Než jsem se před mnoha lety stala redaktorkou kosmetiky, měla jsem ve své taštičce s líčidly pouze jeden, ne zrovna kvalitní štětec na pudr. Oční stíny jsem nanášela pěnovými aplikátory a make-up nejčastěji houbičkou. Tehdy mi na tom nepřišlo nic zvláštního, ale když jsem díky své profesi měla možnost sledovat umění vizážistů, a vyzkoušela si práci s nejrůznějšími štětci sama na sobě, zjistila jsem, že se bez nich při líčení už nejspíš neobejdu. V čem vězí jejich kouzlo? 

Zdroj: Youtube

Dobrá investice

Předností kosmetických štětců je, že umí usnadnit práci při líčení, prodloužit jeho trvanlivost a šetřit množství nanášených líčidel. Například i průměrný make-up se vám bude s pomocí dobrého štětce (v tomto případě typ foundation brush) mnohem lépe nanášet i roztírat a budete ho potřebovat méně, než kdybyste ho aplikovala rukou. Které malířské náčiní patří do základní kosmetické výbavy? „Určitě doporučuji štětec na pudr (powder brush),“ radí vizážistka Margita Skřenková a pokračuje: „Nezapomeňte ani na štětec na tvářenku (blush brush) a potom na malý jemný štěteček na oční stíny (eyeshadow brush), nejlépe s dokulata střiženými vlákny. Takový se hodí na precizní vystínování kouřového líčení nebo zjemnění kontur očních stínů či tužky na oči.“ 

Prsty versus štětec

Ne každé líčidlo ovšem vyžaduje aplikaci pomocí štětce. „Tak třeba s mastnými stíny a korektorem se mi lépe pracuje pomocí bříšek prstů,“ říká vizážistka, která si ale na druhou stranu nedovede představit nanášení pudru či gelových linek bez dobrého speciálního štětce. „A pokud potřebuji ostré kontury u rtěnky, sáhnu také raději po štětci,“ dodává Margita Skřenková. Ten na rty (lip brush) je zcela nezbytný, pokud používáte výrazné odstíny rtěnek. 

Nákupy a technika

Pokud se rozhodnete stát se majitelkou opravdu kvalitního štětce či štětců, je lepší volbou nevybírat v drogerii ale vydat se do větších parfumerií nebo prodejen s kosmetikou, kde mají nejen široký výběr, ale především informovaný personál. Štětců tam objevíte nepřeberné množství a hlavně vás tamní vizážistky naučí, jak s nimi zacházet. Pokud nemáte možnost zajet si do takové prodejny osobně, nebo preferujete jiné značky, poradíme vám, jak si nejzákladnější štětce vybrat:

  • Na pudr: Volte takový, jenž má velkou hustotu vláken a přitom je jemný (ideální je přírodní vlas). Na štětec nenabírejte příliš pudru a než ho nanesete, oklepněte přebytečné množství buď jen tak „do vzduchu“ nebo o hřbet ruky. Nanášet jím můžete tuhý i sypký pudr.
  • Na make-up: K mání je na trhu ploché, kulaté, nebo rovně střižené provedení vláken. Pro začátečníka se více hodí ta kulatá či rovně střižená vlákna, protože make-up jimi na pleť nenatíráte, ale spíš krouživými pohyby „naťupete“, čímž docílíte přirozeného efektu. Větší hustota vláken ve finále znamená nižší spotřebu přípravku i nižší pravděpodobnost, že se vám na tváři začnou tvořit mapy. Větší nabídku najdete mezi syntetickými.
  • Na tvářenku: Zkoseným či kulatým štětcem nanášejte tvářenku na „jablíčka“ a rozetřete ji směrem ke spánkům.
  • Na oční stíny: Základem je plochý štětec. Při stínování postupujte spíš kratšími pohyby a pečlivě víčko vybarvěte. Dalším, dokulata střiženým štětcem (blending brush) oči vystínujete a krásně zjemníte barevné přechody.

Čistá práce

Kosmetické štětce jsou oblíbeným úkrytem bakterií, jejich pravidelná hygiena je proto zcela nezbytná. Naštěstí existují přípravky, jež se o čistotu štětců postarají. „Pokud je nemáte zrovna po ruce, zkuste štětce umýt v lázni z nevysušujícího mýdla či jemného šamponu. Pak je dobře opláchněte, vymačkejte z nich vodu, upravte je do tvaru a nechte volně uschnout např. na ručníku nebo papírové utěrce,“ radí vizážistka. Nebojte se přitlačit a mýt tak dlouho, až na štětinkách nezůstanou žádné zbytky líčidla. Dohlédněte, aby při mytí štětiny mířily směrem dolů. U samotného mytí namáčejte pouze štětiny, ne rukojeť, která bývá často dřevěná a mohla by se poškodit.

Zdroj: časopis Glanc, Margita Skřenková - vizážistka

Související články