Kosmetické firmy a chemici stráví hodně času a financí bádáním nad tím, jak nám nabídnout produkty, které odolají všemu, takže až se budete chystat na párty u bazénu, svatbu nebo na pláž, pravděpodobně automaticky sáhnete po voděodolné verzi svých oblíbených produktů. Jdete na to dobře. Voděodolná líčidla jsou pro léto jako stvořená. Přesto se na ně nelze upínat s tím, že všechny vydrží všechno, co slibují.
Co znamená voděodolný make-up?
Jedná se o kosmetické produkty, které jsou vyvinuté tak, aby zůstaly na svém místě, přestože jsou vystavené vodě a jiným formám vlhkosti. Mají podobné složení jako klasická kosmetika, s tím rozdílem, že obsahují navíc složky, které utváří jakousi bariéru a lépe přilnou k pokožce, řasám… Zlatým standardem bývají sloučeniny zvané plnidla - ze silikonů, akrylátů nebo jiných polymerů. Voděodolná kosmetika by tedy měla logicky odolat živlům. Ale!
S chlórem se nekamarádí
Voděodolný make-up, který vydrží ve vlhkých tropech, při koupání a na dovolené na pláži, se hledá těžko. Je třeba si uvědomit, že ačkoliv tyto produkty vznikly speciálně za tímto účelem, ne každý, zejména při delším koupání, odolá drsným chemikáliím a chlóru, které se v bazénu běžně vyskytují. Neustálé vystavování vodě může narušit i ty nejodolnější složky voděodolného make-upu. Proto je lepší vyhnout se nanášení příliš velkého množství nebo po plavání kosmetiku upravit. Ani slaná mořská voda není pro výdrž líčení ideální, pro tyto případy potřebujete například podkladovou bázi, co odolá soli. A stejně tak může voděodolná líčidla narušit opalovací krém. Pokud jde o podkladový krém a pudr, je nejlepší sáhnout po voděodolném a potuvzdorném složení.
Vyplatí se věnovat čas pečlivému nastudování kosmetiky před její koupí, pročtěte recenze a zkušenosti uživatelek. Následně sama na sobě otestujte, protože není nic horšího, než se vynořit z vody s rozteklou řasenkou po tvářích. S vrstvou to také nepřehánějte.
Pro vaši pleť nic moc
Voděodolná líčidla rozhodně nejsou vhodná na každodenní používání a je to i zbytečné. Jsou stavěná na větší zátěž, tudíž jsou větší zátěží i pro pleť. Nebuďte překvapená, pokud se vám obličej bude více mastit, ucpou se vám póry nebo se objeví pupínky. Kosmetika může být sama o sobě nekomedogenní, ale problém je v tom, jakým způsobem voděodolný výrobek funguje. On vlastně pokožku utěsní, obalí.
Husté, dlouhé řasy a obočí, které si tak hýčkáme a barvíme, mohou tyto produkty též oslabit. Souvisí s tím i odličování, s klasickými přípravky nepochodíte, potřebujete speciální a intenzivnější čisticí produkty, často i více vynaložené síly na odstranění voděodolného líčení. To nás svádí zejména jemné oční okolí drhnout. Voděodolná řasenka je notoricky známá tím, jak špatně se odstraňuje.
Voděodolná líčidla a životní prostředí
Pak nelze v době zeleného myšlení opomenout vliv voděodolné kosmetiky na životní prostředí. Opět záleží na tom, jakými složkami je daný produkt napěchován. Třeba takový oblíbený dimetikon, jenž vytváří kluzký povrch, který nedovoluje pronikání vody, může vést k přecitlivělosti pokožky, a zároveň je nebezpečný pro ono životní prostředí. Lépe je na tom karnaubský vosk na rostlinné bázi. I ten se (nejen) do kosmetiky přidává díky svým odolným vlastnostem.
Líčení k vodě tedy může být i dost kontroverzním tématem, když se na to podíváte z hlediska pokožky i ekologie. S vědomím všech faktorů je ideální nechat pleť čistou, k vodě výrazný make-up nepotřebujete, pokud zrovna nefotíte titulní stranu časopisu. Jestli si přece jen chcete maličko zvednout sebevědomí, omezte přípravky na minimum. Lehké oživení očí řasenkou postačí, případně použijte i gel na obočí, který má ve voděodolné variantě složení podobné laku na vlasy, tím pádem je obzvlášť vysušující. Linku spíš vynechte. Místo rtěnky je lepší tónovaný balzám. Sice bude vyžadovat opakované použití, ale vaše rty tak nevysuší. A hlavně to vše nezapomeňte co nejdřív a co nejšetrněji odlíčit.
Zdroj: iGlanc.cz, Pool Magazine, RMS Beauty