Historie trenčkotu, varianty svrchního pláště, obvykle z odolného materiálu, sahá do období první světové války. Tehdy je nosili armádní důstojníci a jako veteráni je oblékali i po válce, díky čemuž si nepromokavé pláště oblíbilo i civilní obyvatelstvo. Průkopníky trenčkotů byli britští výrobci oblečení Aquascutum a Burberry, kteří je právě do zákopů (anglicky „trench“) původně šili.

Zdroj: Youtube

Kdo stojí za zrodem ikony?

Pláště tohoto druhu proslavili třeba Humphrey Bogart v Casablance a později Peter Sellers v Růžovém panterovi nebo třeba detektiv Columbo. Časy, kdy byly hlavním poznávacím znamením detektivů, jsou ale dávno pryč. Tradiční trenč pravidelně oblékala i anglická královna Alžběta II., nebo herečka velkoformátu Audrey Hepburn. Dnes se trenčkoty staly nedílnou součástí pánského i dámského šatníku a čím dál větší pozornost na sebe strhávají i u českých návrhářů.

Dnešní podoba

V současnosti ho ženy a muži neváhají nosit na různé společenské události a večírky, je symbolem elegance a mnohdy i luxusu, pokud sáhnete po ikonickém produktu právě z Burberry. Pro velký úspěch se trenčkoty v dnešní době vyrábějí i z jiných materiálů, včetně kůže, vlny, hedvábí, bavlny a lněných tkanin. Design se od klasického střihu mírně liší, sezónně podléhá trendům, ale podstatné rysy zůstávají pořád stejné.

Zdroj: Wikipedia, www.iglanc.cz