Zrodila se módní hvězda

Kožešina a člověk, to je spojení, co funguje odpradávna. Na samém počátku srst zvířat sloužila primárně kvůli praktičnosti. Šlo o zbytkový materiál, který se pyšnil vysokou hřejivostí, což byl svého času nejdůležitější aspekt, proč kožešiny lidé nosili. Až později se z nich stal symbol luxusu, moci a peněz. Nic ale netrvá věčně...

Je tomu poměrně dávno, co kožešiny začaly být trnem v oku moderního konzumního světa, což je svým způsobem tak trochu paradox. Najednou i ti, co si přepychový materiál mohli dovolit, dávali od něj ruce pryč. Dnes mají oděvy vyrobené ze srsti zvířat zástup odpůrců, nicméně ani o fanoušky "krvavé" parády, jak bývají kožešiny přezdívané, není nouze. Ne nadarmo se říká, sto lidí, sto chutí.

Přes nespočet argumentů, proč svrchníky vyrobené ze srsti zvířat nenosit, kožešiny stále patří k hojně vyhledávaným fashion záležitostem, stejně jako jejich náhražky neboli imitace. A není se čemu divit. Existuje celá řada průlomových módních momentů, slavných person z řad celebrit, co se postaraly o začlenění specifických oděvů do současné nejen dámské garderoby.

Milovnice seriálu Sex ve městě jistě mají v živé paměti nepřehlédnutelné stylingy hlavní hrdinky Carrie Bradshaw, která kromě extravagantních bot často s grácií jí vlastní vynášela i monstrózní kožichy. Nesmíme opomenout ani podzimní přehlídku italské módní značky Fendi v Miláně v roce 2012, kde se stal ošemetný kousek hvězdou večera. Od toho okamžiku se nápadné chlupaté kabáty staly nedílnou součástí nejen oděvních kolekcí dalších značek a každoročních (pod)zimních trendů.

Fantazii se meze nekladou

Barvy jako černá, hnědá nebo krémová předurčují chlupaté kabáty a kožichy k formálnějším situacím. V takovém případě jsou ideální ve spojení s elegantnějším stylingem. Pokud milujete módu, chcete vyčnívat z davu, chlupatých barevných svršků se rozhodně nebojte ani v provedení "bijící do očí". Vybírejte bez obav odstíny v líbivé vínové, mentolové, modré, neonově zelené.

Ač jsou kožešiny ve všech svých podobách dominantním akcentem, bez obav lze v divoké módní jízdě pokračovat. Taková kreace chce ovšem odvahu, cit pro módní hru. Ke kožichům a celkově svrchníkům s vyšším či nižším chlupem jsou však vůbec nejlepší minimalistické kousky. S nimi vedle nešlápnete, zachováte si slušivou ženskou sofistikovanost. Jak víme, dobrého pomálu, nic se nemá přehánět.

Tip: Kožešinový svrchník nezapínejte. Jakkoliv to zní zvláštně, ke krku upnutý kožich pokazí celkový dojem z jakéhokoliv outfitu. Navíc je tu ta skutečnost, že zapnutý kožich poměrně dosti přidává na objemu postavy.

Nejkulaťoulinkatější

U každého módního kousku oblečení je střih klíčovým faktorem. Design oblečení je třeba podřídit nejen dle druhu aktivity a příležitosti, na kterou vybraný oděv oblékáte, ale neméně důležitý aspekt je také zohlednit typ postavy. U kožešin a jejich imitací platí obezřetnost a správný výběr dvojnásobně. Středně dlouhé a dlouhé střihy bývají považovány za více formální, zatímco krátké chlupaté bundičky či kabátky jsou vhodné spíše pro volný čas.

Každá kožešina či bunda s chlupem vždy na oko přidá nějaké to kilo navíc. Pokud jste spíše menší a drobná, budou vám lichotit kratší bundičky a volnější kabáty v délce ideálně do pasu či pod zadeček. Naopak vysoké a štíhlé siluety si mohou s klidným srdcem dopřát obří kožichy s délkou klidně až po paty. Výraznějším postavám se širšími boky a stehny budou lichotit rovné střihy kabátů dosahující "po kolena". A i v tomto případě platí, že definovaný pas postavě a celkovému vzhledu jen prospěje.

Rada: Čím volnější rukávy a kratší střih bundy či kabátu zvolíte, tím upnutější nohavice oblékněte. Toto zlaté pravidlo platí pro všechny tělesné proporce.

Zlatá střední cesta

Klasické kožichy s vysokým chlupem nejsou nic pro vás? Připadají vám až příliš okázalé? Nevadí. Textilní průmysl má v rukávu hned několik es, která by se vám mohla zamlouvat. Do módy se opět navrátily svrchníky zdobené jen z části kožešinou nebo její imitací, obvykle jde o elegantní vlněné kabáty. Velmi oblíbené jsou v posledních letech také retro oversized džínové bundy, často na první pohled připomínající pánský kousek, kdy límec a vnitřek svrchníku zdobí beránek. Takové modely, známé též coby sherpa, byly fenoménem hlavně v 70., 80., 90. letech.

Pak se nabízí ještě varianta neméně populárního teddy kabátu či bundy. Jak už sám anglický název napovídá, jde o oděv blízce připomínající rozkošného plyšového medvídka. Ve své podstatě ale moderní teddy svrchník vznikl jako imitace na kožešinové materiály, z nichž se dříve kabáty a bundy vyráběly. Málokdo ví, že za zlomový okamžik tohoto módního prvku vděčíme rebelovi tělem i duší Micku Jaggerovi. Ten si nechal teddy kabát v "šedesátkách" ušít, následně jeho extravagantní počin byl inspirací pro velká módní jména, která jej zařadila do své tvorby.

Skvělý parťák pro teplejší dny

Pokud si netroufnete na kabát, ale kožešina vám je sympatická, začněte vestou. Ta je sice také nápadná, ale vhodným stylingem můžete výsledný efekt snadněji zjemnit. Vkusně vypadá s jednobarevným rolákem a užšími džínami, pouzdrovou sukní, dlouhými šaty z lehčích materiálů, úpletem. Nebojte se vestu navrstvit například přes oblíbeného křiváka, protože kůže "chlupatým" vestám velmi sluší. Délku volte do linie se zadečkem, maximálně do poloviny lýtek, to i v případě oblejších tvarů.

Líbí se vám kožešiny?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, ale pravý kožich bych si nekoupila 12
Ano, nosím kožešiny 48
Ne, tato móda se mi nelíbí 2
Hlasovalo: 62

Zdroj: iGlanc.cz

Související články