Období první republiky zaznamenalo mnoho společenských změn. Jednou z nich, a velmi výraznou, byla tehdejší móda. Jestli čekáte korzety a mohutné nabírané sukně, pak jste úplně vedle. Místo toho si představte ženy, které se chtějí osamostatnit. Už nechtějí být pouhými hospodyňkami za plotnou a plnit každé mužské přání. Ženy toužily po vlastních právech, po vlastních snech. A právě na tom stál i jejich tehdejší šatník.

Zdroj: Youtube

Začaly se do něj vkrádat pánské prvky, které symbolizovaly rozvolňování, emancipaci a feminismus. Zároveň se z oděvů nevytratila ženskost a elegance. Důvodů, proč na tehdejší módu dodnes s úsměvnou nostalgií vzpomínáme, je mnoho.

Prvorepublikové influencerky

Pojem influencerka je výdobytek současnosti. To však neznamená, že by éra první republiky postrádala své ikony, které udávaly módní trendy a směr. Kdyby už tehdy existovaly sociální sítě, tou nejvýraznější by byla herečka Adina Mandlová, která se právem stala vzorem mnoha žen. Libovala si v civilním stylu, který přesně odrážel vymanění něžného pohlaví z dosavadních škatulek.

V první řadě ji pojilo přátelství s návrhářkou Hanou Podolskou, které se přezdívá česká Coco Chanel. Šaty od ní Adinu vystřelovaly na samý vrchol filmového plátna. Vzpomeňte na film Kristián, Hana Podolská tvořila kostýmy. Když se k tomu přidal šarm a kouzlo Mandlové, po jeho odvysílání jí padlo k nohám celé Československo. Nebo film Katakomby. Ostatně víc se o tvorbě této návrhářky dozvíte například v dokumentu České televize Hana Podolská, legenda české módy. Pro kalhoty pak chodila Adina Mandlová do salonu návrháře Oldřicha Rosenbauma. Ten byl, stejně jako Podolská, tehdejší módní alfou a omegou.

Pojďme teď k dalším ikonám v našem retro žebříčku. Třeba taková herečka Lída Baarová nosila vždy jen nejaktuálnější kousky. Mohla si to dovolit. Libovala si též v kalhotách nebo krátkých sukních. Za módní vzor platila též Nataša Gollová, Zita Kabátová nebo Hana Vítová, a když se odkloníme od žen v umění, vzpomeňme na první dámu Hanu Benešovou. Neměla sice křivky modelky, přesto se oblékala vkusně a elegantně. Prý je to i jeden z důvodů, proč se do ní Edvard Beneš zamiloval. Milovala odvážné doplňky, často nosila například pánské klobouky, kterými doplňovala elegantní kostýmky.

Podpatky nižší, siluety širší, vlasy kratší

Prvorepubliková móda dokazovala, že můžete být svůdná i bez upnutých šatů. Takže se v první řadě rozšiřovalo. Nastoupily chlapecké siluety, žádný přehnaný důraz na prsa a boky. Rovné šaty ke kolenům, zdobené třásněmi a na tenkých ramínkách, značka ideál. Nejoblíbenější barva? Černá. K tomu sandálky na nižším podpatku, protože pokud jste chtěla hodiny trávit tancem charlestonu, pohodlné boty byly základ. Třeba od Bati.

Velký důraz se kladl na módní doplňky. Kdo neměl perly, jako by nebyl. Dále bižuterie, klobouky, peří či kožešiny. Oblečení se zjednodušovalo, doplňky však stále hrály podstatnou roli každodenního života. A účes? Čím kratší, tím lepší.

Berte v úvahu, že i ženy začínaly sportovat. A nejen to. Začínaly řídit auta a klidně i pilotovat letadla. Tomu všemu se šatník tehdejší doby musel přizpůsobit. Během 20. let proto byla móda především praktická. Tehdy Božena Rothmayerová Horneková představila šatník založený čistě na kalhotách. Samozřejmě to neznamená, že jim najednou propadla celá republika. Chvíli to trvalo, ale když je ve 30. letech začaly oblékat již zmíněné prvorepublikové influencerky, jejich popularita nabrala na síle. Zároveň se ale opět začalo více tíhnout k eleganci. Důraz na ženské křivky se vracel, nicméně sukně se zkracovaly a výstřihy prohlubovaly.

Prim hrálo hedvábí, šifon, flanel či tyl a kvalita stála na prvním místě. Nikdo si nekupoval šaty s tím, že je další sezonu zahodí. Počítalo se s nimi na celý život. Ostatně i v tom byla tehdejší módní éra úžasná.

Zdroj: iGlanc.cz, Módní blog, Modio

Související články