Móda, pro někoho povrchní záležitost, pro jiné vášeň až dokonce závislost. Každá žena má k odívání jiný vztah. Možná zrovna vy nepatříte k těm, co nakupují s oblibou, dělá jim dobře běhat po obchodech, týden co týden se pyšnit novými oděvy a doplňky. Ve výsledku nákupní "maniačky" možná mají na výběr z nespočtu zajímavých modelů, přesto i od nich lze slyšet tolik úsměvnou větu: "Nemám, co na sebe...".

Přeplněná šatní skříň nebo ta téměř zející prázdnotou bez posledních výkřiků módy? Na počtu oblečení nezáleží, na samotném obsahu ano. Někdy méně skutečně znamená více. Pokud chcete vlastnit styl, neutrácet zbytečně těžce vydělané peníze, den co den se netrápit, co si vezmete na sebe, podívejte se na rady profesionální módní expertky a osobní stylistky Ireny Vokrojové.

Ireno, souhlasíš, že kámenem úrazu je preference kvantity nad kvalitou?

Dokážu pochopit, že v určité životní etapě nás kvantita zajímá víc. Může to být menším dostatkem financí, nebo hledáním vlastního stylu, případně kombinací obého. Jakmile v životě dospějeme do stádia vyzrálosti a zodpovědnosti, měla by být kvalita nejdůležitější faktor výběru. Nikdy vás nezahřeje kabát z umělého vlákna tolik jako vlněný. Nikdy si neužijte večer tak, jako když obujete pohodlné lodičky. Vím, že vydat se směrem kvality na místo kvantity a neuhnout z ní, je často náročná cesta. Ubránit se náhodným nákupům a šetřit na ten výjimečný kousek a nepodlehnout nástrahám všude přítomných reklam chce odhodlání. Ale stojí to za to.

V případě, že žena nemá ještě vyhraněný oděvní styl, jak má postupovat při zařizování garderoby?

Důležité je hledat inspiraci. Možností a zdrojů je v dnešní době mnoho. Můžete si pořídit papírové časopisy, listovat internetem nebo se nechat ovlivnit z obrovské nabídky influencerů. Mně osobně nejvíce pomáhají cesty do zahraničí, kde pozoruji obyčejné lidi na ulici. Jestli ani toto nepomůže, najděte si odborníka. Není žádnou prohrou se poradit se stylistou/stylistkou, která vás celý procesem hledání stylu provede. Vždyť stěny doma si také necháte vymalovat malířem a vlasy obarvit kadeřníkem.

za co je zbytečné utrácet. V čem je tvé povolání přínosem pro ty "nezasvěcené"?

Po vytříděném a opětovně správně zaplněném šatníku mé klientky, ale i klienti, nachází zpět sebevědomí a radost z oblékání. Hlavním přínosem stylistky je ovšem úspora a kvalita. Při dlouhodobější spolupráci klientky a klienti skutečně vidí, což mi i potvrzují, velkou výhodu v časové a finanční úspoře. Již nemusí ztrácet čas bezvýsledným hledáním v nákupních centrech, kdy nakonec pořídí něco nekvalitního, jen, aby už to bylo... Jako odborník vím, kde daný kousek za co nejlepší vydané peníze/kvalita sehnat. Proto bývají nákupy se mnou i pro zaryté odpůrce příjemný zážitek.

Každá skříň potřebuje čas od času pořádnou obměnu, poradíš, jak začít? Které kousky musí z kola ven?

Zůstávat  by měly pouze takové kousky, které opravdu nosíte, cítíte se v nich dobře. Proto své místo v šatníku nemají věci obnošené, poškozené nebo případně nepadnoucí. A je jedno jaká byla jejich pořizovací cena. Nikdy se v nich nebudete cítit příjemně. Zbytečně tím sobě a svému sebevědomí škodíte.

Co, když má někdo k oděvům citovou vazbu, ač je nenosí, nechce je dát pryč?

Každá věc, kterou si v našem životě pořídíme, znamená starost o ni. Proč si nechávat věci, které vám žádnou radost nepřináší? Když je nezvládnete dát sami pryč, požádejte o revizi šatníku odborníka nebo případně o pomoc kamarádku. Určitě budou mít objektivnější oči. Jakmile jednou věci vyřadíte, již se vám po nich nebude stýskat. Nejtěžší je to rozhodnutí.

Je potřeba dávat pryč oblečení, co už není trendy? Vždyť neustále se objevují mezi neustále se měnícími výkřiky módy i ryze retro počiny?

Určitě existují  nadčasové střihy a ikonické kousky, které bych nikdy nedoporučila vyřadit. I proto se čím dál více rozrůstá počet skvělých vintage obchodů. Na druhou stranu ne vždy retro kousky vypadají dobře na zralé ženě. Většinou sluší generaci, která daný kousek jako trend předešlý ještě nezažila. Proto je třeba takové kousky vyřazovat individuálně, nelze na to dát jednoduché pravidlo.

Ty si zmínila nadčasové střihy a ikonické kousky, které to například jsou?

Myslím, že v dnešní době jsou tyto nezbytnosti moc hezky pojmenované jako “capsule/ kapslový” šatník. Jsou to jednoduché a prověřené části outfitu, díky kterým budete připraveni na rozdílné životní situace. Jsou to kvalitní džíny, jednoduché světlá trička, pánská košile, bílé tenisky, černé a nude lodičky, tmavé boots, kvalitní přechodový a zimní kabát, kožené bunda, černé cigaretové kalhoty, tmavá sukně v midi délce atd …

Já vím, že ty jsi schopná svým klientkám vytřídit i několik pytlů oblečení, jak to ony snáší? Co pak s vytříděnými oděvy? Přeci jen i to je takové téma, které je potřeba zmínit.

Pokaždé než se s klientkou do samotného vyřazování pustím, celý proces do detailu vysvětlím. Je pak mnohem srozumitelnější co, a proč vyřazujeme. Klientka pochopí zdravý základ nadčasového šatníku, porozumí lépe své postavě a kombinaci jednotlivých kousků. Přitom odhalíme, které nezbytnosti doposud chyběly, proto její vysněný styl nefungoval. Vyřazené věci se rozdělí na sekce s dalším využití, charita, kamarádky, další vintage prodej. Důležité je, ale aby co nejrychleji odešly na místo určení. Pak již následuje ta radostná část, kdy připravím detailní návrh nových kousků i s očekávaným budgetem a můžeme jít nakupovat.    

Prozradíš, jak často děláš detox svého šatníku ty? Jak takový šatník módní profesionálky vypadá?

Svou šatnu sdílím na půl s manželem. Většina těch, co ji viděli, byla překvapena, že není nikterak velká. Již dávno znám svůj styl a kvalita je pro mě zásadní. Proto ani u mě velké množství oblečení nenajdete. Kde však dovedu hřešit, jsou boty. Krásné a kvalitní boty jsou má láska a prokletí zároveň. Já sama si na detox své šatny udělám 2x do roka čas. Jsem na sebe přísná. Vše co již není 100% v pořádku, nebo si z nějaké důvodu nezískalo mé srdce, nekompromisně zmizí. Místo určení vyřazených kousků je stejné jako u klientů a i následný postup nákupů.

Zdroj: Iglanc.cz

Související články