Demi Moore

Róba šedesátnice Demi Moore byla po všech stránkách velkolepá. Šaty, které pro ni na zakázku vytvořila britsko-americká návrhářka Harris Reed, vyrobila z archivních vintage tapet. Ano, Demi nás kromě módní výstavy vzala do světa bytových dekorací. Róbě dominovaly růžovo-bílé masivní květy, obručové rukávy a šípové ozdoby. Herečka byla jako takový velký černý pestík zkřížený s pampeliškou.

Zdroj: Youtube

Na druhou stranu se jednalo o kus velmi efektní a nedá se Demi odepřít, že by se netrefila do letošního tématu. Krk jí zdobil masivní a velmi drahý diamantový náhrdelník, který prý celou tu inspiraci modelu vlastně zažehnul. Herečka se nechala slyšet, že ačkoliv šaty působí těžce a masivně, jsou lehké a má chuť si v nich zatančit rumbu. Což by bylo jistě zajímavé, když vezmeme v potaz, jak v nich cupitala.

NAOSTRO: Co si myslí módní redaktorka Markéta Škaldová

Vypadat jako Demi, chodím nahá!

Vypadat v 61 letech tak úchvatně jako Demi Moore, chodím snad i nahá… Nicméně zaměřme se na samotnou róbu krásné herečky. Těžko soudit jednotlivé aspekty modelu pro běžný život, tradičnější společenskou událost. Met Gala je totiž zcela unikátní a jedinečnou akcí, na které je povoleno vše. Záleží tak na jednotlivých účastnících, jak se odprezentují.

Demi se představila na jedničku. Návrhářka Harris Reed vytvořila počin přesně korespondující s daným tématem večera. Že jinak štíhlé ženě přidává nějaký ten kilogram navíc? V případě Demi Moore vůbec nevadí. Abych však byla upřímná, jediným lehce rušivým elementem jsou pro mě ne zcela korespondující šperky. Růžové či černé diamanty, minimalističtější pojetí náhrdelníku by bylo asi vzhledem k extravagantnímu vzhledu vhodnější.

Cardi B

Cardi B si to přištrádovala v černé záplavě tylu. Černá je moje nejoblíbenější barva, ale v jejím případě jí bylo tolik, až mě z toho bolely oči a ještě jsem začala zpytovat svědomí. Je pravda, že tato zpěvačka na červeném koberci nikdy přehlédnout nelze, ať už se jedná o větší či menší událost. Za její avantgardní kreací stála tentokrát značka Windowsen, která běžně koketuje s řekněme nadpozemskou tvorbou. Vlastně můžeme být ještě docela rádi, že si Cardi B od nich vybrala zrovna tyto šaty, které v sobě nesly i jakýsi gotický půvab.

Na černou siluetu bez ramen navázala ohromná sukně, takže se od této róby musel každý držet několik metrů dál, aby na ni nešlápnul. Ale taková už Cardi B je, nebojí se riskovat a je ráda středem pozornosti. To se jí i v tak extravagantní a netradiční večer povedlo.

NAOSTRO: Co si myslí módní redaktorka Markéta Škaldová

Cardi B uspokojila mé tužby

Úspěšná americká rapperka a herečka porušila snad všechna módní pravidla týkající se jejího typu postavy. Vynesla tak prostorově výrazné šaty z materiálů a designu, který vyloženě nelichotí plnoštíhlým liniím, že i samotná Cardi B se v nich doslova ztrácí, to už je co říci… Na druhou stranu, proč ne? Píše se o ní? Je jednou z žen, o které se v souvislosti s letošní akcí Met Gala píše? Ano. Účel byl tedy splněn.

