Jelikož nám Mercedes-Benz Prague Fashion Week poodkryl první skvosty na runwayi, už bychom mohli odhadovat, v čem se bude lišit od toho slovenského. Zatímco české modely se nesly v tlumených tónech (avšak šlo převážně o návrháře, pro něž jsou tyto prvky specifické, takže se další přehlídky nejspíš doslova vybarví), slovenským módním dnům vládla pestrost. Pastelové artikly, výrazné vzory i doplňky nebraly konce. Ale…

Avšak z celkového pohledu působila celá akce ani ne tak jako klasický fashion week, ale spíš jako veletrh módy. S čímž trochu konvenuje vize tohoto eventu, který chce podporovat mladé designéry. Mezi prezentujícími svoji tvorbu tu však byly i módní stálice. V každém případě i představování nových nadějí módní scény může mít esprit, přinést show, a to i díky make-upu a hairstylingu. Zde se objevila spousta kousků, kdy jim podobné ulovíte i v no name buticích nebo v půjčovnách šatů.

Hra barev a klobouků Michaely Luptákové

Volné kalhoty, asymetrické tílko, před paprsky slunce vás ochrání objemná krempa klobouku. Michaela Luptáková na bratislavských dnech módy představila skutečně pestrou kolekci, víceméně hrající všemi barvami. Na pláž nebo večeři někde v přístavu s pohledem na západ slunce ideální.

Královna šatů Jana Pištějová

Jana Pištějová, familiárně zvaná Pištějka, se specializuje na nádherné, zdobné róby. Ten, kdo má rád minimalismus, si v jejích kolekcích asi moc nevybere, na druhou stranu designérka předvádí notnou dávku kreativity a preciznosti, co se týká střihů, ušití i aplikací. Na bratislavských dnech módy jsme se ale trochu zklamali. Je to úděl těch, kteří předvádí hodně, a pak vám z nějaké prezentace brada nespadne. Labutěnkové šaty jsou něžné, nepřinesly však nic moc nového. U některých kreací nám nesedly kombinace dominantních prvků. Například šaty z tylového body a rudou organzovou sukní s aplikací působily tak trochu ochuzeněji, než jak to Jana Pištějová umí. Podobný rudý model se zase blížil korzetové klasice z půjčovny šatů. Černý krajkový top s tylovou sukní se ale třeba povedl. Je dost možné, že návrhářka si větší pestrost modelů šetří na vlastní prezentaci.  

Jak více potěšit ženské oko? Podívanou na pány

Kdyby dámy byly hodně zklamané, mohou si spravit chuť dávkou testosteronu. Lombardi Fashion House na fashion days předvedl jednak obleky, a pak také spodní prádlo. Dobře padnoucí sety sak a kalhot se tu objevily v klasických podobách i extravagantnějších variací, jako například v různých barvách sametu. Cool se ukázaly trenčkoty nebo metalická variace, kterou vynesl model ve středním věku. I tak se dá performovat, když s vizáží nepracujete s pomocí líčení a účesů. No, a pak tu máme přehlídku spodního prádla. To asi hodnotit netřeba, spíš si (a stále některým mužům) celkově říct, že slipy už jsou out.   

Móda pro obyčejné ženy

Když tu byla zmínka o modelu z trochu jiné generace, zmíníme i společenskou módu WEDA, jež si jako modelky nevybrala 20leté slečny s útlými mírami. Jednotlivé kousky předvedly dámy plnějších tvarů i zralejšího věku. Což je chvályhodné, ačkoli některé looky působily klasicky konfekčně jako zboží z no name butiků, které se chce odlišovat kreativitou, ale zkrátka to není designérsky (tedy umělecky) zpracováno. I haute couture kreativně pracuje s proporcemi a celkovým vzhledem svých nositelek. Je škoda, že zde jsme tak trochu usnuli v dobách minulých.

Trocha zdobnosti a folklóru

Asi nejpovedenějšími variacemi se ukázaly modely, které jakoby měly inspiraci dál na východě. Folklórní motivy na šatech Jaroslavy Wurl Kocanové připomínaly i ukrajinskou košili zvanou vyšyvanka, krajkové aplikace, čelenky a zdobnost modelů Jany Jurčenko rovněž působily okázaleji, což se nosí více na východ. Kdo by hledal něco minimalističtějšího a nadčasovějšího, může se pokochat pohledem na kousky od brandu Machač.

Zdroj: iGlanc.cz, Bratislavské módne dni