálních salonech, kde zaplatíte přibližně od 300 do 800 korun. Rozhodně se vyhněte neodborným snahám, které mohou vést ke zranění nebo infekci vzniklé rány.
Jak se starat o novou ozdobu
Zbytek je na vás, o novou dírku musíte pečovat. Dvakrát až třikrát denně by se měla opatrně, zato pečlivě dezinfikovat, ideálně solným roztokem. „S novou náušnicí by se v rance však nemělo hýbat a točit, protože může dojít k poranění a zanesení infekce,” upozorňuje Dominika. Obecně je třeba čerstvé dírky udržovat v čistotě a příliš si na ně nesahat. Pozor si dejte na laky, parfémy a krémy.
Počítejte s tím, že čerstvá ranka nateče, takže první náušnice musí být o něco větší. Designové kroužky a další experimenty si proto raději schovejte na dobu, až budete mít piercing kompletně zahojený, což trvá týdny, někdy i měsíce. Záleží na tom, jakou partii máte propíchnutou.
Bude to bolet?
Je to jako s tetováním, ano, bude to bolet, ale není to nic, co by se nedalo přežít, za vteřinku je hotovo. A konečně, pro krásu se přece trpí. V případě uší vás nejméně bude bolet lalůček, jelikož v něm není chrupavčitá tkáň a má méně nervových zakončení. Horší je to s chrupavkou, například u piercingu tragus nebo helix, to vás pak víc než píchnutí bolí i samotné ležení na náušnici, takže možná chvíli budete muset spát na opačném boku. Místa jako bradavky a genitálie bolí úplně nejvíc. Zpočátku je nutné si dávat pozor i při česání a oblékání, protože i sebemenší cvrnknutí nebo trhnutí s náušnicí může být velmi nepříjemné.
Zdroj: iGlanc.cz, Woodoo Tattoo, Web cestovatelů, USHI