Kulatá versus zúžená špička

Dva zcela odlišné designy obuvi budou v letošním a budoucím roce ve vzájemné symbióze. Nelze totiž přesně definovat, jaký typ přední části bot urve ono trendy prvenství. Ještě se ovšem nabízí varianta lehce výstřednějšího vzhledu v podobě hranaté přední části. Ta může mít nespočet podob, od velkoryse širokého tvaru až po ten elegantně se zužující. Záleží tak jen na vašich osobních preferencí a odvaze k módnímu experimentování.

Už na první pohled kulatá přední část boty vzbuzuje dojem ležérnosti. U “špičaté” obuvi je tomu přesně naopak. Ta má ryze ženské až sofistikované vzezření. Nikdy ale nesuďte na první dojem. Ač na první pohled lze jednotlivé modely bot snadno zaškatulkovat do jistého oděvního směru, pravdou zůstává, že všechny styly, i když jsou zcela odlišné, si pospolu mohou náramně notovat. Kontrastní souhry jsou mimochodem moderním výkřikem světa krásy.

Jsou kozačky stále out?

Tradiční vysoké (pod)zimní obutí se nacházelo nějaký ten pátek v módním zapomění. Letos střihy do poloviny lýtek, a ještě o trochu výše, hlásí svůj comeback. Neradujte se předčasně. Hitem pro podzimní a zimní sezónu se staly primárně polokozačky robustnějšího a volnějšího střihu v motorkářském duchu. Na své si i tak přijdou milovnice klasiky či ženské sofistikovanosti.

Pokud máte ráda jakékoliv vyvýšení, tak aktuální módní diktát vám hraje do karet. In jsou úzké vysoké podpatky známé těž jako jehly, i ty nižší zvané kačenky. O slovo se znovu hlásí taktéž retro brikety tedy podpatky široké. A právě kozačky disponující jedním z těchto typů podpatků jsou žádoucí nezbytností.

Máte ve svém obuvnickém arzenálu sexy šermířky, kozačky nad kolena? Tak je probuďte k životu. Přední návrhářská esa totiž zašlou slávu zatraceně provokativního kousku opět oprášila. Kromě nevšedního pojetí lze vsadit na modely nesoucí se v rovině lascivní provokace až kýčovitého puncu. Imitace zvířecí kůže, lesklá úprava materiálu, různé kování, vše je povoleno.

Žhavá pětka

Baleríny - oblíbené i zatracované, balerínky můžete buď milovat, nebo nenávidět. Nabízejí je taková věhlasná oděvní jména jako Chanel, Prada, Chloé, Dior, a to už něco znamená. Pokud přemýšlíte, zdali zvolit provedení s kulatou, zúženou, hranatou přední částí, pak ani jedna možnost nebude ostudou.

Mokasíny - formálního či naopak velmi nápadného designu, s podpatkem či bez něj, s plochou nebo track podešví, tento typ obutí má aktuálně zásadní slovo na poli módy.

Slouchy kozačky - boty s efektním řasením, které vypadají jakoby sjížděly z nohy směrem ke kotníkům, to jest pikantní obuvnická novinka.

Kovbojské boty - třikrát hurá, boty vycházející z éry Divokého západu se všemi charakteristickými detaily patří mezi top hity. Lze je obout k sukním, džínsům, šatům, koně prostě "frčí", ať je zkombinujete s čímkoliv.

Platformy - poslední zlomový boom platformy zažily v 90. letech, kdy je nosila nejedna slavná ikona, vzpomeňme na skupinu Spice Girls. A světe div se, jsou zpátky, a to se vší parádou. Do svých kolekcí je zahrnují i luxusní domy jako Balmain, Versace, Gucci. Většinou obuv s dominantní platformou má retro přesah, ale někteří tvůrci jdou ještě dále. Roberto Cavalli například představil temné gotické obutí, ze kterého milovníci trendů šílí, v pozitivním slova smyslu.

Jak si vybrat obuv?

Pojďme na okamžik opomenout poslední výkřiky módy. Kromě designu je klíčovým faktorem také to, aby jednotlivé obutí korespondovalo s křivkami těla. Tímto poměrně hojně opomíjeným aspektem lze svému vzhledu dosti uškodit, zbytečně postavu zmenšit, rozšířit. A co teprve tvar nohy? Ten si také zaslouží pozornost.

Délka - vykrojení těsně pod kotníky či lehce nad ně zkracuje dolní polovinu těla. Ideální volbou jsou délky 2 - 4 cm nad samotný kloub.

Šířka - obezřetné by měly být především majitelky silnějších lýtek. Při výběru nových bot vsaďte na praktické pružné vsadky, jiné nastavitelnou aplikaci, šněrování. Tyto “drobnosti” nepřiškrtí lýtko, takže krevní oběh může fungovat tak, jak má, zajistí komfort, opticky taktéž figuře pomohou.

Podrážka - jestli chcete kvalitu, pak vždy se zaměřte na šitou podrážku. Ta lepená vám pravděpodobně dlouho nevydrží.

Materiál - hladká či lakovaná useň, velur, nubuk, koženka, a jiné syntetické tkaniny, materiálů, ze kterých jsou boty vyrobené, se nabízí nespočet. V tomto bodě je dobré se zamyslet, pro jaké účely má obuv sloužit. Asi nejodolnější variantou je hladká kůže. Lakovaný povrch má moderní šmrnc, ale je velmi náchylný na poškození. Nubuk a velur jsou obdobného charakteru, snadno zaměnitelné, ale velur lépe odolá většině nástrahám (pod)zimního času.

Určitě investujte do kvalitního zpracování, vaše nohy se to zaslouží, takové nadčasové boty precizního zpracování budou složit dlouhé roky. O všechny kožené produkty je ovšem potřeba vhodně pečovat. Pouze otření vodou skutečně nestačí.

Velikost - máte za to, že velikost nohy je neměná, všechny boty vám v té velikosti budou sedět? Omyl! Ne všechny společnosti mají jednotné číslování. A pak je zde ještě skutečnost, kdy jednotlivý typ nohou nesnesou jisté tvary bot, například široký nárt bude neskutečně trpět v ryze úzkém modelu obuvi. Lehce tak dojde ke koupi, která zamrzí a zabolí zároveň.

Nakupování přes internet je rozhodně fajn, jenže v případě bot můžete tvrdě narazit. Nepodceňujte osobní zkoušku, dejte si načas. V potenciálně nových botách se projděte. Skvělým trikem je lehké zhoupnutí v nohách směrem dopředu a dozadu. V ideálním případě by obuv neměla nikde tlačit, především ne v přední části.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články