Ze zahrady do šatníků celebrit

O Crocsech toho bylo napsáno již mnoho. Od nelichotivých článků hodnotících podivný vzhled obuvi, až po vyzdvihování "kroksek" do hvězdných výšin. Každopádně fakt, že o nich neustále slyšíme, čteme, vidíme je, je jasnou obhajobou jejich právoplatného místa ve světě módních trendů. Věhlas zcela unikátních modelů dosáhl až na přehlídková mola světových luxusních značek, do šatníků řady celebrit.

Zdroj: Youtube

Že nejde jen o krátkodobý módní výstřelek, dokazuje jejich mnohaletá přítomnost na oděvní scéně. První model s názvem Crocs Beech byl uveden ve Spojených Státech už v roce 2002. Doslova raketovému vzestupu těchto podivuhodných plastových dřeváků s dírami výrazně pomohlo hned několik milníků, ať už šlo o jednu ze zvučných celebrit, která si Crocs oblíbila, či celosvětovou pandemii spojenou s onemocněním covid-19, kdy lidé bažili zejména po pohodlí. Nekonečný trend neobyčejných bot dokazuje také nespočet méně či více povedených kopií.

Limitované kolekce za velké peníze

Crocsy si podmaňují lidstvo, to lze říci bez jakékoliv nadsázky. Aktuálně si “vychovávají” novou generaci. Svou fanouškovskou základnu čím dál častěji získávají u těch nejmladších, kteří si potrpí na individuální a extravagantní módní přístup, milují personalizované a limitované kolekce, za které neváhají utratit nemalé peníze.

Justin Bieber, Balenciaga i červený koberec

Snad žádná jiná bota nedokázala tak omámit běžnou populaci, proniknout do šatníku slavných hvězd, získat titul nejošklivější a nejstylovější bota zároveň, stát se součástí několika věhlasných kooperací. Stojí za úspěchem barevných gumovek snad fakt, že jejich design mají na svém kontě italští tvůrci?

Ať je to jakkoliv, mezi zaryté stoupence "kroksů" patří takové celebrity, jako je Justin Bieber či americká zpěvačka Ariana Grande, Katie Holmes, Whoopi Goldberg, Britney Spears. Vás některá jména možná neoslní, vězte ale, že za velkou louží jde o jedny z nejvýraznějších a nejbohatších slavných person, co udávají trendy.

Značka Crocs se nebojí skočit do neznáma po hlavě. Občas se pohybuje na tenké hraně, ale vychází to. Vezměme si například kolaboraci Crocs a rappera Post Malone. Pro většinu z nás neznámá osoba, ale modely, na kterých se tato dvě jména podílela, se údajně vyprodaly během pouhých deseti minut.

Za zmínku stojí i spolupráce s módním domem Balenciaga, kdy vznikla opět "zvláštní" kolekce pestrobarevných dřeváků na vysoké platformě, co v roce 2018 ovládla pařížskou módní přehlídku, srdce fashion gurmánů. Tím však výčet úspěchů gumových pantoflí nekončí. Zakusily totiž také dotyk věhlasného červeného koberce. Hudebník Questlove obul "kroksky" na předávání Oscarů i Grammy.

V Crocsech na svatbu? Proč ne...

Díky spojení značky Crocs s nejrůznějšími společnostmi, zvučnými jmény, jsme mohli vidět tyto botky na módní scéně v několika provedeních. Mezi ty vůbec nejvýstřednější patří gumové “kovbojky”, "kroksy" na podpatku připomínajícím hřebík, zateplené nebo se třpytivými kamínky poseté kousky.

Právě poslední zmíněná varianta je nejnovějším počinem, který uvidíte v kolekci podzim/zima 2024-2025, od irské designérky Simone Rocha. Její pojetí je nečekané, byť originální a rozhodně tím otevírá dveře i tam, kde byste Crocs rozhodně nečekali. Tahle jedinečná limitovaná edice plná perel a metalických hrotů, je totiž určená přímo ke svatebnímu oltáři.

Jak nosit gumovou obuv?

Možná již máte ve svém botníku nějaký ten komfortní model, ale nosíte ho pouze v domácím prostředí, na zahradě, při venčení psíků. Tím, že jde o hit posledních let, v současnosti se tato obuv navrací s velkou pompou, můžete vyrazit v pantoflích klidně do města, práce, pokud nemáte předepsaný dresscode. Pokud si nevíte rady, jak gumové pantofle pojmout, zkuste to následovně:

  • Široké nohavice jsou sázkou na jistotu. Aktuální módní diktát upřednostňuje pohodlí, což oba tyto kousky splňují na 100 %. Vršek volte upnutější, ať té volnosti není přeci jen až příliš.
  • Baví různé vzory, extravagance je vám vlastní? Využijte nepřebernou paletu barev, motivů, zdobných detailů, ve kterých jsou gumovky k mání, zkombinujte zdánlivě nekombinovatelné. Jestli něco tomuto obutí sluší, jsou to bláznivé outfity, módní hravost jako taková.
  • Nezapomeňte, že překračovat oděvní hranice je v tomto případě povoleno. Hoďte za hlavu zákaz typu ponožky v sandálech.
  • Boty, které definuje pohodlí, jsou ideální na párování se sportovním a ležérním stylem. Využijte trendu “cyklo módy”, spárujte je třeba s legínami nad kolena, crop topem a štítovými brýlemi. Sluší jim také kvalitní tepláková souprava nebo denim.
  • Krátká sukně či šortky vypadají s robustní obuví víc než moderně. Kromě stylového looku vám ještě opticky zeštíhlí nohy. A to se počítá.

Nosíte obuv typu Crocs?

Ano 75 %
Ne 25 %

Zdroj: iGlanc.cz, Markéta Škaldová pracuje jako módní redaktorka řadu let