Trávíme hodně času rozhodováním, jakou kabelku si pořídit, nebo která z naší sbírky bude k outfitu nejvhodnější a je to svým způsobem dobře, protože výběr kabelky je součástí dojmu, jaký v ostatních zanecháme. Dojem o nás si druzí vytvoří za pár vteřin a chcete, aby byl dobrý. Jak zacházíte s kabelkou, to o vás hodně vypovídá. Nejen o vaší osobnosti, ale také o vašich dobrých mravech.

Schovejte ji za sebe

Víte, že žena by měla při jídle sedět pouze na jedné třetině židle? Maximálně v její polovině. Díky tomu sedí vzpřímeně a nehrbí se. Pokud dodržujete tento společenský sed, pak víte, že máte za sebou dost místa, aby se za vás na židli vešla i větší kabelka. Tam totiž správně patří. Na druhou stranu, některé židle mají široká opěradla, takže kabelka snadno propadne na zem, aniž byste si toho musela hned všimnou, nebo je lákadlem pro případné zloděje.

Pak můžete menší kabelku umístit na svůj klín a schovat ji pod ubrousek. Ubrousek je zároveň takové měřítko, zda kabelka na klín ještě patří. Pokud se pod něj nevejde, hledejte jinou alternativu, kterou může být vedlejší židle, případně lze položit větší kabelku na zem tak, aby nikomu nepřekážela. Ovšem to berte až jako krajní možnost, podle mezinárodní etikety stolování kabelka na zem nepatří nikdy. Podlahy jsou špinavé a můžete si kabelku zašpinit, co to o vás jako o ženě vypovídá, když toho nedbáte? Obecně platí, že položením kabelky na zem neprojevujete úctu a respekt k penězům, které jste si svou tvrdou prací vydělala. V některých kulturách se dokonce setkáte s rčením: „Nepokládej kabelku na podlahu, jinak ti utečou peníze.”

Luxusnější restaurace jsou většinou vybavené stoličkou na kabelku, kterou obsluha přinese záhy poté, co vás usadí. Pokud se obáváte, že vám někdo kabelku v nestřeženém okamžiku odcizí, vězte, že ve špičkových restauracích je to spíš nepravděpodobné. Navíc je to stolička nízká a máte ji u nohou. Mnohem bezpečnější varianta, než mít kabelku pověšenou na opěradle, kam kabelka rozhodně nepatří.

Ani na stole nemá kabelka co dělat

Na stole se jí, není to odkládací plocha, z toho důvodu nejen kabelka na prostřený stůl nepatří. Správně byste na něm neměla mít ani peněženku, telefon, kapesníčky, klíče a další předměty, které skrývá váš módní doplněk. Když už jsme u toho, líčení se neupravuje u stolu, stejně tak si u stolu nekontrolujete špenát mezi zuby. Pro tyto účely slouží toaleta, kam si dáma s pardonem odskočí.

Kabelka předmětem úrazu

Až budete restauraci opouštět, neházejte si kabelku přes rameno, teď je řeč hlavně o větších kabelkách, které nosíváme do práce a potřebujeme, aby se nám do nich všechno vešlo. Chůze nebo stání v davu vyžaduje pozornost, a ne jen z důvodu případné krádeže. Vzpomeňte si, kolikrát jste viděla, jak někdo prochází přeplněnou restaurací a spodní částí kabelky srazí jiného strávníka. Možná se to stalo přímo vám, z jedné či druhé strany. Když je plno, držte tašku v ruce, někdy bude nutné držet ji před sebou. Jde o to, že si uvědomujete své okolí a jste k ostatním ohleduplní.

Zdroj: iGlanc.cz, Ladies and Lakes, Candace Smith Etiguette, Etiquette for Everyday

Související články