Ať už chceme psát o historii čehokoliv, prakticky vždy to začíná: už ve starověkém Egyptě… Do velké kabelkové revoluce je to sice ještě hodně daleko, ale potřeba lidí mít něco, v čem můžeme přenášet věci, jak mít po ruce své cennosti, tu byla od nepaměti. Kabelky se vyvíjely současně s módou a kulturními normami. Tohle bude krátký výlet do historie našeho oblíbeného doplňku, který je svým způsobem také historií osvobození a nezávislosti žen.

Kapsy, kapsy, kapsičky

Každému je jasné, že už pravěký člověk nejspíš potřeboval občas něco přenést z bodu A do bodu B. Mohlo se jednat o zbraně, potravu, dříví, ale řekněme, že první kabelky, přestože tak se tomu zatím říkat ještě nedalo, byly z Egypta. Představte si je jako hrubé neopracované vaky, většinou ze zvířecí kůže nebo listí. Egyptské hieroglyfy nejčastěji zobrazují muže s malými pytlíky kolem pasu, jež mají zavěšené na řemíncích na zadní straně opasku. Bylo to praktické řešení jak mít u sebe zejména peníze a další cennosti.

Kabelka zdobená tesáky

Nejstarší dochovanou kabelku (peněženku) na světě objevili v Německu na archeologickém nalezišti nedaleko Lipska. Její majitel měl zřejmě slabost pro styl doby kamenné, protože ji celou zdobily psí tesáky. To by dnes u ochránců zvířat neprošlo. Její stáří se odhaduje na období 2500 až 2200 let př. n. l. Původní látka nebo kůže už bohužel zachovaná nebyla, i tak se ale jedná o jeden z fyzických důkazů předmětu tohoto typu.

Ještě o něco zajímavější byl například nález mladší kabelky, připomínající psaníčko, z Iráku. Jednalo se o kus z mosazi, vykládaný zlatem a stříbrem, precizně zpracovaný. V tomto případě už se ale s výrobou dostáváme odhadem do roku 1300 n. l.

Kabelky, doména mužů

Teprve ve středověku se k váčkům a taštičkám začalo přistupovat jako k formě sebevyjádření, která poukazovala hlavně na to, s jak bohatým člověkem máte tu čest. Byly pečlivě zdobené výšivkami, drahými kameny, ornamenty či kovovými pláty, na nichž se tím spíš projevila řemeslná zručnost jejich tvůrce. Takový luxusní měšec u pasu budil pozornost. Zdobení prý mohlo vyprávět i osobní příběh majitele.

V renesanční Itálii začala fungovat první ”kurýrní služba” a poslíčci používali k přenášení listin a peněz mezi bankami pevné tašky z vydělávané kůže. Slavný Leonardo da Vinci jednu koženou tašku kolem roku 1497 navrhnul a v roce 2012 ji módní dům Gherardini jako poctu Florencii přivedl k životu a pojmenoval ji ”La Pretiosa”, v překladu Drahocenná.

Zdroj: Youtube

Pořád ale mysleme na to, že zhruba až do 17. století to byli hlavně muži, kdo tento - zatím víc praktický než módní - doplněk nosil, i da Vinciho krásná taška nebyla primárně navržená pro ženy. Přesto například ženichové často obdarovávali nevěstu drobným měšcem, na něm bývala vyšitá romantická báseň či milostný příběh. Ten si pak spolu s dalšími předměty dámy věšely za opasek. Pokládejte to za předchůdce módního doplňku chatelaine, což byla ozdoba s řetězy, na nichž ženy nosily užitečné předměty jako nůžky, hodinky, klíče, pomůcky na šití apod.

Karta se obrátila

Během 16. a 17. století se móda výrazně proměnila, ženy začaly nosit ohromné šaty a sukně, což bylo pro zavěšený měšec a další cingrlátka dost nepraktické, zamotávalo se to do šatů, a tak vznikly podvazkové vaky, které později vedly k vynálezu kapes. Tady došlo ke změně i v mužském přístupu, co myslíte, že se asi stalo, když měl chlap najednou kapsy? Jednoduše většinu svých cenností nacpal do nich.

Ženy se ale kabelek už tak lehce nevzdaly, a když na konci 18. století, po Velké francouzské revoluci, opět došlo na změnu v oblékání - úzký střih šatů s vysokým pasem, splývavá sukně s dlouhou vlečkou, už nebylo místo cokoliv schovávat pod oděv, takže se kabelky znovu dostaly na oči veřejnosti a můžeme dokonce i tvrdit, že začaly být středem pozornosti.

Jenom jedna nestačí

Tohle už byla konečně ta kabelková revoluce, o níž jsme mluvili na začátku. Kabelka byla výrazný módní doplněk, jedna byla málo, žena jich musela mít několik, na různé společenské události. To dá přece rozum! Už nepatřila za opasek, nosila se v ruce - pompadůrka.

Kabelka na znamení svobody žen

Tašky nejen vyjadřovaly společenské postavení a identitu nositelky, ale také prozrazovaly, jakou má člověk svobodu pohybu. První velké tašky nosili výhradně bohatí muži, protože se častěji vydávali mimo domov, ženy seděly většinou doma, žádné nepotřebovaly. Nicméně koncem 19. století, se zavedením veřejné vlakové dopravy, začaly být i ženy více nezávislé, stýkat se s lidmi, cestovat po moři i po souši. A najednou tu máme kabelku jako skutečný symbol ženské emancipace.

Zde už přichází jeden z prvních významných výrobců moderních kabelek a zavazadel - francouzská firma Louis Vuitton, která samozřejmě nebyla jediná, ale jejich tašky byly známé svou kvalitou a designem, byly symbolem elegance a luxusu. Zpočátku dělala v podstatě miniaturní kufříky s pevnými uchy, několika přihrádkami a zapínáním na patent nazývané portmanteau. Byly ideální na cestování a staly se velmi oblíbené i u lékařů, a tím se zrodila kabelka, jak ji známe dnes.

Zdroj: iGlanc.cz, Maiook, Fibre2Fashion, Smithsomnian Magazine

Související články