Třpyt, lesk, sláva a filmy. Je to pokaždé velká událost, a přestože letos při zahájení pršelo štěstí, o módní policii nepřijdete. Jen nás nezajímalo, kdo měl nejbujnější dekolt nebo největší rozparek. Zajímaly nás barvy a jejich symbolika, protože barvy mají tu schopnost, že podvědomě vyvolávají pocity a vibrace. A jaký vibe se nesl slavnostním zahájením, to se hned podíváme.

Černá

Černá je klasika. Je to módní jistota, ale když víte jak na ni, nemusí být nudná a zajídavá. Z podstaty své energie je smutná, stresující a temná. Na druhou stranu, nic není absolutní, ani její temnota a chaos, protože právě z nicoty vzniká světlo. Pokud ji nepochopíme, nutí nás skrývat se před pravdou, ale když ano, nabádá k uzavření minulosti a přijímá nové.

Barva noci na červeném koberci letošních Varů nechyběla. Jednoduché černé splývavé šaty s holými zády oblékla herečka Sara Sandeva. Modelka Andrea Verešová zahrála na fantazii průstřihy, Petra Nesvačilová a Eliška Křenková kombinovaly více či méně transparentnost. A černou si zvolila za svou i přítelkyně Russella Crowea.

Černo-bílá

Kombinace černé s bílou je vždy vhodná. Ze své podstaty jsou to obojí nebarvy, přestože každá má úplně jinou hloubku i hlasitost. Černá je tichá. Na černo-bílé se svezla Radka Třeštíková a další ze zahraničních hvězd Alicia Vikander. Drobná a křehká, což podtrhly i její šaty.

Bílá

Bílá je na první pohled barva plná světla, panenské čistoty, nevinnosti a spirituality. Je ale chladná a tajemná, přestože je na ní vidět každá šmouha, ale díky tomu je vlastně i upřímná a odhaluje pravdu. Bílá je dokonalost a svoboda, která hojí, uklidňuje a inspiruje zároveň. Byly stejně inspirativní i bílé róby ze zahájení? V barvě znovuzrození jsme mohli vidět manželku Miroslava Donutila nebo modelku Nikolu Buranskou a Lucii Šlégrovou.

Béžová

Vždy aktuální klasika. Ve srovnání s černou, bílou a šedou zaujímá stejné pozice. Všechno jsou to barvy neutrální. Neznamená to však, že by v nás nevzbuzovaly emoce. Béžová je přirozená, uklidňující a souzní s přírodou. Hned po černé se jedná o nejvíc fashion barvu. Oblečení v klidném béžovém schéma působí elegantně a sofistikovaně.

Americká herečka Patricia Clarkson zkombinovala transparentní tělovou se zlatou. Což není jen barva bohatství, protože poukazuje na zlato, nejušlechtilejší kov, ale také božství. Je vhodná všude, kde chceme oslavit energii.

V Karlových Varech teče šampaňské proudem, ale herečka Aňa Geislerová vynesla šaty z piva. Čtete správně. Ne náhodou její róba vypadá, jako kdyby vystupovala z pivní pěny. Unikátní látka byla opravdu utkána v laboratoři z piva. Červený koberec ve Varech už něco zažil, ale tohle jistě ne. Bylo to české i světové zároveň. Hodné takové příležitosti.

Růžová

Herečka Jitka Čvančarová už v minulosti ukázala, že se výrazných barev nebojí. Letos zůstala v rovině více romantické a milostné - růžové. Co ta kromě lásky představuje? Zejména je barvou usmíření a vnitřního klidu, což se vzpomínkou na její výraznou modrou róbu z roku 2021 jistě není jako kontrast zatěžko. Zároveň růžová osvěžuje ducha, bdělost a říká o vás, že jste svolní ke kompromisům. Je to barva mládí. Růžovou ve velmi jemném pudrovém odstínu oblékla Daniela Peštová.

Fialová

Fialová je hlavní barvou magie a meditace. Otevírá se spiritualitě, záhadám a značí tvůrčí sílu. Pozor, vibrace fialové barvy ovlivňují šestý smysl. Díky své schopnosti rozptýlit negativní myšlenky a úzkost byly modelka Pavlína Pořízková a dcera Dary Rolins, Laura, jako nepřehlédnutelné originality. Příliš mnoho fialové přináší samotu a žal, ale to nebyl jejich případ. Dobře se doplňuje se žlutou, nicméně na barvu slunce si tentokrát netroufnul nikdo.

Modrá

„Jsi modrá jako hladina, jak řeka, která usíná. Jsi jako nebe za úsvitu a věříš na lži ze soucitu, na nemoci a uzdravení.” Štěpánek to v Básnících vystihnul. Modrá barva je totiž oceán, moře, nekonečná obloha, absolutno a božská harmonie. Modrá nás chrání, inspiruje a tiší. Rezonuje s jemnými emocemi, trpělivostí, něhou a chápe. Její energie má takovou sílu, že prohlubuje mezilidské vztahy a plní přání.

Po barvě neomezených možností sáhly herečky Hana Vagnerová a Jana Plodková, přestože každá vzala za své jiné odstíny.

Zelená

Ani nemusíte číst žádnou symboliku a víte, že zelená je barva přírody a zdraví. Je to zároveň barva nesmírně kreativní. Tím spíš nás baví, že ačkoliv Ester Geislerová, Jitka Schneiderová, Pavlína Němcová i Ornella Koktová oblékla každá jiný odstín, byla to osvěžující podívaná.

Z logiky věci zelená jako taková uzdravuje, regeneruje, je štědrá a přináší klid a pohodu. Jestli potřebujete načerpat sílu a svěžest, není nic lepšího, než se jí obklopit. A tady se jeví jako ideální - běžte na procházku ven.

Oranžová

Na oranžovou si každý netroufne. Sebevědomá Dara Rolins si to ale může dovolit. Oranžová přináší radost a zahání únavu, což ke zpěvačce sedí jako Popelce střevíček. Nevídáme tuhle barvu příliš často a máme ji spojenou spíš s výstrahou. Dávej pozor! Nepřehlídni mě! Přitom její frekvence je plná optimismu, vitality a zahání únavu. V neposlední řadě dokonce omlazuje a je to barva soustředění. Zároveň dokáže být přitažlivá, a když je jí moc, svádí k flirtování.

Zdroj: iGlanc.cz, Psychologie chaosu

Související články