Seznamte se s profesionálním kombinováním barev

Barvy hrají v lidských životech nesmírně důležitou roli, ač si to mnohdy neuvědomujeme. Koneckonců, chuť vynášet barvy v opravdu nepřehlédnutelném stylingu je už od nepaměti spojována i se sociálním prostředím a tím, co se kolem nás děje. Konec první světové války, počátky rock ’n’ rollu, ústup finanční krize v roce 2008 i vytrácející se covidová pandemie v roce 2022, to všechno jsou události, se kterými je opětovné barevné experimentování velmi úzce spjato.

Kořeny samotného colour blockingu, tak, jak ho vnímáme dnes, sahají v moderním pojetí do období 60. let, kdy se slavní návrháři, ikoničtí průkopníci odívání, jako například Yves Saint Laurent atd., inspirovali malířským uměním. Módní velikáni postupně začali po svém reflektovat výtvarné prostředí v rámci svých módních přehlídek. Exploze barev, která se náhle objevila v jednotlivých kolekcích, byla považována za akt rebelství.

Co je color blocking?

A nyní se podívejme již na samotnou podstatu colour blockingu. Jak už sám název napovídá, jde o systematické kombinování barev, dvou, tří, více, do tzv “bloků”, tedy velkých barevných ploch v rámci jednoho stylingu. Co je ale zajímavé, že žádná z použitých barev nedominuje, naopak se tóny navzájem vkusně doplňují, byť mohou být ve vzájemném kontrastu. Výsledkem jsou originální, cíleně výrazné outfity, co ale pospolu ladí.

Základem je klasické spektrum barev, kde v jedné polovině jsou teplejší odstíny doplněné o ty studeného podtónu. Přístupů, jak k jejich vzájemnému propojení přistoupit, se nabízí hned několik. Níže naleznete ty nesnadnější způsoby, jak pomocí nápadných barev vykouzlit vkusný look.

  1. Nejčastějším příkladem je maximální kontrast, komplementární souhra barev, kdy do jednoho outfitu zahrnete zcela protichůdné barvy. V praxi je to spojení fialové a žluté, modré a oranžové nebo zelené a červené.
  2. Triadické schéma nebo také harmonie tří barev, které jsou od sebe na barevném spektru stejně vzdálené, je možností, která vám otevře dveře k extra veselému stylingu. Sladit můžete oranžovou, modrou a zelenou, žlutá a fialová si pak skvěle rozumí s modrozelenou.
  3. Zvolit můžete i cestu decentnější, méně nápadnou, tedy souhru barev umístěných na spektru vedle sebe. Zářným příkladem je soulad růžové s červenou, zelené s modrou.

Rada: Možná na vás colour blocking působí momentálně coby velká věda... V případě, že se necítíte na zásadnější barevnou divočinu, můžete zvolit taktéž styl tón v tónu pouze prostřednictvím dvou barev. Případně se vydejte cestou chytré horákyně, pořiďte si v obchodě nápaditý svetřík hrající všemi tóny. Pak už jen stačí vybrat jeden odstín, s nímž doladíte zbytek kreace.

Psychologie barev

Nápadité oděvy v základu s hravým tóny o vás mnohé vypovídají i beze slov. Říká se, že převažující černá značí spíše introvertní umírněnou povahu, zatímco hra s barvami poukazuje na radostnou až bohémskou bytost, povahu s nekončícím elánem. Na druhou stranu jsou ale situace, které si pro vyvolání toho správného dojmu zrovna "nudno" černou, jiné tlumené odstíny, žádají, a to i v případě jinak kreativní a živé osobnosti.

Jestli chcete při pracovním pohovoru udělat dobrý dojem, jsou formální barvy sázkou na jistotu. Hodí se také na společenské události, působí profesionálně. Kromě černé lze vyzkoušet odlehčenější alternativu, modrou barvu, která vám dodá eleganci, vznešenost a vzbuzuje pocit věrohodnosti. Červená je zase agresivním sexy symbolem. Jakmile ji tedy zakomponujete do svého nejen "randícího" outfitu, protistrana bude mít co dělat, aby se udržela.

Rada na závěr

I když má colour blocking svá pravidla, nemusíte je vždy brát zcela vážně. Zdali vám byl dán dar shůry v podobě vytříbeného citu pro módu, zkuste barvy kombinovat podle svého uvážení. Neuškodí však držet se známého méně je více. Až přehnané halucinogenní kreace mohou zapříčinit punc přestárlého rozverného diblíka. Taková vizitka v jistém ohledu kýženou službu ne zcela poskytne. ač jste v jádru ryze pozitivní životní požitkář.

Zdroj: iGlanc.cz, Markéta Škaldová je módní redaktorka, která se v oboru pohybuje řadu let

Související články