Ač ve mě dřímá spíše oděvní minimalistická dušinka, mám ráda nápadné a okázalé doplňky, zkrátka takové to “něco” navíc. Extravagantně smýšlející Cardi B polechtala můj zájem, uspokojila mé tužby po oné pomyslné třešničce na dortu. Tleskám opravdu masivním blyštivým šperkům, kde se vyjímají zelené smaragdy, s jejichž půvabem je sladěné i líčení. V tomto případě mi přeplácanost celku nevadí. Popravdě mě nadchla i "hučka". Doslova šílené mi však přijdou nehty, hlavně jejich délka. Já bych s nimi asi horko těžko manipulovala, určitě bych si s nimi ublížila. Jak se ale říká, proti gustu…

Lana Del Rey

Americká zpěvačka se v šatech z dílny Alexandr McQueen vrátila na Met Gala po šesti letech. Nepoznám však, zda měl být dojem z jejího looku více romantický, nebo naopak temný. Při pohledu na Lanu Del Rey jsem si totiž jako první vzpomněla na horor Prokletí spící panny z roku 2016. Kdo jej neznáte, je to taková podivná duchařská variace na Šípkovou Růženku, kam se vmáčkla kletba i démoni. Je to sice pohádka, ale děsivá.

Korzetové šaty tělové barvy měla poseté ručně vyšívanými větvičkami hlohu, které u hlavy přerostly v korunu ze skutečných větví. Jako závoj přes ně návrhář Seán McGirr přehodil průsvitný tyl a spolu s větvičkami zpěvačku tajemně zahalil. Jako kostým to nepochybně bylo nepřehlédnutelné, ale trochu mě mrzí, že na této akci jsou zakázané mobilní telefony, protože bych opravdu chtěla vidět, jak se se závojem popasovala u večeře. Snad aspoň přísedícím nevypíchla oko.

NAOSTRO: Co si myslí módní redaktorka Markéta Škaldová

Satanismus a démon s hlavou kozla

Ne, ne, a zase ne. Róbě rozhodně nápad nechybí, i tak mi ale vadí, nelíbí se mi, absolutně “zabíjí” krásu její nositelky. Absolutně souhlasím s módními kritiky, kteří počin, pro mě jinak jednoho z milovaných návrhářů, Alexandra McQueena, nazývají ódou na satanismus. V celku je údajně vidět inspirace Baphometem, démonem s hlavou kozla, jemuž se také říká „sfinga okultních věd“. Nevím, co bych pochválila, bohužel.

Rita Ora

Také zpěvačka Rita Ora na sobě měla víc kostým než šaty. Jednalo se o róbu z dílny Toma Forda, kterou navrhnul Tom Eerebout. Skládala se z tělového body, přes které visely pásy korálků různých odstínů. Ačkoliv oceňuji, že některé z oněch korálků pocházely z prvního a druhého století před naším letopočtem, takže perfektně zapadaly do konceptu Spící krásky: Znovuprobuzení módy, z druhého úhlu pohledu na sobě měla korálkový závěs podobný těm, co se používaly místo dveří.

NAOSTRO: Co si myslí módní redaktorka Markéta Škaldová

Sandály jsou hřebíčkem do rakve

Hrůza plná nevkusu, omlouvám se. Ano, s tématem Met Gala se “róba” možná ztotožňuje, ale… Zajímalo by mě, jestli Tom Eerebout nějak spěchal při tvorbě tohoto kousku. Celek je nedotažený, působí lacině, nemůže lichotit snad ani té sebedokonalejší siluetě. Až odporně na mě působí tělové transparentní body. Myslím si, že Rita Ora udělala skutečně chybný krok, když vynesla něco takového. Je krásná, známá pro svůj poměrně specifický, leč zajímavý módní cit, ale tato šílenost jí skutečně uškodila. Nenápadné sandály jsou jen hřebíčkem do rakve fashion nevkusu. Tleskám ale vizáži, ta mi přijde poměrně fajn, něžně éterická.

Jennifer Lopez

Jennifer Lopez byla v šatech z dílny Schiaparelli oslňující. Držela se díky nim svého stylu luxusní sexbomby a dala vyniknout pro ni typickým křivkám. Róba byla stříbrná, posetá kamínky a perlami. Svým tvarem šlo skoro až o sochařské dílo. Vyrobit je prý trvalo 800 hodin, to už za to opravdu musely stát.

