Co byste dělali, kdybyste potřebovali během deseti sekund zaujmout celý svět? Česká olympijská kolekce pro slavnostní zahájení letních olympijských her v Paříži je odhalena. Zachovala si národní barvy, avšak nelze popřít, že pojetí je vysoce netradiční. Aby také ne, když za jejím zrodem stojí návrhář Jan Černý, který vystupuje pod jménem Jan Société.

Nástupová kolekce od Jana Černého:

Zdroj: Youtube

V hlavní roli trench coat

„Uvidíme, jak to lidi přijmou, protože jsem se nedržel zkrátka,” prozradil před měsícem autor nástupové olympijské kolekce v rozhovoru pro iGlanc. Jan Černý už nejednou přesvědčil o tom, že si místo ve světě módy zaslouží. Když se ohlédneme za předchozími kolekcemi pro český olympijský tým, nutno říct, že jsme potřebovali nový kabát a ten jsme nakonec opravdu také dostali.

Nejvýraznějším kusem nové kolekce je právě kabát. „Když jsem se v Paříži procházel kolem řeky Seiny, kde má proběhnout zahajovací ceremoniál, vždycky tam pofukoval vítr. Proto plášť, česky baloňák, současně reference na ve Francii tak oblíbený trench coat, který bude plápolat ve větru a bude vynikat mezi obleky nebo bundami jiných zemí. Při mé rešerši jsem nenarazil na to, že by nějaká země kdy v plášti nastupovala,” píše Jan na své sociální síti. Plášť zdobí inkoustově modrý Rorschachův vzor, který je zároveň pro Janovu tvorbu typický.

Brutálně speciální kolekce Jana Černého

Černý extrahoval to nejzásadnější ze svého rukopisu, spojil to s českou hrdostí a Paříží, kterou miluje. Zapracoval nostalgii, technologie, současnou siluetu a kolekce pro český olympijský i paralympijský tým je na světě. „Ani v davu nás rozhodně nikdo nepřehlédne. Právě toho chceme dosáhnout v srdci Paříže, hlavního města módy,” pochvaluje si předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval. Jeho generaci design kolekce možná zaskočí, ale koneckonců ji na slavnostním zahájení budou nosit především mladí lidé, kterým je tvorba Jana Černého blízká.

Sportovci si mladého návrháře přáli a ČOV měl podmínku, aby měl dotyčný návrhář pracovní zkušenosti z Paříže. Obojí Černý splňuje, protože půl roku strávil u francouzské módní značky Louis Vuitton. V kolekci si při bližším ohledání můžete povšimnout zajímavých detailů, jakožto ”razítka” CZE, a klasickou trojici českých národních barev rozbíjí hráškově zelené akcenty.

Nelze se zavděčit všem

Tvořit kolekci pro olympioniky je pocta, která nevyhnutelně přináší i kritiku. „Já se nebojím. Pokud mi dá někdo oprávněnou konstruktivní kritiku s nějakým názorem, v pohodě to vezmu. Pokud se někomu nelíbí modrá a bude tam modrá, to není můj problém,” říkal ještě nedávno Jan, který byl jako výrazná česká osobnost jistě předem připravený na to, že na sociálních sítích je to samý expert a kritik.

Českému publiku nejvíc vadí, že kabát podle nich vypadá jako župan. „Proč ta batika?” „Je to jak z kurzu malování.” „Opět budeme k smíchu.” „Návrat k savem vyběleným hadrům.” Mimo to lidé nešetří kritikou ani za propagaci kolekce jako takové. Nelíbí se jim, proč namísto modelů se strnulým pohledem není nafocená na veselých tvářích. „Proč se modelové tváří, jako že prohráli?” A poznámce neušel ani model snědé pleti. „Kolik máme ve výpravě afrických typů?”

Najde se ovšem i spousta lidí, kteří Janovu olympijskou kolekci chválí a jsou přesvědčení, že se za sebe konečně nemusíme jako národ stydět. Oblečení primárně určené pro českou reprezentaci jim nepřipadá otřesné, naopak v něm vidí svěží a moderní vítr. Bude zajímavé sledovat, jak celá kolekce vynikne v Paříži 26. července v rámci slavnostního zahájení.

Jak se vám líbí olympijská kolekce od Jana Černého?

Moc se mi líbí. 11 %
Nelíbí se mi, vypadá to děsně. 86 %
Aspoň, že kolekce vypadá lépe než ty předešlé. 3 %

Zdroj: iGlanc.cz, Olympijský tým, Instagram Českého olympijského týmu, Instagram Jana Société

Související články