Charakterizuje ji diamantový, precizně vyšitý steh v jemné kůži. Nadčasový skvost, kterému cena neklesá, naopak jde o skvělou investici v oblasti fashion. Přetrvává generace, módní dům Chanel přichází s inovativními designy. Základ však zůstává stejný. Jak vzniká od první nitky a naříznutí kůže jedna z ikon světové módy, kabelka Chanel 2.55?

Zdroj: Youtube

Proč se kabelka Chanel jmenuje 2.55?

Má zajímavý název, že? Mrkneme krátce do historie. Kabelky Chanel ve skutečnosti letos slaví 95 let. Coco Chanel totiž v roce 1929 přišla s novinkou, kabelkou s popruhem na rameno, kdy jí inspirací byly vaky, jež viděla u vojínů. Do té doby ženy nosily spíš subtilní kabelky do ruky. Samotná flap kabelka, které se podíváme pod kůži, získala redesign v únoru roku 1955, proto se nazývá 2.55.

Materiál pro kabelku? Jemná telecí kůže

Ušlechtilá teletinka se pyšní neobyčejnou jemností. To je hladký dezén kůže, můžete však mít i drsnější calfskin reliéf. Klasika, nejčastěji v černé barvě, bývá doplněná stříbrným či zlatým hardwarem. Samotné plátno však dostalo již mnoho podob. Můžete mít rebelskou džínovinu, efektní jsou blyštivé pajetky, nechybí ani krokodýl, punk cvočky nebo klasické buklé. Samozřejmě můžete vybírat z více velikostí, také si zvolíte více variant interiéru. Jeden, nebo dva flapy, tedy překlady v podobě uzavírání.

Jak se šije kabelka 2.55?

Precizní práce je znát, nesmí uniknout ani milimetr, což je ale samozřejmost, s níž pracují všechny haute couture značky. Kabelka Chanel 2.55 se rodí výběrem plátna. Příslušné tvary se nastříhají podle parametrů velikostí kabelek. Aby vše bylo perfektní a sedělo, pracuje se s těžkými kovovými stroji. Masivní konstrukce se položí na plátno, uzamkne se, aby nic neklouzalo, a začne vyšívání ikonického stehu v podobě tvaru diamantu. Takovou péči si vyslouží nejen vrchní kabát kabelky, prošité je i logo propletených CC v interiéru kabelky burgundové barvy.  

Diamantový steh je i tam, kde jej nikdy nespatříte

I když jde o jemnou kůži, při správné péči vydrží kabelka 2.55 několik generací. Může za to i bílé plátno, s nímž se vyztuží prostor mezi vrstvami kůží, mezi něž se plátýnko zatepá. A pozor, ačkoli jej nevidíte, i ono má prošitý diamantový steh, aby vše na sobě sedělo do posledního švu. Díky tomu vzniká nadýchaný diamantový reliéf kůže.

Kabelka Chanel? To je umění pod zámkem

Samozřejmě v případě této kabelky se nebudete časem čílit, že zapínání nedosedá, vrže nebo se jinak poškodí. Flap se uzavírá s pomocí otočného špalíčku umístěného v logu CC. Do kůže se vtlačí zlaté či stříbrné rámečky a další komponenty, které poté semkne šroubek. Samozřejmě každý závit je zatažený na vlas stejně.

Šperk u kabelky? Řetízky propletené kůží

Víte, jaký je nezaměnitelný moment, když si vybalujete novou kabelku Chanel? Ta decentní zvonkohra řetízků popruhu. To je další um skvostů kabelek francouzského brandu. Případnější hlasitější projev kovu totiž tlumí pásek ze stejné kůže, jako je celá kabela. Jde o proplétaný šperk, který je pevný, aby držel na rameni celou kabelu. A víte, co je také promyšlené? Aby kovové části neprotlačily jemnou kůži v interiéru, tak se například u zipů pro zatahovadla používá místo kovu kožený štítek.

Kabelka hotová za 15 hodin

Precizní práce trvá zhruba 15 hodin, při výrobě legendární kabelky se použije kolem 20 materiálů, záleží na typu kabelky. I když je kůže luxusní, například práce s flitry je náročná, protože se musí vydesignovat signifikantní reliéf kabelky, kdy je kus od kusu stejný. Nejoblíbenější je nadčasová klasika. Klasické černé modely 2.55 stojí kolem 120 000 korun, další variace kabelky se mohou vyšplhat ale i k milionu korun.

Související články