Škoda, že její manžel Ben Affleck ji opět nechal jít na akci sám, ale jeho nepřítomnost už asi pro nikoho není překvapením. Raději zůstal doma a sledoval to celé nikým nerušen. Beztak to za všechny prince světa vynahrazoval australský krasavec Chris Hemsworth, který si na Met Gala letos střihnul premiéru.

NAOSTRO: Co si myslí módní redaktorka Markéta Škaldová

Náhrdelník pryč!

Jennifer Lopez prostě ví, jak na to. I kdyby světově proslulá zpěvačka oblékla tu největší módní šerednost, pravděpodobně by si stejně vysloužila slova plná pochvaly. Tentokrát představila jednu z nejvíce oslňujících rób celé akce, ale samotné šaty nikterak nepřekvapují, nic nového, jelikož se jedná o poměrně obvyklý oděvní rukopis, co manželka Bena Afflecka ráda na nejrůznější události vynáší. Svým způsobem střih poměrně konkuruje legendárnímu zelenému počinu značky Versace.

Možná budu jediná, kdo hudební divě něco vytkne, jenže musím. Šperky jsou navíc. Samotné šaty mají natolik glancu, přehršle třpytu, že nahrazují šperk. Mohly by být tak jediným solitérem. V dekoltu masivní náhrdelník vyzařuje vyloženě rušivé signály, navíc jednotlivé odlesky mají odlišnou barevnost. Horní část těla je zbytečně těžká, přeplácaná. Osobně bych dal pryč nejen náhrdelník, ale i náramek, možná prsten.

Sarah Jessica Parker

A jak to bylo dál…? Sarah Jessica Parker si dala své 12. vystoupení na Met Gala v šatech od Richarda Quinna. Poprvé se této události devětapadesátiletá herečka zúčastnila v roce 1995, takže už je tady jako doma. V šatech s obručovou konstrukcí a reliéfem květin se zhostila tématu ve stylu Carrie Bradshaw, jejíž móda byla vždy trochu přehnaná, ale přesto inspirativní pro ostatní ženy. Nakolik byl tento model pohodlný, to si takto na dálku netroufáme soudit. Každopádně herečka dorazila ve skvělé formě a na jehlových podpatcích, jak je u ní zvykem.

NAOSTRO: Co si myslí módní redaktorka Markéta Škaldová

Potlesk pro genialitu Carrie

Nevím, jakou reakci bych napsala na model, kdyby ho nevynesla božská Carrie - Sarah Jessica Parker. Při detailním pohledu na jednotlivé části looku nalezneme spoustu působících detailů, nemůžeme tak vytknout precizní zpracování nejen šatů. Když však spojíme vše do jednoho celku, look se rázem nese na vlně okázalé kýčovitosti, takže prvotní punc exkluzivity vlastně zaniká. Nicméně téma večera je více než hmatatelné. A jak už jsem psala na začátku, je to Carrie, takže potlesk pro její známou neuchopitelnou módní genialitu.

(Ne)známá mořská víla Tyla ozdobou večera

Borec nakonec, královnou večera, a to nejen pro mou maličkost, určitě byla, v našich končinách spíše neznámá zpěvačka Tyla. Vskutku jedinečný model z dílny kontroverzního velikána jménem Balmain je hodně odvážný, zdůrazňuje zpěvaččino tělo téměř v celé jeho kráse. Přes prvotní nádech erotické prvoplánovosti je ale rafinovaná róba z písku fascinující. Bez jakékoliv nadsázky jde o mistrovské dílo hodné obdivu. Rozhodně si zaslouží titul jeden z nejlepších kousků všech dob. Ocenit je potřeba také líčení, účes, šperky. Vše pospolu hraje líbeznou módní symfonii.

Look které ženy vás nejvíce oslnil?

Demi Moore 16 %
Cardi B 1 %
Lana Del Rey 12 %
Rita Ora 4 %
Jennifer Lopez 16 %
Sarah Jessica Parker 13 %
Tyla 38 %

Zdroj: iGlanc.cz, E!Online, Glamour, People