Jak už sám název napovídá, baleríny jsou obuví designem blízce připomínající taneční “piškoty”. Ve své podstatě by se dalo říci, že dnešní podoba (ne)oblíbených bot má být jejich pohodlnější náhražkou. S touto myšlenkou totiž zprvu pracovala i jejich stvořitelka, francouzská návrhářka italského původu, zakladatelka obuvnického brandu Repetto fungujícího dodnes, Rose Repetto. Ta milovala elegantní balet, byla nadšená, když její syn začal obouvat baletní obuv, stal se nadaným a uznávaným tanečníkem. Rose údajně navrhla právě pro svého syna první baleríny modernějšího hávu, jelikož Roland si neustále stěžoval na bolest nohou z klasického baletního obutí.

Zdroj: Youtube

Zrodila se hvězda

Baleríny se velkolepé módní odezvy dočkaly až díky nádherné Brigitte Bardot ve filmu …a Bůh stvořil ženu. Právě v tomto snímku měla smyslná blondýnka na nohou jedinečný obuvnický počin z dílny Repetto, to se psal rok 1956. Od toho času už uplynul nějaký ten pátek a nazouvací boty ojedinělého vzhledu přesto stále pokračují ve svém trendy příběhu. Pravda, ne všichni je milují, přesto si balerínky udržují poměrně silnou základnu fanynek. A to, že baleríny jsou znovu módním počinem svědčí i kolekce světových oděvních velikánů, kteří je aktuálně poměrně hojně nabízejí ve svých stávajících kolekcích.

(NE)obyčejné

Dnes mají baleríny dvě podoby. Jedna je klasického rázu, tedy s kulatou přední částí, ta druhá má sofistikovanější šmrnc, špička je nápadně zúžená. Zatímco společnost Chanel vyzdvihla klasickou podobu balerín, kdy představila model s kontrastní barevnou špičkou, elegantnější formu asi nejvíce proslavila značka Valentino. A právě u druhé možnosti ještě chvilku setrváme, jelikož jde o docela povedený model bot, co působí žensky a sexy, což se o obutí na ploché podrážce jen tak nevidí.

Oproti klasice mají balerínky se zúženou přední částí nespočet výhod. Dámy jistě ocení komfort při chůzi a snadnou kombinovatelnost napříč oděvními styly. Lze je propojit se šaty, sukněmi, ale i džínsy či dlouhými volnými nohavicemi. Perfektně podtrhnou look na usedlejší business notě, svůdnou i ležérní kreaci.

Na první pohled by se mohlo zdát, jak tento obuvnický hit nelichotí křivkám ženského těla, zvětšuje nohu. Ano, svým způsobem jde o správné tvrzení, nicméně zúžená přední část dolní partii těla opticky i paradoxně napomáhá. Pokud sladíte boty s dlouhými kalhotami, ideálně v tmavším odstínu, na oko získají nohy centimetry navíc, budou se zdát delší a také štíhlejší.

Zdroj: iGlanc.cz