Umělci se po staletí obraceli k ženám jako ke zdroji inspirace. Vidíme to na obrazech, sochách, v knihách. Žena dokáže už jen svým bytím vštípit odkaz, který odolá zkoušce času a ponese její jméno dlouhá léta. Výjimkou nejsou ani návrháři, kteří často formují svá díla na základě ztělesnění svých vizí. Dát ”něčemu” jméno znamená položit základ nového dědictví, proto si své múzy vybírají moudře a ty nejvíc ikonické jsme pro vás vybrali do tohoto článku. Proč právě teď? Protože nás opustila žena, po níž nese jméno pravděpodobně nejslavnější kabelka na světě. Birkinka. Taška, kterou nepořídíte bez zápisu na čekací listině a jejíž cena se rovná menší hypotéce. Její začátky přitom byly až nebývalé skromné.

Birkin Bag a Jane Birkin

Ta kabelka, kterou považujeme za symbol bohatství, nese jméno po britské herečce Jane Birkin. Znáte to, někoho potkáte v letadle, dáte se do řeči a puf, je z toho luxusní taška. Tak dobře, tohle se každému nestane. Ale stalo se to Jane, která roku 1984 shodou okolností měla během letu z Paříže do Londýna sedadlo hned vedle tehdejšího předsedy skupiny Hermès, Jeana-Louise Dumase. Zabředli hovor o ideální tašce, která bude pohodlná a zároveň se do ní vejdou všechny nezbytnosti. Jane byla toho času mladá maminka. Tak spolu jednu načrtli, a když se dostala do výroby, nemohla se jmenovat jinak než Birkin.

The Kelly a Grace Kelly

Velmi podobného ražení je její starší sestra Kelly Bag. Na pohled jsou docela zaměnitelné. Obě inspirované velkou brašnou na koňské náčiní, přesto se v detailech liší. Třebaže na rozdíl od birkinky má Kelly dlouhý odnímatelný popruh, díky čemuž se dá nosit přes rameno či křížem. Grace Kelly byla ztělesněním noblesy a hollywoodského lesku a jak název kabelky napovídá, je s touto ikonou spjatá. Její původní název byl však Sac à Dépêches, ale zamilovala se do ní při natáčení filmu Alfreda Hitchcocka natolik, že se stala její součástí. Použila ji i v případě, kdy s ní zakrývala těhotenské bříško. Zákaznice si ji díky ní zamilovaly též a roku 1977 byla kabelka (zaslouženě) oficiálně přejmenována po monacké kněžně.

Jackie 1961 a Jackie Kennedy

Kabelka oválného tvaru, kruhová horní rukojeť a průramky s kovovými sponami. Elegantní a sofistikovaná. Původně nesla název Fifties Constance, ale když ji v sedmdesátkách začala všude nosit Jacqueline, bývalá první dáma USA, kreativní ředitel značky Gucci Alessandro Michele ji přepracoval do moderní podoby a té dal název Jackie 1961.

Lady Dior a princezna Diana

Žádný doplněk neztělesňuje eleganci a ženskost francouzské módní značky tolik jako kabelka Lady Dior. Roku 1995 ji první dáma Francie Bernadette Chirac darovala princezně Dianě. Tak moc si ji oblíbila, že si objednala všechny dostupné verze (my můžeme jen závidět). Díky jejímu společenskému statusu coby nejfotografovanější ženy své doby se tento doplněk rychle stal jejím synonymem. Zpočátku společnost pro kabelku neměla oficiální název, přínos princezny ji přiměl k přejmenování.

PS: Diana měla blízko i k ”chanelkám”, ale legenda praví, že od těch upustila poté, co se provalila aféra prince Charlese s Camillou. Nechtěla se už dívat na písmeno C.

A zase ta Diana

Styl Lady D byl natolik ikonický, že po ní byla pojmenována nejedna kabelka. Gucci takto přepracoval po více než dvaceti letech svoji tašku s bambusovým uchem, kterou v 90. letech často párovala s mikinou a cyklistickými šortkami. I dnes by to byl cool outfit.

Sophia Tote a Sophia Loren

Věrná zákaznice a přítelkyně italského návrháře Salvatora Ferragama se též dočkala pocty v podobě vlastní kabelky. V roce 2009 byla v rámci kolekce jaro/léto poprvé představena Sophia Tote Bag.

Nina Bag a Nina Simone

Kultovní kousek Gabriely Hearst nese jméno po umělkyni a aktivistce Nině Simone. Velmi rychle se tato na první pohled dobře identifikovatelná kabelka stala hitem, který dnes vlastní v šatníku třeba Meghan Markle. Když herečka Demi Moore požádala Gabrielu, aby jí na svatbu princezny Eugenie ušila menší verzi kabelky Nina, vyhověla jí a dokonce po ní zmenšeninu rovnou pojmenovala.

Zdroj: iGlanc.cz, Savoir Flair, L'Officiel

Související články