Rolák se stal ikonou ve chvíli, kdy jej vynesl na světlo světa slavný Yves Saint Laurent, jeden z nejvlivnějších a nejznámnějších světových návrhářů 20. století, který tvořil a měnil trendy v módě. Jeho návrhy zná snad každý, ale ne všichni ví, že jsou výtvorem právě tohoho muže.

Zdroj: Youtube

Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent známý pod svým zkráceným jménem Yves Saint Laurent se narodil 1. srpna 1936 v Alžírsku a zemřel 1. června 2008 ve Francii. Nešťastné dětství, kdy ho děti často šikanovaly kvůli jeho křehkosti a jemnosti, bylo pravděpodobně prvním odrazem jeho homosexuality. Již jako sedmnáctiletý odešel do Paříže, kde se stal spolupracovníkem Christiana Diora. V pouhých 21 letech mu bylo svěřeno vedení jeho módního domu. Po Diorově smrti se stal Saint Laurent uměleckým ředitelem Diorova módního domu a zároveň se stal nejmladším módním návrhářem ve světě.

Černý rolák poprvé na přehlídkovém mole

V roce 1960 představil Yves Saint Laurent v rámci Dior Haute Couture přehlídky elegantní verzi kožené bundy lemované kožíškem a modelka pod ní měla černý rolák. Od módních redaktorek a zákaznic za takovýto troufalý čin ale schytal kritiku, která vyústila v jeho konec u Diora. Nositelný styl mladého Laurenta byl tenkrát zkrátka až příliš inspirován módou zdola, konkrétně oblečením beatniků, což se bohatým paničkám uprostřed zlaté éry haute couture nelíbilo. Tak se začal psát nový příběh, ve kterém se ze jména Yves Saint Laurent stala jedna z nejznámějších módních značek na světě.

Ovšem právě rolák se stal tím, co i on sám s oblibou nosil a jehož odkaz přetrvává v kolekcích do dnešních dní. Dobře padnoucí rolák z příjemného materiálu představuje jeden ze základních pilířů každého šatníku. Ať již děláte kdekoliv a vyrážíte kamkoliv, černým rolákem nic nezkazíte. Berte ho jako produkt, který vám usnadní každodenní dilema, co si na sebe obléci.

Inspirujte se jedním z modelů z kolekce Saint Laurent pro podzim 2023 a vytvořte si svůj vlastní look za příznivější ceny.

Zdroj: www.iGlanc.cz, www.kering.com/en/houses/couture-and-leather-goods/saint-laurent/history/